fbpx
Blog,  Polska,  Warmińsko-Mazurskie

Gołdap, czyli wizyta w cittaslow

Ruch cittaslow zagościł w Polsce w 2007 roku. Narodził się we Włoszech i w największym skrócie skupia miasta, w których dba się o środowisko, lokalne produkty i zdrowe życie. Miasta powinna też cechować gościnność. Jak to jest w Gołdapi?

Dzielnica uzdrowiskowa

Zdecydowanie najbardziej odpowiada zasadom cittaslow dzielnica uzdrowiskowa, Gołdap od 2000 roku jest uzdrowiskiem. Nad jeziorem znajduje się piękna, nowa tężnia oraz pijalnia wód mineralnych. Podczas naszej wizyty lał  deszcz, więc widok z tarasu tężni oglądaliśmy tylko z miejsca, które było przykryte dachem. Trzeba jednak przyznać, że sama tężnia prezentuje się doskonale. Część  mieści się w pomieszczeniu zamkniętym, co bardzo się przydaje podczas padającego deszczu. Nad jeziorem spacerowaliśmy po drewnianym pomoście i siedzieliśmy na ławce, bo przed deszczem chronił nas również daszek. Przespacerowaliśmy się też promenadą, ciągnącą się wzdłuż lasu. Spokój i cisza – to najlepsza charakterystyka tego miejsca. Marcina po wizycie w pijalni wód bolał brzuch, bo go nie przypilnowałam i wypił cztery kubki wody leczniczej. To jednak nie powinno Was zrażać – pijcie tej wody po prostu nieco mniej.

Gołdap
Molo nad jeziorem
Gołdap
Dom Zdrojowy
Gołdap
Tężnia
Gołdap
Też tężnia
Gołdap
Tężnia – widok z góry

W Gołdapi leczy się choroby narządów ruchu, górnych i dolnych dróg oddechowych oraz choroby psychosomatyczne.

Zimą miasto słynie z wyciągu narciarskiego oraz tras do narciarstwa biegowego. Rozgrywany jest tu Bieg Jaćwingów.

Gołdap – część miejska

Nie zachwyca część miejska, podczas II wojny Gołdap została zniszczona w osiemdziesięciu procentach, a odbudowywano miasto w czasach, kiedy estetyka nie należała do priorytetów. Ale Plac Zwycięstwa ma ładną fontannę i zegar słoneczny. Szkoda tylko, że nie wyprowadzono stąd ruchu samochodowego, ale rozumiem, że zdrowe życie zdrowym życiem, a wygoda wygodą. Nie będę się czepiać, bo sami też przyjechaliśmy tu samochodem.

Gołdap
Rynek
Gołdap
Też Rynek
Gołdap
Zegar słoneczny

Gołdap – trochę historii

Tereny te, jak pewnie się domyśliliście z nazwy biegu, zamieszkiwali Jaćwingowie, którzy zostali przepędzeni przez Krzyżaków. Decyzja o zbudowaniu miasta zapadła w 1565 roku, a prawa miejskie nadano w 1570 roku. To już były czasy Hohenzollernów. Największy rozwój przypadł na drugą połowę XIX wieku. W okresie II wojny światowej Gołdap była pierwszym znajdującym się na terenie Niemiec miastem zajętym przez Armię Sowiecką. W okolicy Gołdapi, w Nemmersdorf, zdobywcy dopuścili się gwałtów i mordów na ludności cywilnej. Nemmersdorf, dzięki niemieckiej propagandzie, doczekał się ponurej sławy.  Teraz w Gołdapi mieszka 13,5 tys. ludzi. W mieście znajduje się przejście graniczne z Obwodem Kaliningradzkim.

W wieży ciśnień mieści się kawiarnia, z której rozciąga się widok na miasto. My tam nie dotarliśmy, bo z powodu deszczu i tak nie byłoby widoku, ale wieżę widzieliśmy.

W lesie znajdują się bunkry z czasów II wojny, kiedy mieściła się w Gołdapi (dzisiejsze sanatorium Wital) Główna Kwatera Dowodzenia Luftwaffe. Aby zwiedzić bunkry konieczna jest latarka – to informacja do miłośników tego typu budowli.

Mieszkańcy twierdzili, że w Gołdapi żyje się dobrze i spokojnie.

Gołdap
Tężnia była najbardziej fotogeniczna


Booking.com

Dodane przez Małgorzata Bochenek dnia 2015-09-08

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *