Najatrakcyjniejsze miejsca na Mazowszu
Często spotykam się ze stwierdzeniem, że na Mazowszu nie ma nic ciekawego. Od innych dostaję pytania, co warto na Mazowszu zobaczyć. Postanowiłam przedstawić najatrakcyjniejsze miejsca na Mazowszu. Nie będzie tu Warszawy. O niej też kiedyś napiszę. A dziś najatrakcyjniejsze, moim zdaniem, miejsca na Mazowszu, jest ich 10.
Płock
Zasługuje na numer jeden przede wszystkim ze względu na dwa muzea. Diecezjalne ma fantastyczne zabytki, jedne z najcenniejszych w kraju. Z kolei muzeum secesji jest jedyne w swoim rodzaju. W Płocku nie można też zapomnieć o katedrze z fantastycznymi drzwiami i grobami władców Polski: Władysława Hermana, Bolesława Krzywoustego i 15 książąt mazowieckich.
Co zwiedzać w Płocku? – nasze propozycje
Skansen w Sierpcu i Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu
Są blisko siebie i formalnie stanowią jedną placówkę. W skansenie jest oryginalny dwór i przeniesione chaty. W zależności od pory roku obserwujemy różne wiejskie obyczaje. Są też bryczki i rzeźby ludowe. Jest malowniczo, a dodatkowo powstał na terenie skansenu hotel z basenem i dwiema restauracjami.
Z kolei Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu pokazuje świat, który powoli odchodzi, ale z drugiej strony w trochę innej formie przetrwał i to jest największa zaleta muzeum, oprócz oczywiście ciekawych opowieści o mieście pani przewodniczki.
Skansen w Sierpcu, czyli Muzeum Wsi Mazowieckiej
Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu
Pułtusk
Warto odwiedzić ze względu na przepiękną unikatową katedrę, wielki rynek i eksponaty w muzeum, a szczególnie świetnie zachowaną średniowieczną ciżemkę. Do tego dochodzi malownicze położenie i zamek. Nad tym zamkiem trochę się zawahałam, bo zniszczony, a do tego dość mocno przebudowany.
Zwiedzanie Pułtuska to przyjemne zajęcie
Opinogóra
Ze względu na masońskie opowieści, a także park z uroczym zameczkiem, należącym niegdyś do Zygmunta Krasińskiego. Znajduje się tu Muzeum Romantyzmu, ale wystawa dotyczy głównie życia i twórczości Zygmunta Krasińskiego. Osobna jest poświęcona udziałowi Polaków w wojnach napoleońskich. Koniecznie trzeba zobaczyć kościół i cmentarz, bo tam są wspomniane elementy masońskie.
Opinogóra, nie tylko Muzeum Romantyzmu
Zamek w Czersku
Są to dość dobrze zachowane ruiny, a przy odrobinie wyobraźni można zobaczyć, jak wyglądał dawniej. Poza tym zawsze możemy wyruszyć na poszukiwanie zagubionych skarbów królowej bony. Po zwiedzaniu dobrze jest pojechać nad Wisłę.
Bona i Czersk, krótka wycieczka z Warszawy
Puszcza Kampinoska
Piękna o każdej porze roku. Najbardziej lubimy szlak w kierunku „Zamczyska” prowadzący z Granicy. Ale ostatnio odkrywamy miejsca, które leżą bliżej Warszawy i też nam się podobają.
Puszcza Kampinoska – Zamczysko
Zamek w Liwie
Fantastyczne miejsce z ciekawymi opowieściami. Wewnątrz jest zbrojownia, a przy wejściu można sobie zrobić zdjęcie w hełmie. Nie można zapomnieć o wizycie koło kościoła, gdzie znajdują się ciekawe tabliczki ekologiczne. Trochę dalej znajduje się skansen w Suchej.
Zamek w Liwie i ekologia przy kościele
Pałac w Otwocku Wielkim
Pałac otoczony jest pięknym parkiem, ale sam w sobie też wart jest uwagi. Został odrestaurowany i możemy podziwiać interesujące freski, a także przedmioty codziennego użytku. W parku jest ładna fontanna z delfinami, a także rzeźba Józefa Szajny.
Otwock Wielki, jego historia i teraźniejszość
Konstancin-Jeziorna
To uzdrowisko, w którym znajdziecie tężnię, ładny park i wiele zabytkowych willi. Możecie albo posiedzieć w parku, albo pójść oglądać wille korzystające z jednej z zaproponowanych przeze mnie tras.
Wille Konstancina cz.4, kolejny spacer
Radziejowice
Znajduje się tu pałac, a w nim muzeum Chełmońskiego, w którym znajdziemy wiele obrazów malarza. Warto przejść się po parku i obejrzeć instalację „Arka”.
Jeśli
lubicie zwiedzać województwo mazowieckie, kliknijcie tu;
chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;
jeździcie po Polsce i szukacie interesujących miejsc do zobaczenie, kupcie nasz ebook, w tym wpisie znajdziecie szczegóły, a klikając w poniższe zdjęcie przeniesiecie się do naszego sklepu.
Jeśli lubicie spacery po ciekawych miejscach, w których żyli niezwykli ludzie, wybierzcie się z nami do Konstancina.
Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.
Booking.com
2 komentarze
Michał
A gdzie Szydłowiec… 😉
Małgorzata Bochenek
Zabrakło w tym wpisie Szydłowca, bo byliśmy w nim później. Ale faktycznie powinien się znaleźć. Napisaliśmy osobny tekst o Szydłowcu, więc trochę jesteśmy usprawiedliwieni. Pozdrawiam serdecznie.