zwiedzamy Oslo
Blog,  Europa,  Niezbędnik,  Norwegia,  Warto

Dlaczego warto odwiedzić Oslo? 10 powodów

Oslo to podobno najdroższe miasto świata. Wiele razy czytaliśmy opowieści o cenach w stolicy Norwegii i panującej tam drożyźnie (oczywiście nie dla Norwegów). W końcu pojechaliśmy, trochę przypadkiem, ale pojechaliśmy. I od razu na wstępie krótkie podsumowanie – Oslo warto odwiedzić.  Zwykle pisze się teksty pod hasłem 10 powodów dla których warto odwiedzić. Także i ten tekst będzie napisany w tej konwencji. Zacznę jednak nietypowo, nie od klasycznych przewodnikowych atrakcji. Dlaczego warto odwiedzić Oslo? Zaczynamy.

Dlaczego warto odwiedzić Oslo? – numer 1

Dlaczego warto odwiedzić Oslo
Aker Brygge

to Aker Brygge. Daje mu to zaszczytne miejsce również z tego powodu, iż to pierwsze miejsce do którego dotarliśmy rankiem po przylocie do Oslo. Aker Brygge to tereny po dawnej stoczni znajdujące się nad fiordem wschodnim w samym centrum miasta. Śladów  stoczni nie ma za to wyrosła mała dzielnica rozrywkowo – handlowo – mieszkaniowa. Wokół fiordu posadowiły się apartamentowce, kawiarnie, restauracje. Tuż obok są przystanie dla statków  wycieczkowych i tych przewożące mieszkańców pomiędzy stałym lądem a wyspami na których posadowiło się Oslo. To świetne miejsce zarówno na lunch jak  i na kolację. Dobre jedzenie, portowa, nieco nostalgiczna atmosfera i piękne widoki na centrum miasta.

Dlaczego warto odwiedzić Oslo
Jeszcze raz Aker Brygge

Dlaczego warto odwiedzić Oslo? – numer 2

to jedzenie. W Oslo można zjeść naprawdę dobrze. Wiem, wiem nie jest tanio, jest po prostu drogo. Warto jednak pamiętać, że za zapłacone pieniądze otrzymuje się rzeczywiście smaczne jedzenie, a na wielkość porcji nie można narzekać.

Dlaczego warto odwiedzić Oslo
Oslo

Dlaczego warto odwiedzić Oslo? – numer 3

to fiordy, a właściwie fiord nad którym leży miasto. Malkontenci powiedzą , że to nie taki fiord, że inne mają niezwykłe brzegi itd. W sumie trudno się nie zgodzić z tymi opiniami, ale trzeba przyznać, że fiord w centrum miasta jest atrakcją. Można popłynąć w rejs i zobaczyć jak biegnie życie  nad wodą, jak odpoczywali i odpoczywają mieszkańcy. To prawdziwa atrakcja i chętnych  nie brakuje. Mnie zachęciło to tylko do dalszego eksplorowania fiordów  tych „bardziej prawdziwych”.

Dlaczego warto odwiedzić Oslo
Domki kąpielowe

Dlaczego warto odwiedzić Oslo? – numer 4

znany jest wielu Polakom. To Holmemnkollen, skocznia narciarska. Ileż to milionów Polaków ekscytowało się  skokami, śledziło wyczyny Adama Małysza. W się słynna skocznia narciarska. To nowy obiekt powstały na miejscu dawnej skoczni. Można wjechać na samą górę i popatrzeć na panoramę okolicy, spojrzeć w dół i przerazić się widząc jakim wyczynem jest zjazd do progu. W Holmenkollen znajduje się także muzeum narciarstwa. Nawet nie będąc fanem tej dyscypliny z zaciekawieniem ogląda się narty mające grubo ponad…1000 lat. Są także deski należące do najsłynniejszych narciarzy w historii tego sportu.  Muzeum ogląda się z przyjemnością. Dodatkowa atrakcje, której nie opatrzę numerem, stanowi podróż do Holmenkollen z centrum miasta. Jedzie się bowiem metrem, naziemnym przez malownicze tereny przedmieść stolicy.

Dlaczego warto odwiedzić Oslo
Skocznia

Dlaczego warto odwiedzić Oslo? – numer 5

może rozpalić wyobraźnię. To muzeum łodzi wikingów. Można oglądać stare, pochodzące z IX wieku łodzie. To fragment ważnej historii całej Skandynawii, ale nie tylko.Wikingowie docierali bowiem i do Konstantynopola, na Grenlandię, Sycylię na Ruś i chyba do Ameryki. W  wypadku  tego muzeum określenie „spektakularne” eksponaty wydaje się nie być przesadzonym.

Dlaczego warto odwiedzić Oslo
Łodzie Wikingów

Dlaczego warto odwiedzić Oslo? – numer 6

pozostajemy przy morskich klimatach. To zresztą nie powinno chyba nadmiernie dziwić. Tym razem  to muzeum statku „Fram”. Był to legendarny statek polarników , ludzi którzy odkrywali dla nas prawdziwie daleką północ. Fram to Fritjorf Nansen, takie pierwsze skojarzenie. Ale wróćmy do muzeum. Muzeum mieści w sobie cały statek Fram. Można więc go zwiedzić, chodząc  po pokładzie , zaglądając do kajut, oglądając wyposażenie. Wrażenie to szczególne. Pomysł jest prosty, świetny i chyba dość kosztowny.

Dlaczego warto odwiedzić Oslo
Statek Fram

Dlaczego warto odwiedzić Oslo – numer 7

jest miejscem, które  nie jest  związane z morzem to park Gustawa Vigelanda. Park zaczęto dekorować  w 1924 roku  dziś jest tu 212 rzeźb artysty. Rzeźby poświęcone są „ludzkiej kondycji” jak niegdyś mówiono. Jesteśmy więc otoczeni przez postacie i grupy postaci.  Park jest miejscem chętnie odwiedzanym zarówno przez turystów jak i  mieszkańców.

Dlaczego warto odwiedzić Oslo
Jedna z rzeźb

Dlaczego warto odwiedzić Oslo?-  numer 8

Na ósemkę zasłużył skansen. Jest tu ponad 150 budynków z całej Norwegii w tym  np. kościół słupowy z 1200 roku. Od wielu innych skansenów na świecie odróżnia  Norsk Folkemuseum to ze znajdują się tu eksponaty naprawdę stare i zabytkowe, choć nie brakuje całkiem niedawnych konstrukcji.

Dlaczego warto odwiedzić Oslo
W skansenie

Dlaczego warto odwiedzić Oslo? – numer 9

twierdza Akershus Slott.  Przez kilkaset lat broniła Oslo prze  napastnikami. Dziś to muzeum i miejsce państwowych uroczystości. Góruje nad fiordem i jest świetnie widoczna z  promenad Aker Brygge, o którym pisałem na początku.

Twierdza
Twierdza

Dlaczego warto odwiedzić Oslo? – numer 10

Edward Munch. Pewno niewiele jest tak powszechnie znanych obrazów jak jego „Krzyk”. Pokazywany, poddawany twórczym interpretacjom  przez innych artystów, stal się właściwie częścią nie tylko kultury, ale także popkultury. W rzeczywistości  ten sam motyw Munch powielił jeszcze nie raz, tak więc podobnych obrazów możemy spotkać całkiem sporo. Z obrazami Muncha można spotkać się w muzeum jego imienia, ale także w innych muzeach Oslo. Zamiast bawić się w analizę poszczególnych dzieł pozwolę sobie skwitować to krótko. Munch był z  całą pewnością wybitnym twórcą  i nie był autorem tylko jednego dzieła.

Dlaczego warto odwiedzić Oslo
Krzyk

Miało być dziesięć powodów – jest dziesięć powodów. Na tym jednak atrakcje norweskiej stolicy się nie wyczerpują. Na pewno przyjemny będzie spacer po głównej alei miasta Karl Johans Gate. Warto zobaczyć zmianę warty przez pałacem królewskim,

Dlaczego warto odwiedzić Oslo
Zmiana warty

odwiedzić Galerię Narodową z ciekawą kolekcją obrazów i  Muzeum Historyczne z interesującymi eksponatami  obrazującymi historię i kulturę Eskimosów. Nie chcę  zanudzać tym muzeami, ale jeszcze można zajrzeć do obiektu poświeconego  Kon Tiki. Dla ludzi z fantazją atrakcją będzie zaś na pewno  spacer po dachu położnej tuż nad fiordem opery.

Opera
Opera

Jeśli

lubicie skandynawskie klimaty? To może wybierzecie się do Sztokholmu.

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

jeździcie po Polsce i szukacie interesujących miejsc do zobaczenie, kupcie nasz ebook, w tym wpisie znajdziecie szczegóły, a klikając w poniższe zdjęcie przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.Booking.com

Dodane przez Marcin dnia 2013-07-29

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies