fbpx
Historia zamku Książ
Blog,  Dolnośląskie,  Polska

Książ – księżna Daisy i zamkowe tajemnice

Po wizycie w Książu obiecałam, że jeszcze napiszę o księżnej Daisy. Wokół jej postaci krążyło też opowiadanie naszego przewodnika.

Księżna Daisy

Książ
Księżna Daisy

Była z pochodzenia Angielką, która w wieku 18 lat poślubiła Hansa Heinricha XV, księcia von Pless, hr von Hochberg. Swojemu przyszłemu mężowi powiedziała, że go nie kocha, on odparł, że na miłość przyjdzie po ślubie, ale jak stwierdziła po latach Daisy, nie przyszła. Księżna zachwycała urodą i wspaniałą figurą.

Książ
Znów Daisy

Nasz przewodnik wielokrotnie podkreślał, że miała talię osy, nawet po trzech porodach. Ale chyba trochę przesadzał (może przemawia przeze mnie zazdrość?…). Przypadło jej żyć w okresie światowych wojen, które tak dotknęły Europę. Czas I wojny światowej był bardzo trudny dla księżnej. Nie mogła w tym czasie spotykać się ze swoją angielską rodziną. Traktowano ją jak szpiega. Rozpuszczono na jej temat plotki. Daisy była od początku przeciwna wojnie.

Ostrzegała przed nią zarówno króla Anglii Edwarda VII, jak i cesarza Wilhelma. Podczas wojny, kiedy tylko mogła, pracowała w szpitalach jako pielęgniarka. Wtedy też pogorszyły się jej stosunki mężem, całkowicie oddanym pruskiej sprawie. Po rozwodzie księżna odżyła, mąż płacił jej wysokie alimenty, podróżowała więc po świecie uwolniona od swych książęcych obowiązków.

Książ
Książ Zamek

Synowie księżnej Daisy

Miała trzech synów. Najstarszy Hansel w czasie II wojny walczył w armii brytyjskiej, młodszyAlexander, w czasie II wojny walczył w wojsku polskim na Zachodzie, najmłodszy Bolko nie dożył II wojny.

Książ
Synowie Daisy

Z tym ostatnim wiąże się rodzinny skandal. Hans Hochberg rozwiódł się z Daisy i poślubił dużo od siebie młodszą Klotyldę. Bolko miał romans z macochą, z tego związku urodziło się troje dzieci. Hans rozwiódł się z Klotyldą i zmusił Bolka do poślubienia macochy. Wkrótce potem Bolko zmarł w dość dziwnych okolicznościach. Aresztowało go w 1936 roku gestapo, zarzucając, że nie zapłacił za kolację. Musiano użyć wszelkich wpływów, aby wydobyć Bolka z więzienia. Wkrótce po odzyskaniu wolności zmarł. Wszyscy synowie mówili po polsku.

Książ
Zamkowe ogrody

Daisy zmarła w czasie II wojny światowej. Jej pełne godności zachowanie budziło respekt nawet gestapowców. Nie wiadomo, gdzie jest pochowana, nie jest też znana dokładna data jej śmierci. Teraz podobno jej duch krąży po zamku w Książu, pomagając potrzebującym. Dodać należy, że do rodu należał też zamek w Pszczynie i pałacyk w Promnicach. Pewnie wkrótce je odwiedzimy, zwłaszcza, że w zamku w Pszczynie jest wystawa klejnotów księżnej Daisy. Ostatnią przebudowę zamku w Książu przeprowadził mąż Daisy Hans. Księżna się jej przeciwstawiała, mówiąc, że pochłonie majątek, a w czasie wojny to szaleństwo.

Książ – tajemnicze korytarze

Podczas II wojny zamek zajęli hitlerowcy, chcieli tam umieścić kwaterę Hitlera. W podziemiach więźniowie  drążyli korytarze.

Książ
Podziemia zamku Książ

Do dziś nie wiadomo, w jakim celu. Nasz przewodnik twierdzi, że tajemnica przez cały czas jest pilnie strzeżona. Nawet kanał telewizyjny Discovery wycofał się z jej poznania.  Ekipa filmowców po krótkim pobycie w Książu wyjechała i nie zrealizowała programu. Zwiedzanie zamku było bardzo interesujące, mimo że nie zachowały się oryginalne meble, zrabowane przez armię czerwoną oraz szabrowników.

Książ
Wnętrza zamku

Książ – wieża i ogrody

Warto pokonać ponad 400 schodów i wejść na wieżę, rozciąga się stąd fantastyczny widok na całą okolicę.

Książ
Widok z wieży

Obrazu całości dopełnia spacer po krużgankach i ogrodach.

Książ
Ogród

Książ – dawne stajnie

Atrakcyjne są dawne stajnie, w których dziś mieści się stadnina koni.

Książ
Stajnie
Książ
Całkiem miły

Zamek można zwiedzać samodzielnie albo z przewodnikiem. Więcej można zobaczyć z przewodnikiem.

Spaliśmy w Szczawnie-Zdroju i był to dobry wybór.

Booking.com

Dodane przez Małgosia dnia 2013-08-20

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *