Blog,  Europa,  Włochy

Zwiedzanie Rzymu, czyli rzymskie wakacje

Wrzucając wczoraj na facebooka zdjęcie z Rzymu, zaczęłam się zastanawiać, dlaczego jeszcze nic na ten temat nie napisałam, a zwiedzanie Rzymu było dla nas prawdziwą przyjemnością.

zwiedzanie Rzymu
Jedno z ładniejszych zdjęć

Zwiedzanie Rzymu – refleksje

Chyba bierze się to stąd, że Rzym onieśmiela swoją wspaniałością. Spędziliśmy tu kilka dni, ale mam wrażenie, że tylko udało nam się dotknąć tego miasta. Zrobiliśmy jeden mały błąd, który trochę utrudnił nam życie: wynajęliśmy pokój w hotelu (bardzo ładnym i klimatycznym), który był położony nie w samym centrum, a do metra też było około dwóch kilometrów na piechotę. Zwłaszcza pod koniec dnia te dwa kilometry dawały mi się bardzo we znaki.

Cóż o metrze w Rzymie można powiedzieć dyplomatycznie, iż nie jest to najlepsze w Europie, albo, że jest po prostu brudne i zatłoczone. Dobrze, jeździ przez całe centrum. W Rzymie byliśmy w listopadzie, pogoda była w kratkę: jeden dzień deszczowy, jeden prawdziwie letni (można było siedzieć na zewnątrz z krótkim rękawem). Nawet o tej porze roku nie uniknęliśmy tłoku, zwłaszcza w Muzeum Watykańskim.

Ze swoją wrodzoną niechęcią do tłumu, zwiedzanie kaplicy Sykstyńskiej, wspominam jako prawdziwy koszmar. A i tak ominęło nas stanie w kilometrowej kolejce po bilety (kupiliśmy je przez Internet). Ale było warto. Podziwialiśmy z zewnątrz i w środku Bazylikę Świętego Piotra. Opisałam ją tu.

zwiedzanie Rzymu
Plac Świętego Piotra

Zwiedzanie Rzymu – Koloseum

Mając na zwiedzanie zaledwie kilka dni, staraliśmy się zobaczyć to, co najważniejsze. To nam się udało, ale niedosyt pozostał. Cóż, takie miasto. Byliśmy w Koloseum.

Zwiedzanie Rzymu
Koloseum

Trudno dziś sobie wyobrazić rozrywające się tu „krwawe łaźnie”. Podziwialiśmy wspaniałą konstrukcję, robiliśmy zdjęcia, zapominając o rozgrywających się tu tragediach. Swoją drogą to cywilizacja, która tak się zdegenerowała, że z walki na śmierć i życie zrobiła widowisko, musiała upaść. (Marcin wygłosił tezę polemiczną, twierdząc, że inne cywilizacje nie były lepsze, a fascynacja zbrodnią w dzisiejszych mass mediach nie odbiega bardzo od rzymskich igrzysk). Faktem jednak  jest, że samo Koloseum, zbudowane w miejscu sztucznego jeziora, stoi już 2000 lat.

Zwiedzanie Rzymu  – Forum Romanum

Zwiedzanie Rzymu
Forum Romanum

W samym centrum zwiedzaliśmy Forum Romanum, ruiny, które przylegały wprost do ulicy. Trzeba pamiętać, że jest to najstarszy plac Rzymu. Chodząc wśród zachowanych kolumn i części budynków wyobrażaliśmy sobie to miejsce tętniące życiem. Tu przecież odbywały się główne uroczystości publiczne. Było to też miejsce spotkań towarzyskich. Prawdopodobnie zniszczyło je trzęsienie ziemi, w średniowieczu służyło za kamieniołom.

Zwiedzanie Rzymu

Zwiedzanie Rzymu  – Wzgórze Kapitolińskie

Odwiedziliśmy wspaniale zaprojektowane przez Michała Anioła Wzgórze Kapitolińskie. Na środku stoi kopia posągu Marka Aureliusza na koniu, oryginał znajduje się w sąsiednim muzeum.

Zwiedzanie Rzymu
Wzgórze Kapitolińskie
Zwiedzanie Rzymu
Pomnik Marka Aureliusza

Byliśmy i tu. Zapamiętałam przede wszystkim ogromną ilość rzeźb, posągów i głów cesarzy. Ale żeby dokładnie opisać zbiory muzeum muszę się tam wybrać jeszcze raz (uczynię to z prawdziwą przyjemnością).

Zwiedzanie Rzymu  – Wzgórze Palatyńskie

Zwiedzanie Rzymu
Widok ze wzgórza

Odpoczywaliśmy na Wzgórzu Palatyńskim. Było to w ten jeden słoneczny, letni dzień. Uważa się, że w tym miejscu wychowywali się założyciel Rzymu Romulus i jego brat bliźniak Romus.

Zwiedzanie Rzymu
Wilczyca z bliźniakami

Później mieszkali tu kolejni cesarze. My odpoczywaliśmy w ogrodzie renesansowym, podziwiając panoramę miasta.

Zwiedzanie Rzymu – Panteon

Zwiedzanie Rzymu
Panteon

Byliśmy w Panteonie, który był niegdyś pogańską świątynią poświęconą bogom, później zaś chrześcijańskim kościołem. Jest to najlepiej zachowany budynek antycznego Rzymu. Wzniósł go cesarz Hadrian. Zaskakuje wielką kopułą i otworem na jej środku, przez który wpada światło. Otwór ma dziewięć metrów średnicy. Na placyku przed Panteonem jedliśmy naprawdę wspaniałe lody. Choć o kuchni rzymskiej jeszcze będzie, nie mogłam się powstrzymać, aby pisząc o tym miejscu nie wspomnieć o lodach.

Zwiedzanie Rzymu  – Plaza Navona

Zwiedzanie Rzymu
Plaza Navona

Na Piazza Navona też warto zatrzymać się na kawę albo na jedzenie ( nie żeby tu było najlepsze), bo jest tu po prostu pięknie. W czasach rzymskich był tu stadion, co widać po zaokrąglonym rogach placu. Podziwialiśmy wspaniałe, barokowe fontanny: Czterech Rzek i Maura.

Zwiedzanie Rzymu – Fontanna di Trevi

Nie będziemy oryginalni, najbardziej podobała nam się jednak Fontanna di Trevi.

Zwiedzanie Rzymu
Fontanna wieczorem

Wygląda wspaniale zarówno w świetle dziennym, jak i w nocy.

Zwiedzanie Rzymu – Schody Hiszpańskie

Zwiedzanie Rzymu
Schody Hiszpańskie

Wraz z rzeszą turystów weszliśmy po schodach hiszpańskich. Pieniądze na wybudowanie schodów zostawił w testamencie francuski dyplomata, sumę zwiększyła darowizna króla Ludwika XV. Oczywiście powinny nazywać się francuskie, ale życie jest niesprawiedliwe – są nazwę zawdzięczają Palazzo di Spagna, czyli gmachowi ambasady.

Zwiedzanie Rzymu – Galeria Borghese

Ze szczytu schodów ruszyliśmy do Galerii Borghese. I była to bardzo męcząca przechadzka. Wystrój wnętrza willi pochodzi z XVIII wieku. Dekoracje ścienne i sufit są równie wspaniałe jak zapełniające muzeum dzieła sztuki. Sale zostały zaprojektowane tematycznie. Są tu obrazy Caravaggia, Rafaela, Rubensa, Tycjana, Veronese i wielu innych. Zapomniałam wspomnieć, że Galeria znajduje się w uroczym parku i kiedyś była willą letnią.

Zwiedzanie Rzymu – jedzenie

No i wracam do jedzenie, wszędzie było dobre albo jeszcze lepsze. Najbardziej nam smakowało w małej restauracyjce, trochę z boku od turystycznych ulic, pełnej miejscowych. Smażone kwiaty cukinii, to po prostu miód w gębie. Makarony i ryby też były niezgorsze. Na ulicy można było kupić kawałki pizzy i ciepłe kanapki. Wyglądały smakowicie.

Kościoły zasługują na osobną opowieść, ale zanim ona nastąpi musimy jeszcze raz pojechać do Rzymu.

Zwiedzanie Rzymu
Panorama miasta

Rady dla zwiedzających Rzym

– koniecznie zobaczyć Koloseum, Forum Romanum i Bazylikę św. Piotra wraz z placem otoczonym kolumnadą Berniniego

– spróbować prawdziwej włoskiej kawy, lodów, smażonych kwiatów cukinii  oraz pizzy

– zajrzeć do lokalnego sklepu spożywczego i kupić prawdziwy włoski makaron, trochę przypraw – na pewno przypomną w domu wycieczkę do Rzymu.

-opis Zamku Świętego Anioła znajdziecie tu.

spacer po mieście podczas kolejnego pobytu.

Jeśli

lubicie Włochy, więcej tekstów znajdziecie tu;

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

Pragniecie zobaczyć ciekawe miejsca w Polsce, które poprawią Wam nastrój, kupcie nasz ebook, więcej informacji na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a po kliknięcie w zdjęcie poniżej, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.



Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies