fbpx
Gdzie pojechać w maju
Blog,  Niezbędnik,  Warto

Gdzie pojechać w maju?

Kończy się kwiecień, pora więc na kolejne propozycje wyjazdowe. Maj to bardzo wdzięczna pora na podróże, dlatego wybór miejsc dla Was sprawił mi pewną trudność (z powodu nadmiaru, oczywiście). Ciepłe, długie dni powodują, że podróżowanie to sama przyjemność. Ale do rzeczy – gdzie pojechać w maju?.

Gdzie pojechać w maju – Oslo

Oslo wybrałam ze względu na wspaniały o tej porze roku kolor skandynawskiego nieba. To naprawdę fotogeniczny czas, w szczególności jeśli udacie się na rejs statkiem po fiordzie i uwiecznicie małe, kolorowe domki kąpielowe. Oprócz tego odwiedźcie muzea, zobaczcie statek Fram i Tratwę Kon-Tiki oraz wspaniałe łodzie wikingów. Nie możecie też pominąć parku z rzeźbami Gustava Vigelanda.

Gdzie pojechać w maju
Domki kąpielowe
Gdzie pojechać w maju
Widok na ratusz od strony wody
Gdzie pojechać w maju
Łódź Wikingów

Zerknijcie jeszcze na tekst 10 powodów, dla których warto odwiedzić Oslo

Gdzie pojechać w maju – Madryt

15 maja obchodzony jest dzień patrona miasta, czyli świętego Izydora. Odbywają się wtedy koncerty i rozmaite imprezy, ale najważniejsza jest defilada gigantów z różnymi postaciami związanymi z miastem. Na miejskich placykach ludzie stawiają sprzęt grający i tańczą ubrani w charakterystyczne stroje. Męskie owszem są twarzowe, ale te chustki dla kobiet i kwiat na środku czoła.

gdzie po jechać w maju
No i macie te stroje
gdzie po jechać w maju
Taką kulą powinno się oberwać na szczęście
gdzie po jechać w maju
Sam święty Izydor

Nasze świeże wrażenia znajdziecie w tekście Madryt i święty Izydor

Gdzie pojechać w maju – Park Mużakowski

Park leży na granicy polsko-niemieckiej, znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i jest wspaniały. Po niemieckiej stronie jest jeszcze pałac i powieść o jego mieszkańcu Puckleru, który wsławił się podróżami i romansami. W parku o tej porze roku będzie naprawdę bajkowo. Można chodzić lub jeździć na rowerze.

gdzie pojechać w maju
Zamek Muskau
gdzie pojechać w maju
Uroczy mostek
gdzie pojechać w maju
I trochę kwiatków, bo ładne

O Parku pisałam w tekście Park Mużakowski na liście UNESCO 

Gdzie pojechać w maju – Okolice Kalisza

Proponuję wycieczkę do Lądu, aby zwiedzić klasztor z pięknymi freskami. A potem koniecznie zatrzymajcie się w Gołuchowie, aby zobaczyć wspaniały pałac, jakby żywcem przeniesiony z Francji. Wokół jest ogromny park, po którym spacer jest wielką przyjemnością. Wycieczkę możecie skończyć w Dobrzycy, aby wczuć się w klimaty masońskie.

gdzie pojechać w maju
Klasztor w Lądzie
gdzie pojechać w maju
Gołuchów
gdzie pojechać w maju
Dobrzyca

Opis wycieczki znajdziecie w tekście Weekend w okolicach Kalisza

Gdzie pojechać w maju – Krynica z wypadem na Słowację

Jak już jesteśmy przy liście UNESCO proponuję wyjazd do Krynica z wycieczką na Słowację do Bardejowa. Bo właśnie Bardejów jest wpisany na listę UNESCO. Stary Rynek, kościół i ratusz robią naprawdę wrażenie. W dodatku można kupić wino, które nalewa się do plastikowych butelek. W samej Krynicy nie zapomnijcie o Nikiforze i odwiedźcie poświęcone mu muzeum. A potem możecie wjechać kolejką na Jaworzynę Krynicką.

gdzie pojechać w maju
Bardejów
gdzie pojechać w maju
Krynica
gdzie pojechać w maju
Jaworzyna Krynicka

Dokładny opis wycieczki znajdziecie w tekście Weekend w Krynicy z wypadem na SłowacjęBooking.com

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *