fbpx
Blog,  Mazowieckie,  Polska

Opinogóra nie tylko Muzeum Romantyzmu

Miało być o Muzeum Romantyzmu, a okazało się, że najbardziej zapadły nam w pamięć opowieści o wolnomularstwie. Muzeum Romantyzmu odwiedziliśmy już jakieś 10 lat temu, ale dziś tego miejsca prawie nie można poznać. jak się okazało Opinogóra to nie tylko romantyzm. Dawniej był tu zameczek, zaniedbany park i pewnie coś jeszcze, ale już nie pamiętam. Teraz wybudowano dworek, w którym pokazywane są ekspozycje czasowe.  Wczoraj była to wystawa poświęcona malarstwu romantycznemu, szczególnie dużo było obrazów Kossaków, różnej zresztą jakości.

Opinogóra
Opinogóra wystawa malarstwa

W Zameczku, jak dawniej, mieści się ekspozycja poświęcona Zygmuntowi Krasińskiemu. Sama budowla była prezentem ślubnym z okazji małżeństwa z Elizą Branicką.

Opinogóra
Opinogóra słynny Zameczek

Znajdują się tu portrety rodziców, żony, dzieci i kochanki Krasińskiego.

Opinogóra
Opinogóra portret żony z dziećmi

I tak Eliza Krasińska (żona poety) patrzy na Delfinę Potocką (kochankę), bo tak zadecydowali muzealnicy.

Opinogóra
Opinogóra w Zameczku
Opinogóra
portret żony
Opinogóra
Opinogóra portret kochanki

Wszystko w jednym miejscu. Zwiedza się tylko parter, a szkoda, bo pewnie z wieży rozciąga się fantastyczny widok. Zameczek był traktowany trochę jak dom letniskowy, ale oczywiście z dzisiejszymi domami letniskowymi nic nie ma wspólnego.

Opinogóra Zygmunt Krasiński
I sam Zygmunt Krasiński

W oficynie jest wystawa poświęcona epoce napoleońskiej, a właściwe jej końcowemu okresowi. Jest i mundur i reprodukowany wizerunek panoramy bitwy pod Samosierrą.

Opinogóra
Walka pod Samosierrą

Tak w Opinogórze można zobaczyć wysiłek polskich żołnierzy walczących w służbie Napoleona. Skłania to do wielu refleksji, bo są i obrazy przedstawiające kampanię, która była początkiem klęski Cesarza Francuzów, czyli wyprawę na wschód. W oficynie można też kupić kopie (no może kopie to zbyt dużo powiedziane) słynnych obrazów, z Damą z łasiczką włącznie.

Opinogóra
Inne „dzieła”

Jest sala poświęcona historii rodu Krasińskich, doprowadzona do czasów współczesnych.

Opinogóra
Tu oglądaliśmy obrazy

Dowiedzieliśmy się, że muzeum ciągle się rozbudowuje, powstaje  ptaszarnia, oranżeria, stajnie i sala konferencyjna, wszystko dzięki finansowemu wsparciu z UE. Bilet do muzeum kosztuje 10 zł. My jednak chcieliśmy także zobaczyć kościół i kaplicę rodu Krasińskich. Za dodatkowe trzy złote, zostaliśmy oprowadzeni w bardzo fachowy sposób po tych dwóch miejscach i na dodatek dowiedzieliśmy się wielu ciekawych historii o związkach członków rodziny Krasińskich z wolnomularstwem.

Opinogóra
Opinogóra Kościół

Przewodnik podkreślał obecność motywów masońskich w samej konstrukcji kościoła, ilości kolumn, nietypowych dekoracjach znajdujących się na płaskorzeźbach. Kościół z zewnątrz wygląda zresztą imponująco, a jego klasycystyczna bryła zaskakuje w dość typowym mazowieckim krajobrazie.  Weszliśmy także do krypt miejsca spoczynku członków rodziny Krasińskich.

Opinogóra kaplica
Kaplica

Takie miejsca zawsze skłaniają do refleksji. Byłoby chyba dużym zaniechaniem nie wspomnieć w tekście o jeszcze jednej osobie, Edwardzie Krasińskim. To ostatni faktyczny ordynat opinogórski.

Opinogóra
Edward Krasiński

Był między innymi twórca Teatru Polskiego w Warszawie, kolekcjonerem, zarządcą biblioteki, pamiętnikarzem. Zginął tragicznie zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym w 1940. Znalazł się tam aresztowany przez gestapo, gdy stanął w obronie skatowanego chłopca folwarcznego.

Opinogóra cmentarz
Opinogóra cmentarz z masońskimi nagrobkami
Opinogóra cmentarz z masońskimi nagrobkami
Opinogóra cmentarz z masońskimi nagrobkami

Nasze zwiedzanie zakończyliśmy na cmentarzu, gdzie także są wolnomularskie groby. Dziś otaczają je współczesne grobowce, ale ciągle pozostają znakiem intrygującej historii  wolnomularstwa, która rozgrywała się także w sennej Opinogórze zagubionej wśród ciechanowskich pól.

Opinogóra Zygmunt Krasiński
Pomnik Zygmunta Krasińskiego

A Zygmunt Krasiński ? Trochę zniknął z tej opowieści. Jego postać jest oczywiście obecna w Opinogórze. Ma swój pomnik, są obrazy przedstawiające go w różnych momentach życia, są wreszcie wydania dzieł poety. Tu także spoczął po śmierci.Booking.com

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *