Polskie zamki
Blog,  Niezbędnik,  Polska,  Warto

Polskie zamki, te, które zrobiły na nas największe wrażenie

Nie widzieliśmy jeszcze wszystkich polskich zamków i być może któregoś ulubionego przez Was zabraknie na tej liście, ale widzieliśmy ich na tyle dużo, że możemy się podzielić tym subiektywnym rankingiem. Nie potrafię jednak wskazać miejsca, które w rankingu dany zamek powinien zająć, bo trudno porównać ze sobą ruiny i piękne wnętrza.

Polskie zamki – zamek w Malborku

Zamek w Malborku został wzniesiony przez Krzyżaków, fantastycznie odbudowany po zniszczeniach wojennych, prace zresztą trwają do tej pory, jest ogromny i pozwala na wyobrażenie sobie życia w jego murach. Mieliśmy wyjątkowe szczęście trafić na fantastycznego przewodnika, z którym zwiedzanie było prawdziwą przyjemnością.

Zamek fantastycznie wygląda z zewnątrz, a szczególnie z drugiej strony rzeki. Jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Aby uniknąć tłumów zamek zwiedzaliśmy jesienią. Ludzi i tak było sporo, nie chcę więc wyobrażać sobie, co się tu dzieje latem. Na jesienne zwiedzanie radzę jednak ubrać się ciepło i pamiętać o krótkim czasie otwarcia zamku.

Polskie zamki
Zamek w Malborku

Polskie zamki – zamek na Wawelu

To zdecydowanie najważniejszy zamek w polskiej historii. W tych murach się ona toczyła. Warto zobaczyć zarówno Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, jak Prywatne Apartamenty. Jeżeli ostatni raz byliście tu w czasie szkolnej wycieczki, naprawdę warto jeszcze raz zobaczyć wspaniałe arrasy i kurdybany, a podczas zwiedzania przypomnieć sobie naszą historię.

Podczas zwiedzania Prywatnych Apartamentów można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o dawnych obyczajach, a także obejrzeć wspaniałe obrazy z kolekcji Karoliny Lanckorońskiej. W Reprezentacyjnych Komnatach duże wrażenie zrobiła na nas sala poselska z rzeźbionymi głowami na suficie. Największa jest sala senatorska, to w niej odbywały się wesela władców, uroczystości państwowe i posiedzenia senatu.

Polskie zamki
Wawel
Polskie zamki
Wawel

Polskie zamki – zamek w Łańcucie

Obecna budowla pochodzi z XVII wieku, z zewnątrz prezentuje się wspaniale, ale wnętrza okazały się równie atrakcyjne. Aż się wierzyć nie chciało, że ostatni właściciel wywiózł najcenniejsze skarby z Polski. Zachowały się wspaniałe inkrustowane podłogi i przepiękne żyrandole. Jest też sala teatralna ze sceną.

Zamek w Łańcucie jest pewnego rodzaju fenomenem, bo podczas wojny i zaraz po niej nie został ani zniszczony, ani ograbiony. Jak to się stało przeczytacie w tekście. Na mnie zrobił naprawdę wrażenie.

Wspaniałe jest też otoczenie, bo zamek znajduje się w rozległym parku i w różnych jego pomieszczeniach można oglądać kolejne wystawy. Są tu więc powozy, są ikony, są storczyki.

Należy dodatkowo kupić bilety na zwiedzanie drugiego piętra, bo warto. Może nie jest tak eleganckie jak pierwsze, ale daje szansę zobaczenia jak kiedyś żyli ludzie.

Polskie zamki
Łańcut
Polskie zamki
Wspaniały żyrandol

Polskie zamki – zamek Krzyżtopór

Te wspaniałe ruiny same w sobie robią wrażenie, ale jak się jeszcze do tego doda historię zamku i opis, jak wyglądał zaraz po wybudowaniu, to naprawdę jest coś. Jedyne, co trzeba mieć, to trochę wyobraźni. Wtedy w pustej dziś sali możemy zobaczyć suto zastawione i stoły i nad głowami gości pływające ryby w szklanym akwarium.

Płaskorzeźby przedstawiają przodków właścicieli. Zamek Krzyżtopór znajduje się w Ujeździe. Spacer po ruinach i spoglądanie na okolicę jest przyjemnością samą w sobie.

Polskie zamki
Zamek Krzyżtopór

Polskie zamki – zamek Książ

Na przedmieściach Wałbrzycha wznosi się zamek Książ, wspaniały i naprawdę duży. Choć z wyposażenia niewiele zostało, to i tak spacer po komnatach robi wrażenie. Opowiadana przez przewodniczkę historia księżnej Daisy jest wspaniałym uzupełnieniem tego spaceru. Mnie zafascynowała na tyle, że kupiłam jej pamiętniki. A historia miłosna, która się tu rozegrała, warta jest co najmniej telenoweli latynoamerykańskiej. Znajdziecie ją w historii poświęconej zamkowi.

Zamek Książ to są też tajemnice podziemia i związane z nimi historie o ukrytych przez Niemców zrabowanych skarbach, a także tajnych fabrykach.

Po zwiedzaniu warto się przejść po ogrodzie, wstąpić do pobliskiej stadniny, odwiedzić oranżerię, czy też ze wzgórza spojrzeć na imponującą bryłę zamku.

Polskie zamki
Zamek Książ
Polskie zamki
Księżna Daisy

Polskie zamki – zamek w Pszczynie

Jak już wspomniałam o księżnej Daisy, to nie sposób pominąć Pszczynę, czyli kolejne miejsce, w którym przebywała. W zamku obejrzeliśmy pokój księżnej, niestety z pewnej odległości. W zamku w Pszczynie zachowały się dawne meble, a nawet tapety w pokojach. Księżna Daisy nie lubiła Pszczyny, co czym pisała w swoich dziennikach.

Pokój myśliwski księcia Hansa zrobił na nas wrażenie z powodu wielu poroży i wypchanych zwierząt. Nie był widok szczególnie miły. Zastanawialiśmy się, jaki trzeba mieć charakter, aby dobrze czuć się w tym wnętrzu.

Polskie zamki
Pszczyna
Polskie zamki
Zamek w Pszczynie od strony parku

Polskie zamki – zamek Czocha

Zamek Czocha z zewnątrz wygląda naprawdę imponująco, warto wybrać się na wycieczkę po zalewie i zobaczyć zamek od strony wody. Wewnątrz zobaczyliśmy ciekawe komnaty reprezentacyjne i podziemne przejście, pełne tajemnic, jak to na Dolnym Śląsku bywa. Widzieliśmy miejsce, w którym znajdował się skarbiec, wieś gminna niesie, że znaleźli go i zaopiekowali się nim miejscowy burmistrz z komendantem milicji.

Warto wejście na wieżę, aby zobaczyć piękny widok na okolicę, natomiast salę tortur zdecydowanie mogliśmy sobie podarować.

Polskie zamki
Zamek Czocha

Polskie zamki – zamek Grodziec

Zamek Grodziec wznosi się na bazaltowym wzgórzu i dominuje nad okolicą. W XV wieku był uznawany za najpiękniejszy zamek na Dolnym Śląsku. Był wielokrotnie przebudowywany. Dziś często kręci się tu filmy. Podczas zwiedzania z przewodnikiem usłyszeliśmy historię zamku i poznaliśmy jego mieszkańców.

Na zamku odbywają się liczne imprezy regionalne, my też na taką trafiliśmy.

Polskie zamki
Zamek Grodziec

Polskie zamki – zamek Ogrodzieniec

Na mojej liście nie mogło zabraknąć chociaż jednego przedstawiciela zamków z Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wybrałam Ogrodzieniec, bo te ruiny są najbardziej imponujące. Oczywiście w zwiedzaniu trochę przeszkadzał nam park rozrywki usytuowany tuż przy zamku. Ale w końcu ludzie mają różne potrzeby.

Zamkowi w Ogrodzieńcu zawdzięczamy powstanie Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, które w 1906 roku wykupiło ruiny zamku. Zamek otoczony był murami i stoi na skale. Zwodzony most zapewniał bezpieczeństwo. Na zamku jest muzeum, w którym możemy zobaczyć makietę zamku z czasów jego świetności. Warto zajrzeć do sąsiadującego z zamkiem parku miniatur i porównać ruiny z makietą.

Polskie zamki
Ogrodzieniec

Polskie zamki – zamek w Lidzbarku Warmińskim

Na zamku przez kilka lat przebywał Mikołaj Kopernik. Nam podobała się bryła zewnętrzna, a także poszczególne sale. Szczególne wrażenie zrobiła na nas wyższa kondygnacja z salą ze świetnie zachowanymi freskami i średniowiecznymi rzeźbami.

Piękna jest też rokokowa kaplica i wcale się nie dziwiliśmy, że do dziś pary młode chcą w niej brać ślub. W niektórych salach reprezentacyjnych zachowały stare posadzki. Warto trochę czasu spędzić na krużgankach, aby podziwiać zachowane tam freski.

Polskie zamki
Zamek w Lidzbarku

Polskie zamki – zamek w Wiśniczu

Zamek w Wiśniczu zrobił na nas wrażenie już od samego początku. Od przewodniczki dowiedzieliśmy się, że na zamku gościli królowie Zygmunt Stary i Zygmunt August, a królowa Bona jeździła na wieży na osiołku. Stwierdziliśmy z Marcinem, że na pewno nie miała lęku wysokości, za to lubiła adrenalinę.

Podobały nam się krużganki, które trochę przypominały te na Wawelu. Zainteresowała nas sala przeznaczona do spowiedzi, której specyficzna akustyka pozwala mężowi podsłuchiwać spowiedź żony. W komnacie plafonowej wielkie wrażenie zrobił na nas sufit, który pochodzi z zamku w Książu.

Po zwiedzaniu warto obejść zamek dookoła, z każdej strony wygląda on trochę inaczej.

Polskie zamki
Wiśnicz

Zamków miało być 10, ale nie liczyłam, jak o nich pisałam, więc zrobiło się 11. Może w przyszłości za Waszą sugestią pojawią się kolejne. Nie są to wszystkie zamki, jakie widzieliśmy. Są to te, które wywarły na nas wrażenie. Napiszcie w komentarzach, jakie są Wasze ulubione polskie zamki. Jeśli  jeszcze ich nie widzieliśmy, umieścimy na naszej liście miejsc do zobaczenia, jeśli już tam byliśmy, dodamy do tego tekstu.

Zgodnie z obietnicą dodajemy kolejne zamki

Polskie zamki – zamek w Mosznej

W naszym tekście napisaliśmy, że zwiedzaliśmy pałac w Mosznej, ale na stronie obiektu widnieje, że jest to zamek. Po opublikowaniu na Facebooku prośby o dopisywanie kolejnych zamków, pojawiła się dyskusja na temat rozróżnienia zamku od pałacu. Doszliśmy do wniosku, że nie będziemy ortodoksyjni i jeśli na stronie internetowej danego obiektu widnieje, że jest to zamek, to my też tak uznajemy.

Zamek w Mosznej podobał nam się szczególnie z zewnątrz. W środku były interesujące komnaty, ze wspaniałym Pokojem Pana, w którym zachowały się sufity, kominki, marmurowe kominki, witraże w oknach i wspaniałe framugi. Interesujące były też zdjęcia przedstawiające zamek w przeszłości.

W apartamencie hrabiego zaskoczyły nas czarne ozdoby. Wrażenie robiła łazienka z wanną przypominającą mały basen.

Zdecydowanie rozczarowała nas część hotelowa, ale park był piękny i rozległy.

Polskie zamki
Moszna

Polskie zamki – zamek w Janowcu

Zamek w Janowcu oglądaliśmy w zimie i muszę przyznać, że w tej scenerii był wyjątkowo malowniczy. W niektórych miejscach ruiny się całkiem dobrze zachowały, ale jeśli nie mamy wyobraźni, aby zobaczyć, jak zamek wyglądał w czasach swojej świetności, zawsze możemy obejrzeć makietę w muzeum, znajdującym się na jego terenie.  Z przyjemnością chodziliśmy po krużgankach, a potem dzięki wypożyczonej w muzeum karcie z opisem poszczególnych zabudowań, odszukiwaliśmy kolejne zabudowania.

Do Janowca jechaliśmy z Kazimierza Dolnego, ale zimą nie kursuje prom, więc musieliśmy jechać przez Puławy, ale naprawdę było warto.

Polskie zamki
Zamek w Janowcu

Polskie zamki – zamek w Golubiu-Dobrzyniu

Jest kolejnym dopisanym zgodnie z Waszą sugestią. Zamek Bardzo nam się podobał z zewnątrz, zachwyciły nas renesansowe dekoracje. Dowiedzieliśmy się tu o zielarskich pasjach Anny Wazówny. Zaciekawiła nas jedna z sal, w której wystawiono eksponaty z pobliskich wykopalisk archeologicznych. Okazało się, że niegdyś te tereny zamieszkiwali Wikingowie.  Zamek usytuowany jest na wzgórzu i rozciąga się stąd wspaniały widok na miejscowość, z w zasadzie dwie miejscowości.

Polskie zamki
Zamek w Golubiu-Dobrzyniu

W Pieskowej Skale

Faktycznie, przyznaję, powinien znaleźć się w tym zestawieniu. Zabrakło go chyba z powodu dobudowanej gdzieś tam obok kawiarni, która bardzo szpeci całe założenie. Zamek w Pieskowej Skale jest naprawdę ładny. Pochodzi z XIV wieku, ale obecny wygląd zawdzięcza renesansowej przebudowie. Na zamku pojawia się duch w czarnej opończy.

Będąc w Pieskowej Skale nie można zapomnieć o Maczudze Herkulesa. Zresztą tam z dołu zamek prezentuje się najlepiej.

Polskie zamki
Zamek w Pieskowej Skale

Przypomina, że możecie w komentarzach dodawać do listy swoje typy zamków. Jeśli w nich byliśmy, dopiszemy; jeśli jeszcze nie byliśmy, pojedziemy.

Jeśli

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

lubicie zwiedzać niezwykłe miejsca w Polsce, kupcie nasz ebook, informacje na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój


Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

16 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies