fbpx
Gdzie pojechać w grudniu 2016 - Kordoba
Andaluzja,  Blog,  Hiszpania,  Niezbędnik,  Warto

Atrakcje Andaluzji, 10 największych

Atrakcje Andaluzji, dziś w telegraficznym skrócie, bo jest to region Hiszpanii, który znamy najlepiej i wielokrotnie go opisywałam. Bardzo nam się tu podoba, więc często do Andaluzji zaglądamy. Wybranie tylko 10 atrakcji sprawiło mi mały kłopot, jak to zawsze z wyborami bywa. Kolejność jest przypadkowa, bo niektóre miejsca trudno ze sobą porównać.

Atrakcje Andaluzji, numer jeden: Sewilla,

bo jest piękna, klimatyczna i niepowtarzalna. Wspaniała katedra, Alkazar Królewski, Plac Hiszpański, dawna fabryka tytoniu, znana z opery Carmen, a także mnóstwo knajpek z pysznym jedzeniem, malownicza Triana, flamenco, kolorowe kafelki, corrida i wachlarze, czyli wszystko, co nam się z Hiszpanią kojarzy. Więcej informacji znajdziecie w naszych tekstach o tym mieście.

Atrakcje Andaluzji
Sewilla, tuż koło katedry
Atrakcje Andaluzji
Sewilla wejście do katedry
Atrakcje Andaluzji
Po drugiej stronie rzeki

Atrakcje Andaluzji: numer dwa: Kordoba,

a w niej wspaniała Mezquita, czyli dawny meczet zmieniony w katedrę, a także wąskie, klimatyczne uliczki, rzymski most, Alkazar Królewski, ogrody, a przede wszystkim wspaniała atmosfera i piękna wyrabiana ręcznie biżuteria. A tu znajdziecie szczegóły.

Atrakcje Andaluzji
Las kolumn w Mezquicie
Atrakcje Andaluzji
Kordoba o zmierzchu
Atrakcje Andaluzji
Mezquita z zewnątrz

Atrakcje Andaluzji: numer trzy: Grenada,

no i oczywiście Alhambra z jej wspaniałościami: imponującym Pałacem Nasrydów, ogrodami królewskimi i Pałacem Karola. W centrum natomiast wspaniała katedra z grobami Królów Katolickich, a u góry malownicza dzielnica Albaicin z domami w skałach i wąskimi uliczkami, ze wspaniałym widokiem na Alhambrę i na Sierra Nevada. A tu przeczytacie, jak spędzić miły weekend w Grenadzie.

Atrakcje Andaluzji
Alhambra
Atrakcje Andaluzji
Mieszkalne jaskinie, te w muzeum
Atrakcje Andaluzji
Widok na Alhambrę

Atrakcje Andaluzji:  numer cztery: Ronda,

miasto przedzielone wąwozem, wznoszące się na skale. Obejrzeliśmy tu wspaniałe mosty, no i muzeum poświęcone rozbójnikom. Jest tu także naprawdę świetnie przygotowane muzeum corridy. Nawet jeśli uważacie ten rodzaj rozrywki za coś nie do zaakceptowania, to i tak warto obejrzeć muzeum. Daje ono szansę zrozumienia, czym jest to widowisko dla wielu Hiszpanów.

Atrakcje Andaluzji
Miasto na skałach
Atrakcje Andaluzji
Stare mosty
Atrakcje Andaluzji
Muzeum bandytów

Atrakcje Andaluzji: numer pięć – Park Narodowy Cabo de Gata,

tam kręcono spaghetti westerny, bo krajobraz jest zupełnie, jak na Dzikim Zachodzie. W lecie woda w morzu na około 30 stopni. Skoro park narodowy, to oczywiście pod ochroną jest także  roślinność podwodna warta zobaczenia .Jest tu pięknie, nie można budować wysokich budynków i są świeże ryby i owoce morza. Szczegółowy opis znajdziecie w tym tekście.

Atrakcje Andaluzji
Urocze zatoczki
Atrakcje Andaluzji
Było zjawiskowo
Atrakcje Andaluzji
Ten kolor morza

Atrakcje Andaluzji: numer sześć – Kadyks,

leży na drugim końcu Andaluzji, już nad Oceanem Atlantyckim. Są tu wspaniałe piaszczyste plaże, a ocean wcale nie jest zimniejszy niż Morze Śródziemne. Plaża jest w samym centrum miasta. Są też oczywiście inne plaże na przedmieściach, w tym chyba najbardziej znana – Victoria.  No i oczywiście katedra, którą bardzo długo budowano, stąd łączy w sobie różne style i oczywiście klimatyczne uliczki i placyki.

Atrakcje Andaluzji
Widok na miasto
Atrakcje Andaluzji
Odpływ
Atrakcje Andaluzji
Miasto z drugiej strony

Atrakcje Andaluzji: numer siedem – Jerez de la Frontera,

brzmi znajomo, zgadza się tu znajdują się wytwórnie alkoholu, przerabia się tu wino na brandy. Zwiedziliśmy kiedyś taką wytwórnię i muszę powiedzieć, że zabawa była przednia. Ale Jerez to także miejsce, gdzie można posłuchać flamenco lub powłóczyć się po malowniczych uliczkach i zobaczyć pokaz tresury koni.

Atrakcje Andaluzji
Pomnik w centrum

Atrakcje Andaluzji:  numer osiem – Malaga,

bo świeci w niej słońce 320 dni w roku, ludzie się uśmiechają, jest otwarta i pełna uroku. Leży nad morzem, ma wspaniałe muzeum z obrazami Picassa i niepowtarzalną atmosferę. Byliśmy tu też w zimie, jaka była temperatura i co robiliśmy? Przeczytajcie.

Atrakcje Andaluzji
Morze w Maladze, to koniec grudnia
Atrakcje Andaluzji
Tu też była twierdza

Atrakcje Andaluzji: numer dziewięć – Nerja,

bo Balcon de Europa jest jedyny w swoim rodzaju i zabudowa miejska ma swój klimat, no i te widoki…, co dokładnie nam się podobało znajduje się w tekście.

Atrakcje Andaluzji
Nerja widok z Balcon de Europa
Atrakcje Andaluzji
Balkon

Atrakcje Andaluzji: numer dziesięć: Salobreña,

bo nie zdradza się starych miłości. O naszej sympatii do tego miasta pisaliśmy tu

Atrakcje Andaluzji
Nasza ulubiona skała
Atrakcje Andaluzji
Białe miasto
Atrakcje Andaluzji
Plaża, szczerze, taka sobie

A teraz spróbujmy to wszystko podsumować. Andaluzja to jedna z najcieplejszych części Hiszpanii. Jeśli chcecie mieć pewność, że traficie na wspaniałą pogodę wybierajcie okolice Malagi. Kiedy w innych miejscach pada deszcz, tam zwykle jest słońce. W trakcie ostatnich świąt Bożego Narodzenia i w okresie sylwestrowym świeciło słońce i temperatura przekraczała 20 stopni w cieniu. W Andaluzji jest taniej niż w Katalonii, zresztą ta ostatnia, a w szczególności Barcelona, to najdroższa część Hiszpanii. W Andaluzji obowiązuje prawo zobowiązujące sprzedającego nam alkohol w barze czy restauracji do zaserwowania darmowej zakąski. To prawo nie obowiązuje w całym kraju, ale akurat w Andaluzji można się nim cieszyć. Dziś często te zakąski są dość symboliczne, ale bywa i tak, że mogą nam zastąpić kolację, bo w barze ich nie żałują. Jeśli myślicie o kąpielach w morzu, to świetne miejsce, ale w Tarifie, mekce surferów, stale wieje i z pływania mogą być nici, a w Chiclanie niedaleko Kadyksu pływanie utrudniają oceaniczne fale. Czyli – jeśli chcesz pływać, dobrze wybierz miejsce. Nie wszystkie plaże są także przyjazne dla najmłodszych, bo czasem nie ma piasku do budowania wspaniałych zamków, albo woda już od brzegu jest głęboka.

Co by jednak nie powiedzieć i nie napisać, jeśli skorzystacie z naszej listy macie szanse na wakacje życia. Teksty o poszczególnych miejscach znajdziecie w zakładce Hiszpania, a potem Andaluzja. Na skróty.Booking.com

Dodane przez Małgorzata Bochenek dnia 2016-02-12

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

4 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *