fbpx
Romantyczne miejsca
Blog,  Inspiracje,  Niezbędnik

Romantyczne miejsca, jakie widzieliśmy

Zbliżają się Walentynki, więc podzielę się z Wami najbardziej romantycznymi miejscami, jakie widzieliśmy. Powody, dla których dane miejsce uznałam za romantyczne znajdziecie w tekście. A miejsce najbardziej romantyczne, zapytacie. To chyba zbyt trudne pytanie, więc kolejność niech pozostanie alfabetyczna.

Romantyczne miejsca – Annecy

Annecy leży we Francji, tuż przy granicy ze Szwajcarią i właśnie w czasie jednego z licznych pobytów w Genewie postanowiliśmy tu przyjechać. Miłośnicy kryminałów mogę podążyć śladami bohaterki książki Małgorzaty Rogali „Kopia doskonała”. Ale nas miasto urzekło swoim niepowtarzalnym urokiem i dlatego trafiło na listę.

Najpierw wyobraźcie sobie (potem zobaczycie na zdjęciach) centrum miasteczka poprzecinane kanałami, nad którymi stoją kilkusetletnie, malownicze budynki, są też mostki z kwiatami, nad wszystkim góruje zamek. Są jeszcze góry w tle i turkusowe jezioro.

Romantyczne miejsca
Piękne Annecy
Romantyczne miejsca
Mały wodospad i góry w tle
Romantyczne miejsca
A to już turkusowe jezioro

Romantyczne miejsca – Batumi

W Batumi (zawędrowaliśmy do Gruzji) stoi niezwykły pomnik, choć stoi w tym przypadku to określenie nieco mylące, bo pomnik się rusza. Mowa jest o kinetycznej rzeźbie „Ali i Nino”, ukazującej bohaterów miłosnej powieści, której autorem był azerski pisarz Lew Nussimbaum, znany pod pseudonimem Kurban Said. W powieści opisana jest miłość muzułmanina Alego i chrześcijańskiej, gruzińskiej księżniczki Nino.

Akcja powieści toczy się na początku XX wieku, i jak to z romantycznymi opowieściami bywa, nie kończy się happy endem. Główny bohater ginie podczas wojny z sowiecką Rosją.

Autorką, stojącej w Batumi rzeźby jest Tamara Kvesitandze. Dwie siedmiometrowe sylwetki ludzkie, przedstawiające Alego i Nino, zostały zbudowane z metalowych kręgów. Codziennie o godzinie 19 zaczynają się poruszać. Najpierw zbliżają się do siebie, wymieniają pocałunek, a później oddalają się.

Romantyczna rzeźba, a tuż obok morze i miasto, nowoczesne i zarazem nostalgiczne

Romantyczne miejsca
Ali i Nino
Romantyczne miejsca
I z trochę innej perspektywy

Romantyczne miejsca – Bieszczady

Pisałam na wstępie, że różne są kryteria doboru miejsc. Jeśli chodzi o Bieszczady, to jest kryterium czysto osobiste, tam pierwszy raz pojechaliśmy razem. Myślę, że to bardzo ważny powód, aby Bieszczady znalazły się na naszej liście. Spaliśmy wtedy w namiocie, weszliśmy na Połoninę Wetlińską i nic nie było widać, bo zepsuła się pogoda i niebo zasnuły mgły.

Wtedy też odwiedziliśmy malownicze Jeziorka Duszatyńskie, jedliśmy galaretkę w Cisnej i na plecach dźwigaliśmy ciężkie puszki z mielonką. No i byliśmy piękni i młodzi.

Romantyczne miejsca
Połonina Wetlińska, tym razem pogoda dopisała
Romantyczne miejsca
Choć trudno poznać, to my

Romantyczne miejsca – Granada

Pałac Nasrydów i Ogrody Generalife są po prostu piękne – jesteśmy w Alhambrze. Misterne, rzeźby, fontanny, kwiaty, wszystko to zostało stworzone po to, aby zachwycać i zachwyca. Dziedziniec Lwów jest najchętniej fotografowanym miejscem, ale duże wrażenie robi też Sala Ambasadorów ze wspaniałym sklepieniem z drewna cedrowego oraz Sala Arbecerajów, którą wyróżnia stalaktytowa kopuła.

Ogrody są równie wspaniałe i dodatkowo wyglądają różnie w różnych porach roku. System nawadniania nie dość, że skuteczny, to jeszcze dodatkowo cieszy oczy kaskadami wody. To naprawdę super romantyczne miejsce.

Romantyczne miejsca
Dziedziniec Lwów
Romantyczne miejsca
Cudowne ogrody

Romantyczne miejsca – Kazimierz Dolny

Kazimierz znalazł się na liście, bo podczas ostatniej, zimowej wizyty nas zauroczył. Podobała nam się miła atmosfera, lubiliśmy spacerować po okolicy, Wisła wyglądała bardzo malowniczo. Jedliśmy pyszne jedzenie, a atmosfera w kawiarniach sprzyjała miłym rozmowom. Manierystyczne kamienice Przybyłowskie ozdabiały Rynek, a nad miastem wznosiły się ruiny malowniczego zamku.

Byliśmy też w muzeum Kuncewiczów, a mi się przypomniała powieść „Cudzoziemka”, którą kiedyś dawno temu czytałam.

Romantyczne miejsca
Kazimierz
Romantyczne miejsca
Nad Wisłą

Romantyczne miejsca – Kołobrzeg

W Kołobrzegu znajdziecie urocze zakątki, a zachody słońca nad morzem powalają. Ale powód, dla którego zamieściłam Kołobrzeg na mojej liście jest inny – to tu odbył się nasz ślub. Było to dawno temu, pod koniec kwietnia. Pogoda spłatała nam prawdziwego psikusa, było zimno, padał deszcz ze śniegiem. Ale okazało się, że to nie pogoda jest najważniejsza. Suknia też nie.

Moja bardzo się różniła od tej wyobrażanej wcześniej. Miała być krótka i prosta, wyszła długa i dekoracyjna. Taką dostałam w galerii, a były to czasy niedoboru, więc ucieszyłam się, że pasuje i już.

Romantyczne miejsca
I po ślubie
Romantyczne miejsca
Jest i zachód słońca

Romantyczne miejsca – Kraków

Znów mogę napisać, że Kraków sam w sobie jest bardzo romantyczny i szczególny. Pięknie jest w Rynku, warto przejść się po Plantach. Dla mnie jest ważny, bo właśnie w Krakowie się poznaliśmy. To miasto naszych pierwszych spotkań i wspólnych spacerów, pierwszych wspólnych posiłków i seansów filmowych. To także początek naszego wspólnego życia.

Kraków w czasach naszej młodości nie był taki barwny jak dziś. Miał wiele uroku, ale daleko mu było do dzisiejszych pocztówkowych pejzaży. Kawiarnie były zasnute dymem papierosowym (za tym zdecydowanie nie tęsknię), wiele było gdzieś w piwnicach. To było bardzo nostalgiczne miejsce.

Romantyczne miejsca
Krakowiacy zawsze obecni
Romantyczne miejsca
I Adaś patrzy na świat
Romantyczne miejsca
Planty

Romantyczne miejsca – Sewilla

Sewilla to jedno z najładniejszych miast, jakie widziałam. Alkazar, wspaniała katedra, wąskie, malownicze uliczki, bulwary nad rzeką, park, świetne ceramiczne ozdoby i oczywiście flamenco. Wszystko to sprawia, że nie mogłam pominąć na swojej liście Sewilli. Ma wszystko, co romantyczne miasto mieć powinno i dodatkowo można się cieszyć występami tancerzy i pieśniarzy flamenco, którzy w różnych miejscach opowiadają swoje swoje miłosne historie.

Uwielbiamy w Sewilli dawną dzielnicę żydowską. Nigdy nie zapomnimy wspaniale oświetlonej katedry podczas pasterki. Dużo uroku ma też znajdująca się po drugiej stronie rzeki dawna cygańska dzielnica Triana.

Romantyczne miejsca
Tam, w okolicach katedry jest uroczo
Romantyczne miejsca

Romantyczne miejsca – Teruel

Teruel w hiszpańskiej Aragonii to kolejne miejsce z miłosną historią i w dodatku z Muzeum Kochanków. Isabel i Juan znali się od dziecka. Isabel pochodziła z bogatego rodu, a Juan z ubogiej rodziny. Kiedy mieli po kilkanaście lat,stwierdzili, że uczucie, które ich łączy jest głębsze niż przyjaźń. Ojciec Isabel powiedział Juanowi, żeby wrócił po jego córkę, jak zdobędzie majątek. Juan wyruszył na wyprawę krzyżową, a Isabel obiecała, że będzie na niego czekać przez pięć lat.

Juan spóźnił się o jeden dzień. Ojciec przekonał Isabel, że Juan zginął na wojnie i wyszła ona za mąż za innego. Juan wdarł się do jej sypialni i chciał, aby go pocałowała, Isabel odmówiła, twierdząc, iż jest zamężną kobietą. Juan z rozpaczy padł martwy.

Na pogrzeb Juana Isabel przyszła w białej, ślubnej sukni. Kiedy pocałowała ukochanego, pękło jej serce.

Romantyczne miejsca
Nagrobek kochanków
Romantyczne miejsca
Wzruszające są te ręce
Romantyczne miejsca
Pomnik przed muzeum

Romantyczne miejsca – Wenecja

Niby stara, niby oklepana, ale co z tego? Wenecja jest piękna i bardzo romantyczna. Kanały, mosty i mostki, wspaniałe budowle, place, tramwaje wodne i gondole. Widziałam ją pierwszy raz jak miałam 16 lat i od tamtego czasu zawsze ją wspominałam. Zauroczyła mnie. Postanowiłam więc odświeżyć wspomnienia, a Marcin zobaczył Wenecję po raz pierwszy. Było to w czerwcu 2017 roku. Jeśli nie macie pomysłu, gdzie zabrać ukochaną, Wenecja zawsze będzie dobrym wyborem.

Romantyczne miejsca
Romantyczne miejsca
Romantyczne miejsca

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *