Blog,  Podlaskie,  Polska

Wigierski Park Narodowy, nasza trasa

Mieszkańcy Suwałk mają dobrze, do Parku Narodowego mogą dojechać autobusem miejskim. A sam Wigierski Park Narodowy ma naprawdę wiele do zaoferowania: są trasy turystyczne, ścieżki edukacyjne, trasy rowerowe, kąpieliska i miejsca, w których można pływać łódką lub kajakiem. Siedziba Parku mieści się w miejscowości Krzywe i tu też trzeba kupić za 5 zł bilet (7 zł aktualizacja 4.01.2023; 8 zł – aktualizacja 4.07.2024). Można też skonsultować swój pomysł na zwiedzanie. My właśnie tak zrobiliśmy.

Wigierski Park Narodowy
Wigry

Wigierski Park Narodowy – ścieżka Jeziora

Ponieważ ścieżki znajdujące się w sąsiedztwie Parku odwiedziliśmy już kiedyś, tym razem udaliśmy się do miejscowości Gawrych Ruda (a właściwie na Półwysep Łysocha)  i tam chodziliśmy po ścieżce Jeziora i wszystkich innych dróżkach, które spotkaliśmy po drodze. Jest tu parking na samym brzegu jeziora, następny kilkaset metrów dalej i to już koniec jazdy samochodem (dalej obowiązuje zakaz). Spacer ten to około 10 kilometrów, tak w sam raz. Po drodze mija się kąpielisko, więc jak ktoś chciałby skorzystać, powinien zabrać strój kąpielowy. Są tu dwa parkingi i wiat. Trasa prowadzi między innymi wokół cypla na Jeziorze Wigry, nad samym brzegiem

Ścieżka prowadzi także do Suchara Wielkiego i  do Jeziora Długiego. Wiem, że wszyscy przyzwyczaili się do tego, ze „suchar” to rodzaj dowcipu opowiadanego w telewizyjnej „Familiadzie”. Tymczasem niespodzianka – suchar to takie jezioro, a raczej jednak jeziorko, które nie ma odpływów. W Wigierskim Parku jest ich sporo, na ich brzegu rosną wspaniałe, rzadkie rośliny, z rosiczką włącznie, mają czarny kolor, w którym odbijają się nadbrzeżne rośliny i niebo. Są to kładki z ławeczkami, można tak więc siedzieć i się gapić.

Wigierski Park Narodowy
Wigierski Park Narodowy – na ścieżce Jeziora
Wigierski park Narodowy
Wszędzie są wspaniałe rośliny
Wigierski Park Narodowy
Można też sfotografować je z bliska
Wigierski Park Narodowy
Wyspa
Wigierski Park Narodowy
Szuwary

Równie wspaniałe wrażenie jak suchary zrobiło na nas Jezioro Długie, a to ze względu na ptaki. Obserwowaliśmy je z zaciekawieniem. Wydawały skrzeczące głosy i co jakiś czas nurkowały do wody.

Ścieżek w Wigierskim Parku nie brakuje. Są równie atrakcyjne jak szlaki turystyczne i dobrze oznaczone.

W zimie można tu jeździć na nartach biegowych, to taka rada zawczasu, bo przecież jeszcze lato.

Jeśli

chcecie podróżować po województwie podlaskim, zerknijcie tu;

jesteście ciekawi, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

lubicie podróżować po Polsce o odkrywać niezwykłe miejsca, kupcie nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a jeśli klikniecie w poniższe zdjęcie, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.Booking.com

Dodane przez Małgorzata Bochenek dnia 2015-09-01

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies