fbpx
Blog,  Podlaskie,  Polska

Wigierski Park Narodowy, nasza trasa

Mieszkańcy Suwałk mają dobrze, do Parku Narodowego mogą dojechać autobusem miejskim. A sam Wigierski Park Narodowy ma naprawdę wiele do zaoferowania: są trasy turystyczne, ścieżki edukacyjne, trasy rowerowe, kąpieliska i miejsca, w których można pływać łódką lub kajakiem. Siedziba Parku mieści się w miejscowości Krzywe i tu też trzeba kupić za 5 zł bilet. Można też skonsultować swój pomysł na zwiedzanie. My właśnie tak zrobiliśmy.

Wigierski Park Narodowy
Wigry

Wigierski Park Narodowy – ścieżka Jeziora

Ponieważ ścieżki znajdujące się w sąsiedztwie Parku odwiedziliśmy już kiedyś, tym razem udaliśmy się do miejscowości Gawrych Ruda (a właściwie na Półwysep Łysocha)  i tam chodziliśmy po ścieżce Jeziora i wszystkich innych dróżkach, które spotkaliśmy po drodze. Jest tu parking na samym brzegu jeziora, następny kilkaset metrów dalej i to już koniec jazdy samochodem (dalej obowiązuje zakaz). Spacer ten to około 10 kilometrów, tak w sam raz. Po drodze mija się kąpielisko, więc jak ktoś chciałby skorzystać, powinien zabrać strój kąpielowy. Są tu dwa parkingi i wiat. Trasa prowadzi między innymi wokół cypla na Jeziorze Wigry, nad samym brzegiem

Ścieżka prowadzi także do Suchara Wielkiego i  do Jeziora Długiego. Wiem, że wszyscy przyzwyczaili się do tego, ze „suchar” to rodzaj dowcipu opowiadanego w telewizyjnej „Familiadzie”. Tymczasem niespodzianka – suchar to takie jezioro, a raczej jednak jeziorko, które nie ma odpływów. W Wigierskim Parku jest ich sporo, na ich brzegu rosną wspaniałe, rzadkie rośliny, z rosiczką włącznie, mają czarny kolor, w którym odbijają się nadbrzeżne rośliny i niebo. Są to kładki z ławeczkami, można tak więc siedzieć i się gapić.

Wigierski Park Narodowy
Wigierski Park Narodowy – na ścieżce Jeziora
Wigierski park Narodowy
Wszędzie są wspaniałe rośliny
Wigierski Park Narodowy
Można też sfotografować je z bliska
Wigierski Park Narodowy
Wyspa
Wigierski Park Narodowy
Szuwary

Równie wspaniałe wrażenie jak suchary zrobiło na nas Jezioro Długie, a to ze względu na ptaki. Obserwowaliśmy je z zaciekawieniem. Wydawały skrzeczące głosy i co jakiś czas nurkowały do wody.

Ścieżek w Wigierskim Parku nie brakuje. Są równie atrakcyjne jak szlaki turystyczne i dobrze oznaczone.

W zimie można tu jeździć na nartach biegowych, to taka rada zawczasu, bo przecież jeszcze lato.Booking.com

Dodane przez Małgorzata Bochenek dnia 2015-09-01

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *