fbpx
Zwiedzanie zamku Czocha
Blog,  Dolnośląskie,  Polska

Zwiedzanie zamku Czocha, niesamowita przygoda

Wreszcie dotarliśmy do tego słynnego zamku. Na wstępie okazało się, że zwiedzanie zamku Czocha musi rozpocząć jakieś dwie godziny później niż planowaliśmy, bo dopiero na tą godzinę były dostępne bilety. Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, bo udaliśmy się na wycieczkę statkiem i oglądaliśmy zamek z perspektywy wody.

Zwiedzanie zamku Czocha – trochę historii

Zamek powstał jako warownia graniczna na pograniczu śląsko-łużyckim w latach 1241-1247. Często zmieniali się jego właściciele i architektura. Swój obecny wygląd zawdzięcza tajemniczej postaci Ernestowi Gutschowi, który w 1909 kupił zamek. Mimo że miał wysoką pozycję towarzyską Gutschow był człowiekiem znikąd, a majątku dorobił się w Stanach Zjednoczonych.

Wrócił jednak do Niemiec, gdzie prowadził koncern tytoniowy i inwestował w piękne przedmioty. Miał kolekcję ikon i popiersi carów. Uznał, że zamek Czocha to dobre miejsce na umieszczenie kolekcji. Ale postanowił go przebudować, co kosztowało cztery miliony marek. Przebudowy dokonał ten sam architekt, który wcześniej nadzorował przebudowę zamku Grodziec – Bodo Ebhardt. Przebudowa trwała tylko pięć lat do 1914 roku. Założenie było takie, że muszą pozostać oryginalne ozdoby, a przebudowa ma naśladować średniowieczną architekturę.

Zwiedzanie zamku Czocha
Zamek Czocha od strony bramy wejściowej

I to się udało. Górujący nad okolicą zamek Czocha z bliska i z daleka robi olbrzymie wrażenie.

Zwiedzanie zamku Czocha – z przewodnikiem po salach i tajemnych przejściach

Zwiedzanie z przewodnikiem zostało tak zaplanowane, że zwiedza się zarówno najbardziej reprezentacyjne komnaty, jak przejścia podziemne. Obejrzeliśmy portrety właściciela i jego żony, a także malowidła na skórze. Dowiedzieliśmy, że miejscowa studnia była miejscem, do którego wrzucano niewierne żony. Dotarliśmy wreszcie do pomieszczenia, w którym znajdował się skarb.

Zwiedzanie zamku Czocha
Cenne malowidła na skórze
Zwiedzanie zamku Czocha
Dawna łazienka
Zwiedzanie zamku Czocha
Tajne przejścia

Znajdował się niegdyś, oczywiście. Wejście było zabezpieczone szyfrowym zamkiem. Okazało się, że szyfr został złamany, a dalej opowieści są różne w różnych źródłach. Nasza przewodniczka twierdziła, że miejscowy burmistrz wraz z komendantem milicji wywieźli ciężarówkę pełną skarbów za zachodnią granicę i ślad po nich zaginął. Czytałam jeszcze, że jedna ciężarówka wyjechała za granicę, a druga została w Polsce. Na ścianach można nawet przeczytać fragmenty relacji milicyjnych z okresu tuż po zakończeniu II wojny światowej. To wtedy miały miejsce te tajemnicze wydarzenia.

Nie  wykluczone, iż podczas ostatniej wojny na zamku pracowano nad rakietami V-1 i V-2. Na pewno wiele z tajemnic z tamtego okresu czeka na odkrycie. No, a jeśli nie to przynajmniej znajdzie się tu inspiracja dla wielu pisarzy książek sensacyjnych i twórców filmów lubiących tajemnice, raczej zresztą mroczne.

Bardzo podobały nam się tajne przejścia. Wystarczyło wiedzieć, którą płytkę nacisnąć i wchodziło się do korytarza. Przejścia są ciągle odkrywane i wkrótce kolejne, właśnie odkryte, zostanie udostępnione do zwiedzania.

Na koniec spaceru już samodzielnie można było wejść na wieżę i podziwiać widok. Oczywiście wybraliśmy się tam z Marcinem. Na szczęście byliśmy pierwsi, bo jak się okazało na szczycie było mało miejsca i wchodzący musieli czekać na nasze zejście.

Zwiedzanie zamku Czocha
Widok z góry

Dziś w zamku mieści się hotel, a cały obiekt należy do wojska.

[fb_button]

Zwiedzanie zamku Czocha – Multimedialna Sala Tortur

Tam też poszliśmy. Mieliśmy mieszane odczucia, ale chyba bardziej nam się podobało. Wysłuchaliśmy historii o dawnych torturach i służących temu narzędziach oraz dowiedzieliśmy się kilku historii związanych z zamkiem. Ta pierwsza była o alchemiku. O czym były pozostałe, musicie przekonać się sami, bo nie mogę Wam odbierać przyjemności.

Zwiedzanie zamku Czocha
Alchemik
Zwiedzanie zamku Czocha
Tortury

Zwiedzanie zamku Czocha – wycieczka statkiem

Jak wspomniałam na wstępie w związku z wolnym czasem wybraliśmy się na wycieczkę statkiem, a właściwie stateczkiem. Podczas rejsu z głośnika płynęły informacje na temat mijanych miejsc, a tak właściwie zamku i zapory. Byliśmy bardzo zadowoleni z możliwości obejrzenia zamku od strony wody, choć ze zrobieniem zdjęć mieliśmy drobne problemy.

Zwiedzanie zamku Czocha
Od strony wody

I na koniec jeszcze kilka zdjęć z lądu

Zwiedzanie zamku Czocha
Zwiedzanie zamku Czocha
Zwiedzanie zamku Czocha

A do zamku Czocha przyjechaliśmy prosto z zamku Grodziec.Booking.com

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *