Zwiedzanie zamku Grodziec
Blog,  Dolnośląskie,  Polska

Zwiedzanie zamku Grodziec na Dolnym Śląsku

Podczas ostatniego pobytu na Dolnym Śląsku postanowiliśmy kontynuować oglądanie znajdujących się tu zamków. Najpierw udaliśmy się na zwiedzanie zamku Grodziec.

Zwiedzanie zamku Grodziec – trochę historii

Zamek wznosi się na bazaltowym wzgórzu i jak można się domyślić góruje nad okolicą. Pierwsza wzmianka o zamku w tym miejscu pochodzi z bulli Handriana z 1155 roku, następnie w 1175 roku książę Bolesław Wysoki dał tu przywileje cystersom z Lubiąża. Za czasów Henryka Brodatego postawiono gród murowany. Obecny układ przestrzenny uzyskał za czasów księcia legnickiego Fryderyka I, który odkupił zamek w 1470 roku. Po zakończeniu prac, Grodziec stał się jednym z najpiękniejszych zamków na Śląsku.

Zwiedzanie zamku Grodziec
Zamek, a właściwie jego fragment

Został zdobyty i zniszczony podczas wojny trzydziestoletniej. W 1800  roku ruinę nabył książę Jan Henryk VI von Hochberg z Książa. Podjęto wówczas prace restauracyjne i w XIX wieku zamek był uważany za pierwszy w Europie zabytek przystosowany do celów turystycznych.

Swój obecny wygląd w dużej mierze zawdzięcza przebudowie, której dokonał baron dr Willibald von Dirksen. Na uroczystym otwarciu po przebudowie był obecny cesarz Wilhelm II. Następnie obiekt przekazano Śląskiemu Towarzystwu Miłośników Historii i Starożytnictwa na muzeum, restaurację i schronisko. Spłonął w 1945 roku.

Zwiedzanie zamku Grodziec
Widok zza bramy

Zwiedzanie zamku Grodziec – teatr i film

W połowie lat 70 w zamku Grodziec była siedziba Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Kręcono tu wiele filmów: serial „Przyłbice i kaptury”, „Wiedźmin”. „Fanny Hill”, „Kwiat Diabła”.

Zwiedzanie zamku Grodziec – w towarzystwie przewodnika

Zamek można zwiedzać samodzielnie, można się też wybrać na wycieczkę w towarzystwie przewodnika. Wybraliśmy tę drugą opcję i nie żałowaliśmy. Poznaliśmy historię obiektu. Mogliśmy zobaczyć zbrojownię. Znajdują się w niej co prawda tylko kopie prawdziwych przedmiotów, ale można sobie robić z nimi zdjęcia. Jak się pewnie domyślacie, chętnych było wielu.

Przewodnik ubrany w strój z dawnej epoki opowiadał o kolejach zamku, jego mieszkańcach i dniu dzisiejszym, kiedy to zamek służy za plan filmowy wielu produkcji.

Zwiedzanie zamku Grodziec
Jedna z dawnych komnat
Zwiedzanie zamku Grodziec
Kaplica
Zwiedzanie zamku Grodziec
Poznaliście Marcina?

Przy wieży usłyszeliśmy historię dwórki, która wpuściła na zamek wrogów, miała za to dostać kosztowności. Ale nic z tego, została zrzucona z wieży.

Zwiedzanie zamku Grodziec
Dwórka została zrzucona z tek okrągłej wieży

Zwiedzanie zamku Grodziec – imprezy

Na zamku wielu się dzieje. Podczas naszej wizyty występowały zespoły regionalne. Był też kiermasz. Kupiliśmy różne dobra natury, w tym nalewki  i syrop.

Zwiedzanie zamku Grodziec
Dziedziniec zamkowy
Zwiedzanie zamku Grodziec
Zespoły w drodze na scenę

Zjedliśmy jeszcze pierogi, niestety były zimne, co trochę zepsuło ich smak.

Jeżeli ktoś kupi sobie miecz, może zostać pasowany na rycerza przez przewodnika, który oprowadza po zamku. Byliśmy świadkami tego wydarzenia. Mały rycerz był bardzo przejęty.

Jeśli

lubicie Dolny Śląsk, zerknijcie tu:

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie

fascynuje Was Polska i chcecie odwiedzić piękne miejsca, kupcie nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, jak z niego skorzystacie.Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

One Comment

  • infomiasto.eu

    Dobrze że wrzuciliście na grupie bo bym przeoczył ten wpis. Wydaje się że grodzic to jeden z ładniejszych zamków i cały ten drzeworyt jaki ma wewnątrz jest unikalny. Zwiedzanie na 2 h takie max na spokojnie tego obiektu. No i fajna wieża końcowa do jakiej udawali się obrońcy w razie czego – to chyba była komnata kobiet.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies