Dwór w Kopytowej
Blog,  Podkarpackie,  Polska

Dwór w Kopytowej pięknie odrestaurowany, w środku muzeum kultury szlacheckiej

Podczas wyjazdu do Krosna znaleźliśmy w internecie informację o muzeum kultury szlacheckiej w Kopytowej. Do Krosna jechaliśmy w Boże Ciało i większość państwowych muzeów była zamknięta, postanowiliśmy więc wstąpić do Kopytowej. Najpierw musieliśmy z drogi w miejscowości zjechać stromo w dół. Z odnalezieniem muzeum nie mieliśmy kłopotów, bo o jego ulokowaniu informowała tablica.

Dwór w Kopytowej od frontu
Dwór w Kopytowej od frontu

Dwór w Kopytowej, skąd się wziął

Okoliczne dobra od XII wieku należały do rodziny Bogoriów. W 1388 roku rodzina ta sprzedała Kopytową klasztorowi cysterskiemu w Koprzywnicy, dobrze znanemu czytelnikom Podróżniczego Domu Kultury. Od tego czasu rządy sprawują tu kolejni opaci. Kopytowa od tego czasu przez kilka wieków stanowiła część dóbr cysterskich na Podkarpaciu, które były zapleczem gospodarczym klasztoru.

Dzisiejsze założenie dworskie znajduje się w miejscu dawnego, klasztornego. W 1772 roku Kopytowa znalazła się w zaborze austriackim. Władze wystawiły folwark na sprzedaż. W 1799 roku nowym właścicielem folwarku został Stanisław Kotarski. Nie gospodarzył jednak osobiście, tylko wydzierżawił majątek. Potem folwark kilkakrotnie zmieniał właścicieli, aż w roku 1914 kolejnym właścicielem został Apolinary Brzeski. Po jego śmierci w 1918 roku dwór dostaje w spadku jego córka Maria i jej mąż Franciszek Trznadel. Maria mieszka w dworze do 1965.

Po jej śmierci, mieszkający na Śląsku syn, sprzedał dwór i park. Wtedy też zaczął postępować proces dewastacji. Wycięto drzewa, a we dworze urządzono stajnię i oborę.

Wejście do budynku
Wejście do budynku

Ratunek

Dwór kupił wraz z żoną w 1996 roku krośnieński kolekcjoner Andrzej Kołder. Przez lata dwór odzyskał dawny blask. Podziwialiśmy ogrom pracy, jaki włożono w jego restaurację. W muzeum znalazły swoje miejsce przedmioty zgromadzone wcześniej przez kolekcjonera. Nas po budynku oprowadzała jego żona. Obejrzeliśmy najpierw pokoje znajdujące się po południowej stronie, a później te po północnej. Południowa strona była reprezentacyjna, tu przyjmowano gości i interesantów.

Dwór zapełniono meblami, głównie biedermaier, całości dopełniają zabytkowe żyrandole, dywany i inne drobiazgi. Marcinowi szczególnie podobała się szafa posażna, którą w prezencie wraz z wyposażeniem dostawała w dniu ślubu panna młoda. Wrażenie robi też kolekcja lalek.

Przyglądaliśmy się tym wszystkim przedmiotom, jednocześnie podziwiając pasję kolekcjonerską Andrzeja Kołdera i mając nadzieję, że jego żona choć w części ją podziela. Inaczej chyba trudno byłoby poświęcać czas i pieniądze na wszystkie te piękne rzeczy.

Dwór w Kopytowej. Salon
Salon
Kontusz
Kontusz
Łóżko
Łóżko
Dwór w Kopytowej. Lalki
Lalki

Bilet normalny kosztował 10 zł. Do 30 kwietnia 2023 muzeum jest otwarte tylko po uprzednim kontakcie telefonicznym. Numery są tu. (aktualizacja 20.01.2023)

Jeśli

lubicie województwo podkarpackie, zerknijcie tu;

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

szukacie ciekawych miejsc w Polsce, kupcie nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a klikając w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Spaliśmy w Krośnie. Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.



Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies