Jeden dzień w Toruniu
Blog,  Jeden dzień w ...,  Kujawsko-Pomorskie,  Polska,  Wycieczki

Jeden dzień w Toruniu, czyli wszystko, co najważniejsze

Miasto leży nad Wisłą w bardzo dogodnym położeniu, nic więc dziwnego, że osadnictwo rozwijało się na jego terenie już około dziewięć tysięcy lat przed naszą erą. Stare Miasto wpisane jest na listę Dziedzictwo UNESCO, a zwiedzanie ciekawych muzeów, pieczenie pierników i spacer nad Wisłą, pozostają na długo w pamięci. Zapraszam więc do Torunia.

Jeden dzień w Toruniu – Rynek Staromiejski

Powstał w średniowieczu, a konkretnie w XIII wieku. Powstawał w dwóch fazach, z tego powodu nie ma regularnego kształtu charakterystycznego dla innych rynków powstałych w tym czasie. Także w XIII wieku rozpoczęła się zabudowa jego centralnej części, dając początek Ratuszowi Staromiejskiemu.

Rynek Staromiejski był i jest najważniejszym punktem miasta. Dawniej był placem handlowym, miejscem straceń i wymierzania kar. W zachodniej części natomiast odbywały się imprezy okolicznościowe.

O Ratuszu jeszcze będzie mowa, a teraz podczas spaceru po Rynku warto zwrócić uwagę na Dwór Artusa. Neorenesansowy budynek znajduje się w miejscu dawnego, gotyckiego, który rozebrano na początku XIX wieku. Obecny Dwór Artusa pochodzi z końca XIX wieku. Pełnił wiele funkcji, a w latach międzywojennych gościł prezydentów Rzeczypospolitej: Stanisława Wojciechowskiego, Ignacego Mościckiego i Józefa Piłsudskiego. Dziś swoją siedzibę ma tu centrum kultury.

Kolejnym wartym uwagi budynkiem jest kamienica Pod Gwiazdą, znajdująca się we wschodniej pierzei, pod numerem 35. Jej jasna i bogato zdobiona elewacja sprawia, że trudno jej nie zauważyć. Na szczycie dodatkowo znajduje się gwiazda. Jej dzisiejszy wygląd wynika z przebudowy z końca XVII wieku, ale sam budynek jest wcześniejszy, pochodzi z drugiej połowy XIII wieku. Dziś w kamienicy znajduje się Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu.

Jeden dzień w Toruniu
Ratusz, a przed nim pomnik Mikołaja Kopernika
Jeden dzień w Toruniu
Dwór Artusa
Jeden dzień w Toruniu
Kamienica Pod Gwiazdą, widziana z góry.

Jeden dzień w Toruniu – Ratusz

Jak wspomniałam we wstępie budynek pochodzi z XIII i XIV wieku i mimo późniejszej przebudowy w XVII i XVIII wieku uznawany jest za jeden z najwspanialszych przykładów średniowiecznej architektury mieszczańskiej w tej części Europy. Mieści się w nim Muzeum Okręgowe w Toruniu. Odwiedzimy je, aby poznać historię miasta i zobaczyć kilka ciekawych obrazów.

Ciekawa jest wystawa sztuki gotyckiej, gdzie zgromadzono dzieła pochodzące z wyposażenia kościołów. Są tu rzeźby, malarstwo gotyckie oraz ołtarze, wśród nich także te, które pochodzą z Dolnego Śląska. Interesujące są też witraże.

W zachodnim skrzydle znajdziemy przedmioty wykonane przez rzemieślników, dzięki którym poznajemy historię Torunia. Są tu zarówno detale, pochodzące z zamków krzyżackich, jak pamiątki cechowe i przedmioty z domów mieszczańskich. Z kolei w Sali Mieszczańskiej zobaczymy portrety toruńskich dostojników, w tym portret Mikołaja Kopernika.

Sama sala jest także niezwykle ważna, niegdyś nazywała się Salą Wielką i była świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. Tu odbyła się słynna rozmowa między katolikami i protestantami, którą zwołał w 1645 roku Władysław IV, aby złagodzić spory religijne. Także tu 18 stycznia 1920 roku burmistrz niemiecki przekazał władzę nad miastem przedstawicielowi Rzeczypospolitej.

Sala Królewska swą nazwę zawdzięcza faktowi, że w przeszłości służyła polskim władcom jako rezydencja królewska podczas ich pobytu w Toruniu. W 1501 roku zmarł w niej król Jan Olbracht. Dziś w sali znajduje się poczet królów polskich.

Warto też zobaczyć interesujący skarb ze Skwirlna. Został odnaleziony podczas prac archeologicznych prowadzonych w 1961 roku na terenie dawnego grodziska średniowiecznego niedaleko Rypina. Godne uwagi są też dwie galerie malarstwa.

Jeden dzień w Toruniu
Sala mieszczańska
Jeden dzień w Toruniu
Tablica w Sali Królewskiej
Jeden dzień w Toruniu
Witraż w galerii sztuki gotyckiej

Muzeum w Ratuszu można zwiedzać codziennie z wyjątkiem poniedziałków: od 1 maja do 30 wrzesienia 10-18, październik-kwiecień 10-16. W 2019 roku muzeum nie będzie czynne od 19-21.04., 1.11., 24-25.12 i 31.12.

Wstęp jest bezpłatny w środy. W pozostałe dni bilet normalny kosztuje 21 zł. Szczegóły możecie sprawdzić tu.

Jeden dzień w Toruniu – na ratuszowej wieży

Wieża ratuszowa w Toruniu należy do najstarszych w Polsce, jest także najstarszą wieżą rynkową na terenie środkowej i wschodniej Europy. Swoją formą nawiązuje do flamandzkich wież Beffroi (jedną z nich opisałam w (wycieczce po Gandawie). Kiedyś zwieńczona była iglicą z koroną. Hełm ten zniszczyli Szwedzi podczas bombardowania Torunia w 1703 roku.

Warto wejść na wieżę ze względu na wspaniały widok. Najlepiej też z tej perspektywy wyglądają toruńskie kościoły i kamienice na Rynku Staromiejskim. Platforma widokowa jest na wysokości 40 metrów. Od drugiej połowy XIV wieku na wieży znajduje się zegar. Był to pierwszy w państwie krzyżackim zegar mechaniczny. Jest tu też carillon i dwa dzwony.

Wieża jest najstarszą częścią Ratusza.

Jeden dzień w Toruniu
Widok z wieży
Jeden dzień w Toruniu
To inna część Rynku
Jeden dzień w Toruniu
Jeden dzień w Toruniu
Kamieniczki w Rynku na pierwszym planie

Wejście do wieży znajduje się z południowej strony Ratusza vis a vis Dworu Artusa. Wieża ratuszowa czynna jest codziennie listopad-marzec 10-16, kwiecień i październik 10-18, maj-wrzesień 10-20. Dni świąteczne – takie same jak w przypadku Ratusza.

Bilet normalny na samą wieżę kosztuje 21 zł, na sale w Ratuszu i wieżę 35 zł. Inne możliwości sprawdzicie tu.

Jeden dzień w Toruniu – Muzeum Toruńskiego Piernika

Mieści się ono na ul. Strumykowej 4 w byłej XIX-wiecznej fabryce pierników należącej do rodziny Weese. Na parterze zapoznajemy się z przyprawami, jakich używa się do pierników. Dowiadujemy się też, skąd one do Torunia przybywały.

W piwnicy jest największy skarb muzeum, czyli najbogatsza w środkowej Europie kolekcja form piekarskich. Tu też stoi piec do wypieku. W Muzeum można wziąć udział w warsztacie wypieku piernika. Zabawa jest przednia, naprawdę warto.

Jeden dzień w Toruniu
Warsztaty

Muzeum jest czynne codziennie oprócz poniedziałku: styczeń-marzec 10-16; kwiecień siedem dni w tygodniu 10-16; maj-czerwiec 10-18 siedem dni w tygodniu; lipiec-wrzesień 10-18 codziennie oprócz poniedziałku; październik-grudzień 10-16 codziennie oprócz poniedziałku. Nieczynne w te same dni świąteczne, co Ratusz.

Bilet normalny na zwiedzanie ekspozycji i warsztaty kosztuje 35 zł. Inne możliwości zobaczcie tu. Bilet można kupić też na stronie internetowej.

Jeden dzień w Toruniu – Rynek Nowego Miasta

Rynek rozplanowano w XIII wieku. Od początku XIV wieku w środku znajdował się Ratusz. Po połączeniu Starego Miasta z Nowym, był dodatkową siedzibą władz miejskich, potem był tu magazyn i kościół. Budynek przetrwał do XIX wieku. W jego miejscu wybudowano nową siedzibę zboru luterańskiego. Obecnie jest siedzibą fundacji Tumult.

Wokół Rynku znajdują siedziby bogatych mieszczan. Ze względu na rzemieślniczy charakter tego miejsca, były one mniej bogate niż te w Rynku Staromiejskim. Dzisiejszy kształt kamienic jest głównie wynikiem przebudowy w XIX wieku. Koniecznie zwróćcie uwagę na Gospodę pod Modrym Fartuchem. Tradycja głosi, że założono ją w 1489 roku. Przez kilkaset lat pozostawała w rękach rodziny Szalitów. Była odwiedzana przez królów i Napoleona. Dzisiejszy wygląd zawdzięcza barokowej przebudowie.

Jeden dzień w Toruniu
Gospoda pod Modrym Fartuchem
Jeden dzień w Toruniu
Rynek Nowomiejski

Jeden dzień w Toruniu – katedra

A właściwie Bazylika katedralna św. Jan Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty znajduje się przy ulicy Żeglarskiej 16. Niegdyś wybierano tu władze miejskie, przyjmowano królów. Budowę kościoła rozpoczęto w połowie XIII wieku. Wewnątrz możemy obejrzeć wybitne dzieła sztuki. Duże wrażenie robi płaskorzeźba świętej Marii Magdaleny unoszonej przez anioły z początku XV wieku. Początkowo stanowiła ona część środkową ołtarza gotyckiego.

Interesujące jest malowidło na ścianie północnej pokazujące Ukrzyżowanie na drzewie Jessego. Pochodzi ono z 1380-90 roku. Wokół przedstawione są inne wydarzenia znane z Biblii, między innymi Sąd Ostateczny, a także personifikacje cnót i grzechów głównych. Ołtarz główny, tryptyk św. Wolfganga pochodzi z 1502-1506 roku i zastąpił po wojnie ołtarz barokowy. Na ołtarzem znajduje się dawny krucyfiks z belki tęczowej z końca XIV wieku.

Warto też zwrócić uwagę na pochodzącą z czasów Mikołaja Kopernika chrzcielnicę oraz na epitafium wielkiego astronoma.

Jeden dzień w Toruniu
Malowidło na ścianie północnej
Jeden dzień w Toruniu
Płaskorzeźba przedstawiająca Marię Magdalenę
Jeden dzień w Toruniu
Chrzcielnica
Jeden dzień w Toruniu
Piękne sklepienie

Na stronie internetowej katedry jest jedynie o możliwości wejścia na wieżę 1.04.-31.10 oraz obejrzenia filmu, nie ma natomiast wymienionych godzin, kiedy zwiedzanie jest możliwe. Bywa z tym różnie, nam się udało w niedzielę między nabożeństwami w zimie, a w lecie można było zwiedzać, wrzucając do skarbonki dobrowolną opłatę.

Jeden dzień w Toruniu – spacer nad Wisłą

Zdaję sobie sprawę, że w Toruniu jest jeszcze wiele miejsc godnych uwagi i zwiedzenia, ale przypominam, że mamy na to tylko jeden dzień, więc na koniec proponuję spacer nad Wisłą. Znajdziecie tu tablice upamiętniające kultowy firma „Rejs”, a także świetny widok na miasto. Najlepszy widok jest niestety z drugiej strony rzeki.

Jeden dzień w Toruniu
Nad Wisłą
Jeden dzień w Toruniu
Cytat z filmu „Rejs”
Jeden dzień w Toruniu
Nad rzeką nawet w zimie było klimatycznie

Jeden dzień w Toruniu – jeszcze trochę informacji praktycznych

Wszystkie opisane zabytki znajdują się blisko siebie i nie ma potrzeby korzystania z komunikacji miejskiej. Jest możliwość kupienia biletów łączonych i karnetów. Tu znajdziecie szczegóły.

Jeśli

chcecie odwiedzić więcej miejsc w Kujawsko-Pomorskim, zerknijcie tu;

jesteście ciekawi, co u nas słychać, śledźcie nas na Facebooku i Instagramie.

lubicie zwiedzać Polskę, kupcie naszego ebooka, szczegóły znajdziecie w tym wpisie, a klikając na zdjęcie poniżej, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.

Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies