Okolice Białegostoku
Blog,  Podlaskie,  Polska

Okolice Białegostoku co zwiedzić, aby być zadowolonym

Zbliża się weekend i pomyślałam sobie, że może ktoś chciałby wybrać się naszym śladem. Zeszłej jesieni byliśmy w Białymstoku. Tu właściwie nocowaliśmy, a zwiedzaliśmy okolicę. Byliśmy w Kruszynianach, odwiedziliśmy Supraśl, smakowaliśmy kuchni żydowskiej w Tykocinie , a na koniec chodziliśmy po kładkach w Narwiańskim Parku Narodowym. Dziś o tych miejscach w telegraficznym skrócie, bo każde z nich zasługuje na osobny opis.

Okolice Białegostoku co zwiedzić – Kruszyniany

Okolice Białegostoku co zwiedzić
Meczet w Kruszynianach

Kruszyniany znaliśmy ze wcześniejszych odwiedzin, ale trzeba przyznać, że trochę się tu zmieniło. Tylko meczet pozostał ten sam. Mieliśmy okazję zwiedzić go również wewnątrz i posłuchać opowieści o polskich muzułmanach z tatarskimi korzeniami. Po przeciwnej stronie ulicy zjedliśmy obiad w „Tatarskiej Jurcie”, jak sama nazwa wskazuje, jest restauracja z regionalną kuchnią. Jedzenie nam smakowało, ale było trochę tłuste, zwłaszcza to w wersji z mięsem. Pogoda była wyjątkowo ładna, więc po odwiedzaniu muzułmańskiego cmentarza

Okolice Białegostoku co zwiedzić
Cmentarz w Kruszynianach

Poszliśmy na spacer po lesie nowym szlakiem. Na wyznaczonej ścieżce spacerowej znajdowały się informacje na temat różnych kultur i narodowości zamieszkujących te ziemie.

Okolice Białegostoku co zwiedzić
Szlak wielu kultur

Uznaliśmy to za bardzo ciekawy pomysł. Poza tym zachwycaliśmy się wspaniałymi liśćmi w rzeczywiście bajkowych kolorach.

Okolice Białegostoku co zwiedzić
Jesienne widoki
Okolice Białegostoku co zwiedzić
Liście, jak malowane
Okolice Białegostoku co zwiedzić
I białe pnie brzóz

Okolice Białegostoku co zwiedzić – Supraśl

Przejechaliśmy przez Krynki i zatrzymaliśmy się w Supraślu to już zupełnie inne klimaty. Obejrzeliśmy ciekawe muzeum ikon.

Okolice Białegostoku co zwiedzić
Ikona w muzeum

Oprowadzał po nim przewodnik, można było dowiedzieć się wielu interesujących szczegółów o znajdujących się tu eksponatach, a także o sztuce ich tworzenia. Ikony, będące w posiadaniu muzeum, zostały skonfiskowane przez celników podczas prób przemytu. Obejrzeliśmy tu też nietypową, bo  obronną cerkiew.

Okolice Białegostoku co zwiedzić
Cerkiew obronna

Zwiedzaliśmy w towarzystwie białoruskiej wycieczki. Supraśl odwiedziliśmy też kilka lat później.

Okolice Białegostoku co zwiedzić – sam Białystok

W samym Białymstoku zwiedziliśmy dawny Pałac Branickich,

Okolice Białegostoku co zwiedzić
Białystok Pałac Branickich

a właściwie tylko klatkę schodową i aulę, należące do tutejszej uczelni. Aulę udało nam się zobaczyć w ostatniej chwili, bo właśnie miał się rozpoczynać koncert. Na zewnątrz jest jeszcze ładny ogród w stylu francuskim.

Okolice Białegostoku co zwiedzić
Park

Co prawda jesienią wygląda trochę smutno, ale i tak warto go zobaczyć. Szczególne wrażenie robi chiński pawilon. A tu znajdziecie inne atrakcje, które oglądaliśmy podczas kolejnej wizyty w Białymstoku.

Okolice Białegostoku co zwiedzić – Tykocin

Okolice Białegostoku co zwiedzić
Tykocin synagoga
W 2020 roku kolor trochę inny
W 2020 roku, kolor trochę inny

Tykocin, to z kolei całkiem inna historia. Zachowała się tu wspaniała synagoga, jedna z piękniejszych i większych w Polsce.

Okolice Białegostoku co zwiedzić
Synagoga wewnątrz

Zwiedziliśmy ją, oglądając niezwykłe wnętrze oraz trochę zabytków w gablotach. W sąsiedniej restauracji zjedliśmy obiad. Potrawy miały specyficzny, słodkawy smak. Poszliśmy do rynku, gdzie znajduje się ponoć najstarszy w Polsce pomnik,

Okolice Białegostoku co zwiedzić
Pomnik Staefana Czarnieckiego w Tykocinie

ale wrażenie robi przede wszystkim barokowy kościół. Półkolistą fasadę widać z daleka.

Okolice Białegostoku co zwiedzić
Barokowy kościół w Tykocinie

Przeszliśmy przez rzekę, bo chcieliśmy jeszcze zobaczyć odbudowany zamek, ale nie zrobił on na nas wielkiego wrażenia.

Okolice Białegostoku co zwiedzić
Tykocin nowy zamek

Okolice Białegostoku co zwiedzić – Narwiański Park Narodowy

Na koniec zostawiliśmy sobie wycieczkę po Narwiańskim Parku Narodowym. O tej porze roku było tu tak pusto, że ledwo trafiliśmy. W regulaminie ze zdumieniem przeczytaliśmy, iż nie można tu robić zdjęć. Uznaliśmy ten zakaz za absurdalny.

Okolice Białegostoku co zwiedzić
Narwiański Park Narodowy

Przechadzka po pomostach była całkiem przyjemna. Tak nam się spodobało, iż postanowiliśmy przejść się po jeszcze jednej ścieżce, ale nam się nie udało, bo była częściowo rozebrana.Booking.com

Dodane przez Małgorzata Bochenek dnia 2013-10-11

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

4 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *