Blog,  Mazowieckie,  Polska

Zamek w Liwie i ekologia przy kościele

zamek w Liwie
Zamek w Liwie – widok od strony wejścia

Szukając pomysłu na krótką wycieczkę z Warszawy, przypomniałam sobie Liw i tam pojechaliśmy. Byliśmy tam kilkanaście lat temu i wtedy zamek w Liwie bardzo nam się spodobał. Nie inaczej było tym razem. Poznaliśmy także niezwykłe historie wiążące się z tym miejscem. Na koniec Marcin przymierzył hełm i udawał rycerza.

zamek w Liwie
Rycerz Marcin
zamek w Liwie
I jeszcze w hełmie

Zacznijmy od początku. Liw to miejscowość na Mazowszu, tuż pod samym Węgrowem. Tak nawiasem mówiąc temu ostatniemu miejscu z pewnością poświęcimy osobny tekst. Zamek na brzegu rzeki Liwiec został zbudowany dla księcia warszawskiego Janusza Starszego około 1429 roku. Po wygaśnięciu linii Piastów dostała go księżniczka Anna Mazowiecka do czasów zamążpójścia, później został wcielony do Korony, przez jakiś czas należał do królowej Bony. Został zniszczony przez Szwedów. W 1782 roku starosta Tadeusz Grabianka zbudował dwór barokowy, w którym mieściła się siedziba starostwa i sąd. Dwór ten spłonął w XIX wieku. Dziś jest zrekonstruowany.

zamek w Liwie
Widok od strony rzeki
zamek w Liwie
No i jeszcze z drugiej strony

Historia

Czas na obiecaną historię. Podczas II wojny światowej zamek uratował młody archeolog Otto Warpechowski. W 1942 roku niemiecki starosta Ernst Gramss nakazał rozebranie zamku, aby pozyskać cegłę do budowy obozu zagłady w Treblince. Warpechowski, aby temu zapobiec wymyślił, że zamek w Liwie wybudowali i zamieszkiwali Krzyżacy. Gramss uwierzył i zamiast rozbiórki zarządził odbudowę zamku, którą kierował należący do AK  Warpechowski. Zamek posłużył mu za magazyn broni, którą ukrywał w stercie cegieł. Dzielny i przemyślny Warpechowski doczekał ucieczki Niemców. Historia kończy się jednak tragicznie. Warpechowski zginął 5.02.1945 roku zastrzelony przez pijanego sowieckiego żołnierza.

Śladem po mistyfikacji jest opis zamku w przewodniku Baedekera z 1943 roku, w którym zamek określono jako twierdzę zakonu rycerskiego.

Prace renowacyjne ukończono w 1961 roku.  Obecnie mieści się tu zbrojownia z bogatą kolekcją broni.  Jak już wiecie, nie jest są to te eksponaty, którymi się fascynuję, ale faktycznie zgromadzono dużo interesujących przedmiotów. Miło było przejść się po ładnych, kameralnych zamkowych salach.

zamek w Liwie
Zbroja, tym razem bez Marcina
zamek w Liwie
Hełm
zamek w Liwie
Kolczuga

Podobają mi się dwie legendy związane z zamkiem. Pierwsza mówi o śpiących polskich rycerzach, którzy czekają na króla Szwecji. Ma on tu powrócić w poszukiwaniu swego zgubionego w czasie bitwy kapelusza. Gdy Szwed się pojawi, rycerze powstaną  i rozpocznie się straszny bój.

Żółta Dama

Zamek w Liwie ma też swoją Damę, ale nie Białą, tylko Żółtą. Jest to Ludwika z Szujskich Kuczyńska, którą mąż posądzał o zdradę i kiedy zginęły jej trzy pierścionki z brylantami, uznał to za wystarczający dowód na grzeszne prowadzenie małżonki. Została ona ścięta na olbrzymim głazie na placu zamkowym. Pierścienie wkrótce odnalazły się w gnieździe sroki. Od tej pory kasztelanowa jako Żółta Dama chodzi po zamku i przekonuje o swej niewinności. Ma na głowie żółty czepiec z żółtych woalem.

W zamku można wejść na wieżę, zwiedza się dwa poziomy i nie ma wyjścia na taras widokowy.

zamek w Liwie
Po zejściu z wieży

Po zwiedzaniu poszliśmy na mały spacer nad rzekę, a właściwie zeszliśmy tylko na brzeg, bo pogoda na dalsze wędrówki mało sprzyjała.

zamek w Liwie
Rzeka
zamek w Liwie
I widoczek

Ekologia

Podjechaliśmy jeszcze do kościoła św. Leonarda, bo w przewodniku „Polska Niezwykła” przeczytaliśmy, że znajdują się tam żeliwne tabliczki z napisami nawołującymi do ochrony przyrody. To ekologia trochę w staroświeckim stylu, trochę na wesoło, ale intencje autorów jak najbardziej serio. Przeczytaliśmy wszystkie napisy. Niektóre naprawdę świetne. Usiłowałam znaleźć historię tych tabliczek, ale nie udało mi się.

Liw
Tabliczki ekologiczne
Liw
Kolejna

Może ktoś z was ją zna i zechce się podzielić?Booking.com

Dodane przez Małgorzata Bochenek dnia 2016-02-14

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *