O Nas

Zawsze lubiliśmy podróże zarówno te rzeczywiste jak i odbywane poprzez karty książek, filmy czy smaki potraw tych znanych i  tych egzotycznych. Stąd pewno i nazwa tej strony – Podróżniczy Dom Kultury. To trochę żart, ale z drugiej strony naprawdę wierzymy, ze dom kultury może być miejscem ze wszech miar pożytecznym.  Opowiadamy o tym, co naszym zdaniem jest ciekawe, czasem kontrowersyjne, chwalimy i krytykujemy.  To projekt autorski w pełnym i dosłownym tego słowa znaczeniu. Mówimy wyłącznie o miejscach, które rzeczywiście zobaczyliśmy, zachęcamy do czytania książek, które naprawdę przeczytaliśmy i prezentujemy przepisy kulinarne, które sami wymyśliliśmy lub przynajmniej w praktyce sprawdziliśmy. Jesteśmy także autorami zamieszczonych zdjęć i filmów.

To nie jest opowieść o heroicznej wyprawie przez dżungle, nie jest to także przewodnik po najniebezpieczniejszych miejscach globu. Podróżujemy sami, bez pomocy biur turystycznych. To historia, która rozgrywa się w szalonej atmosferze barów Madrytu, we florenckiej  trattorii, gdzie właściciele kłócą się ze sobą, ale serwują wspaniałe jedzenie. To wreszcie klimaty alpejskich knajp wysoko w górach, gdzie wino smakuje w szczególny sposób. Jeśli chodzi o smaki to dobrze, by miała smak słodkich babeczek z portugalskiego Belem, galicyjskiego wina albarino i świeżej ryby w londyńskim Soho.

Podróżujemy,  czytamy, gotujemy i dobrze się przy tym bawimy. Nie wstydzimy się podziwu dla włoskich galerii malarstwa, wspaniałych kamienic Gaudiego w Barcelonie. Najważniejsze dla nas miejsca to Polska i Hiszpania. Polska, kraj w którym żyjemy i który ciągle poznajemy, zachwycając się różnorodnością i magicznym charakterem wielu miejsc. Stąd i tytuł „Polska magiczna”. Hiszpania, kraj do którego wracamy kilka razy w roku, kraj któremu poświęciliśmy prawie 100 tekstów na stronie pedeka.pl. Oglądamy to, co warte zobaczenia, pokazywane na wielu fotografiach, opisywane w przewodnikach. Nie unikamy jednak zapomnianych miejsc i zaułków, okolic do których zwykle nie trafiają turyści. Ten blog to opis naszej własnej podróży przez miejsca, książki i smaki. Podróży, która zaczyna się i kończy w mieście w którym od lat mieszkamy, w Warszawie. Mamy nadzieję, że zainteresują Cię zapisane i sfotografowane  obserwacje i może skorzystasz czasem z rad, a może po prostu będziesz się dobrze bawić razem z  nami.

Strona Podróżniczego Domu Kultury funkcjonuje już od kilku lat.Nasze teksty co miesiąc czyta kilka tysięcy osób. Sam pomysł narodził się wcześniej. Wędrujemy, podróżujemy, jeździmy od zawsze.  Kiedy tworzyliśmy tę stronę  napisaliśmy co nieco o sobie. Jak się okazało nie zaspokoiło to jednak ciekawości wszystkich i dostajemy sporo pytań, których autorzy chcą o nas wiedzieć więcej. No to spróbujemy przedstawić się jeszcze raz. To trochę trudne, bo nie chcemy pisać tu żadnych cv, ani długich nieciekawych opowieści. Nasze życie zawodowe tylko czasami wiązało się z turystyką.

Małgosia Bochenek

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.

Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Małgorzata Bochenek

Marcin Bochenek

Z czasów dzieciństwa pamiętam kolorową puszkę portugalskich sardynek. Na sklepowej półce wśród nijakich opakowań peerelowskich towarów była prawdziwą obietnicą przygody. Potem była podróż do zimowego Budapesztu i smak papryki i wina. Zawsze marzyłem o poznawanie świata, tego bliskiego i dalekiego, i to marzenie spełnia się w moim życiu. Lubię zwiedzać Polskę, cieszę się, iż każda podróż po naszym kraju przynosi fascynujące odkrycia. Zawsze chętnie wracam do Rzymu, poznawanie tego miasta to niekończąca się historia. Opisywałem meandry świata polityki i ekonomii, ale także ciekawe miejsca warte zobaczenia. Praca i związane z nią podróże zawiodły mnie do wielu niezwykłych zakątków, świątyń w Japonii, Watykanu, muzeów Amsterdamu. Od 8 lat współtworzę projekt Podróżniczy Dom Kultury. Piszę, komentuję w mediach społecznościowych. Wciąż myślę o kolejnych wyprawach.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies