fbpx
Najatrakcyjniejsze miejsca na Mazowszu Czersk
Blog,  Mazowieckie,  Niezbędnik,  Polska

Najatrakcyjniejsze miejsca na Mazowszu

Często spotykam się ze stwierdzeniem, że na Mazowszu nie ma nic ciekawego. Od innych dostaję pytania, co warto na Mazowszu zobaczyć. Postanowiłam przedstawić najatrakcyjniejsze miejsca na Mazowszu. Nie będzie tu Warszawy. O niej też kiedyś napiszę. A dziś najatrakcyjniejsze, moim zdaniem, miejsca na Mazowszu, jest ich 10.

Płock

Zasługuje na numer jeden przede wszystkim ze względu na dwa muzea. Diecezjalne ma fantastyczne zabytki, jedne z najcenniejszych w kraju. Z kolei muzeum secesji jest jedyne w swoim rodzaju. W Płocku nie można też zapomnieć o katedrze z fantastycznymi drzwiami i grobami władców Polski: Władysława Hermana, Bolesława Krzywoustego i 15 książąt mazowieckich.

Najatrakcyjniejsze miejsca na Mazowszu
Najatrakcyjniejsze miejsca na Mazowszu Muzeum Diecezjalne w Płocku
Najatrakcyjniejsze miejsca na Mazowszu
Najatrakcyjniejsze miejsca na Mazowszu Muzeum Mazowieckie secesja

Co zwiedzać w Płocku? – nasze propozycje

Skansen w Sierpcu i Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu

Są blisko siebie i formalnie stanowią jedną placówkę. W skansenie jest oryginalny dwór i przeniesione chaty. W zależności od pory roku obserwujemy różne wiejskie obyczaje. Są też bryczki i rzeźby ludowe.  Jest malowniczo, a dodatkowo powstał na terenie skansenu hotel z basenem i dwiema restauracjami.

Najatrakcyjniejsze miejsca na Mazowszu
Skansen w Sierpcu

Z kolei Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu pokazuje świat, który powoli odchodzi, ale z drugiej strony w trochę innej formie przetrwał i to jest największa zaleta muzeum, oprócz oczywiście ciekawych opowieści o mieście pani przewodniczki.

Najatrakcyjniejsze miejsca na Mazowszu Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu
Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu

Skansen w Sierpcu, czyli Muzeum Wsi Mazowieckiej

Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu

Pułtusk

Warto odwiedzić ze względu na przepiękną unikatową katedrę, wielki rynek i eksponaty w muzeum, a szczególnie świetnie zachowaną średniowieczną ciżemkę. Do tego dochodzi malownicze położenie i zamek. Nad tym zamkiem trochę się zawahałam, bo zniszczony, a do tego dość mocno przebudowany.

Najatrakcyjniejsze miejsca na Mazowszu Pułtusk
Najatrakcyjniejsze miejsca na Mazowszu Pułtusk Katedra
Najatrakcyjniejsze miejsca na Mazowszu Pułtusk
Rynek w Pułtusku, w wieży jest muzeum z ciżemką

Zwiedzanie Pułtuska to przyjemne zajęcie

Opinogóra

Ze względu na masońskie opowieści, a także park z uroczym zameczkiem, należącym niegdyś do Zygmunta Krasińskiego. Znajduje się tu Muzeum Romantyzmu, ale wystawa dotyczy głównie życia i twórczości Zygmunta Krasińskiego. Osobna jest poświęcona udziałowi Polaków w wojnach napoleońskich. Koniecznie trzeba zobaczyć kościół i cmentarz, bo tam są wspomniane elementy masońskie.

Najatrakcyjniejsze miejsca na Mazowszu Opinogóra
Najatrakcyjniejsze miejsca na Mazowszu Opinogóra Zameczek
Najatrakcyjniejsze miejsca na Mazowszu Opinogóra
Masoński grób na cmentarzu

Opinogóra, nie tylko Muzeum Romantyzmu

Zamek w Czersku

Są to dość dobrze zachowane ruiny, a przy odrobinie wyobraźni można zobaczyć, jak wyglądał dawniej. Poza tym zawsze możemy wyruszyć na poszukiwanie zagubionych skarbów królowej bony. Po zwiedzaniu dobrze jest pojechać nad Wisłę.

acczer
Najatrakcyjniejsze miejsca na Mazowszu Czersk
Najatrakcyjniejsze miejsca na Mazowszu Czersk zamek

Bona i Czersk, krótka wycieczka z Warszawy

Puszcza Kampinoska

Piękna o każdej porze roku. Najbardziej lubimy szlak w kierunku „Zamczyska” prowadzący z Granicy. Ale ostatnio odkrywamy miejsca, które leżą bliżej Warszawy i też nam się podobają.

Najatrakcyjniejsze miejsca na Mazowszu Puszcza Kampinoska
w drodze do Zamczyska

Puszcza Kampinoska – Zamczysko

Zamek w Liwie

Fantastyczne miejsce z ciekawymi opowieściami.Wewnątrz jest zbrojownia, a przy wejściu można sobie zrobić zdjęcie w hełmie. Nie można zapomnieć o wizycie koło kościoła, gdzie znajdują się ciekawe tabliczki ekologiczne. Trochę dalej znajduje się skansen w Suchej.

Najatrakcyjniejsze miejsca na Mazowszu Liw
Najatrakcyjniejsze miejsca na Mazowszu Liw
Najatrakcyjniejsze miejsca na Mazowszu Sucha
Najatrakcyjniejsze miejsca na Mazowszu Sucha

Zamek w Liwie i ekologia przy kościele

Pałac w Otwocku Wielkim

Pałac otoczony jest pięknym parkiem, ale sam w sobie tez wart jest uwagi. Został odrestaurowany i możemy podziwiać interesujące freski, a także przedmioty codziennego użytku. W parku jest ładna fontanna z delfinami, a także rzeźba Józefa Szajny.

Najatrakcyjniejsze miejsca na Mazowszu Otwock Wielki
Pałac w Otwocku Wielkim

Otwock Wielki, jego historia i teraźniejszość

Konstancin-Jeziorna

To uzdrowisko, w którym znajdziecie tężnię, ładny park i wiele zabytkowych willi. Możecie albo posiedzieć w parku, albo pójść oglądać wille korzystające z jednej z zaproponowanych przeze mnie tras.

Najatrakcyjniejsze miejsca na Mazowszu Konstancin
Najatrakcyjniejsze miejsca na Mazowszu Konstancin

Wille Konstancina cz.4, kolejny spacer

Radziejowice

Znajduje się tu pałac, a w nim muzeum Chełmońskiego, w którym znajdziemy wiele obrazów malarza. Warto przejść się po parku i obejrzeć instalację „Arka”.

Najatrakcyjniejsze miejsca na Mazowszu Radziejowice
Najatrakcyjniejsze miejsca na Mazowszu Radziejowice

Radziejowice i Chełmoński

Booking.com

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *