Weekend w okolicy Bydgoszczy
Blog,  Kujawsko-Pomorskie,  Polska,  Pomysł na weekend,  Wycieczki

Weekend w okolicy Bydgoszczy to dobry pomysł

W cyklu pomysł na weekend opisuję weekendy, które sami spędziliśmy w danych miejscach. Dzisiejszy tekst opatrzony jest wiosennymi zdjęciami, bo wtedy odbyliśmy naszą podróż, była ona dobrze zaplanowana i dostarczyła nam wiele przyjemności, dlatego dziś ją Wam opiszę, bo może zechcecie podążyć naszym śladem. I jeszcze jedna uwaga: okolice Bydgoszczy rozumiemy szeroko, bo właściwie była to podróż z Bydgoszczy w kierunku Warszawy. Zapraszam na weekend w okolicy Bydgoszczy.

Weekend w okolicy Bydgoszczy – Bydgoszcz

Muszę się przyznać, że był to nieco dłuższy weekend i na miejscu byliśmy już w piątek, tuż po obiedzie. Zaczęliśmy od zwiedzenia centrum, bardzo malowniczego, dziś odrestaurowanego. Zachwycił na „Przechodzący”, na którego gapiliśmy się dłuższą chwilę, patrząc przy okazji na wyremontowane nabrzeże. Naszą uwagę przyciągnęły też zabytkowe spichlerze, w jednym z nim mieści się oddział Muzeum Okręgowego, zapoznaliśmy się więc z historią miasta. W innym budynku mieści się wystawa poświęcona Leonowi Wyczółkowskiemu, jest tu sporo jego prac.

Weekend w okolicy Bydgoszczy
Sam On

Warto wejść do katedry, bo wnętrze jest naprawdę malownicze. Kolorowe polichromie pochodzą z dwudziestolecia międzywojennego. Szczególnie wspaniałe jest sklepienie.

Weekend w okolicy Bydgoszczy
Kolorowe sklepienie

Zdążyliśmy jeszcze własnoręcznie wykonać mydło w Muzeum Mydła i Historii Brudu. Podczas gdy mydło chłodziło się w lodówce, wysłuchaliśmy ciekawej opowieści o higienie w różnych okresach historii i obejrzeliśmy zgromadzone w muzeum eksponaty. Naprawdę świetnie się tu bawiliśmy.

Weekend w okolicy Bydgoszczy
W muzeum poznajemy stare techniki prania

Wieczorem poszliśmy jeszcze na Rynek, aby zobaczyć Twardowskiego. Gdzie go szukać i jaka legenda się z tym wiąże pisałam w tekście o Bydgoszczy.

Weekend w okolicy Bydgoszczy
Twardowski

Weekend w okolicy Bydgoszczy – Bydgoszcz praktycznie

Spaliśmy w „Hotelu pod Orłem” (Gdańska 14)  i jeśli macie ochotę na trochę przedwojennego blichtru, polecam to miejsce.

zwiedzanie Bydgoszczy
Schody w hotelu

W Restauracji „Katarynka”(ul. Niedźwiedzia 3) jedliśmy świetną kolację, a równie pyszne śniadanie w „Piekarni” (Mostowa 2)

Zwiedzanie:

– Muzeum Mydła i Brudu ul. Długa 13

– Muzeum Okręgowe – historia miasta Spichrze na Wisłą ul. Grodzka 7-11

– Muzeum Okręgowe Dom Leona Wyczółkowskiego ul. Mennica 7

Weekend w okolicy Bydgoszczy – Wdecki Park Krajobrazowy

Park znajduje się niedaleko Świecia. Trasy prowadzą z miejscowości Tleń i Osie. Jest tu bardzo malowniczo, jak wszędzie, gdzie woda tworzy jedną całość z zielenią. A ta woda, to rzeka Wda. Podczas spaceru mieliśmy trochę problemów ze znalezieniem właściwej drogi, mimo otrzymanej w Osiach mapy. Wiosną było tu naprawdę spokojnie i uroczo. Szczegóły naszej wycieczki znajdziecie w tekście Wdecki Park Krajobrazowy.

Weekend w okolicy Bydgoszczy
W parku
Weekend w okolicy Bydgoszczy
No i jeszcze nasz selfik

Weekend w okolicy Bydgoszczy – Ciechocinek

Wiem, że to już nie jest tak blisko. Ale tak sobie wymyśliliśmy, że po drodze do domu zatrzymamy się w Ciechocinku. Pierwsze nasze wrażenia nie były najlepsze, ale następnego dnia odwiedziliśmy tężnię i muzeum z dawnymi maszynami gimnastycznymi i to było naprawdę atrakcyjne. Wiosną nie zdążyli jeszcze przygotować kwietników. Ciechocinek ma potencjał i mam nadzieję, że już dziś wygląda lepiej i bazar w środku miasta został jakoś ucywilizowany.

Weekend w okolicy Bydgoszczy
Zabawne urządzenia do ćwiczeń
Weekend w okolicy Bydgoszczy
Ogromne tężnie

Spaliśmy w hotelu Kopernik (ul. Kopernika 15) i to był dobry wybór.

Kolację jedliśmy w pizzerii, a obiad w restauracji w Parku Zdrojowym, ale te lokale jakoś nie zrobiły na nas wrażenia.

Dokładne informacje o naszym  zwiedzaniu znajdziecie w tekście „Zwiedzanie Ciechocinka, czyli o sile uzdrowiska.”

Weekend w okolicy Bydgoszczy – zamek w Golubiu-Dobrzniu

Zamek znajduje się całkiem niedaleko Ciechocinka, więc jeszcze tu wpadliśmy. Szczególnie ładnie prezentuje się z punktu widokowego. Zwiedza się z przewodnikiem, najpierw wyświetlany jest film. Nas zainteresowali Wikingowie, skąd tu się wzięli, nie wiem, ale wykopaliska świadczą o tym, że tu byli. W zamku obecnie mieści się hotel. Warto jednak było tu zawitać. Szczegóły znajdziecie w tekście „Czy warto odwiedzić zamek w Golubiu-Dobrzyniu”.

Weekend w okolicy Bydgoszczy
Zamek, zdjęcie zrobione z punktu widokowego

W zamkowej restauracji zjedliśmy smaczny posiłek, niestety wegetarianie nie mieli, co tu szukać.Booking.com

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *