Wawel Skarbiec
Blog,  Kraków,  Polska

Wawel skarbiec, a w nim klejnoty i miecz, warto zobaczyć

Zwiedzanie Wawelu jest zajęciem na cały dzień ( albo i dłużej). Dlatego dzielimy sobie tę przyjemność. Odwiedziliśmy Prywatne Komnaty Królewskie i Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, teraz przyszła pora na Skarbiec. Właściwie na Wawelu tym razem znalazłam się przypadkowo. Chodziłam sobie po krakowskim Rynku, była godzina 9 rano, poszłam pod Collegium Novum, wcześniej zahaczyłam o swój dawny Instytut Filologii Polskiej na Gołębiej. Potem zobaczyłam ulicę Piłsudskiego i zamykający ją Kopiec Kościuszki. Wtedy zdecydowałam o wycieczce na Wawel, bo przy tak przejrzystym powietrzu, zapowiadały się wspaniałe widoki.

Wawel Skarbiec. Katedra
Wawel Katedra

Wawel Skarbiec – co w nim jest?

Na Wawel szłam Plantami, cieszyłam się bardzo wiosenną pogodą. Podczas tego spaceru jeszcze nie wiedziałam, że odwiedzę Skarbiec. Postawiłam, że tam zajrzę, jeśli będą bilety na najbliższą godzinę. Piątkowy ranek okazał się łaskawy: przed kasą nie było kolejki, a bilet dostałam na zwiedzanie od razu. Ucieszyło mnie to, bo od dawna chciałam zobaczyć Skarbiec.

Ekspozycja nawiązuje do mieszczącego się w tym miejscu od XIV wieku Skarbca Koronnego. Przechowywano tu insygnia władzy królewskiej: korony, berła oraz miecz koronacyjny – Szczerbiec, a także rozmaite cenne przedmioty. Wyjmowano je na specjalne okazje. Oprócz wspomnianych wyżej przedmiotów w Skarbcu znalazły się też chorągwie, trofea militarne, a także kosztowne przedmioty codziennego użytku. Wiele wojen, czas zaborów, spowodowały, że dużo klejnotów należących do rodzin królewskich i magnackich zagrabiono.

Szabla z pochwą
Szabla z pochwą

Wawel Skarbiec – Eksponaty

W pierwszej sali znalazły się chorągwie z czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Warto obejrzeć najstarszą z nich, wykonaną na koronację Katarzyny, trzej żony Zygmunta Augusta, która odbywała się w Krakowie w lipcu 1533 roku. W kolejnej sali zaskakuje „prawdziwa” kawalkada koni. Pokazuje ona potęgę militarną Polski. Warto zwrócić uwagę na pozłacane i wysadzane turkusami siodła. W centrum następnej sali główne miejsce zajmuje płaszcz Orderu Świętego Ducha, wykonany dla króla Jana III Sobieskiego na zlecenie króla Francji Ludwika XIV. Płaszcz waży 17 kilo, zachwyca bogatym haftem. Tuż obok znajduje się miecz ofiarowany Sobieskiemu przez papieża Innocentego XI i kapelusz ozdobiony perłami.

W kolejnej sali zapoznałam się z historią arrasów, którym udało się przetrwać dziejowe zawieruchy. W sali Kazimierza Wielkiego są arcydzieła sztuki złotniczej i jubilerskiej, a także liczne pamiątki po polskich monarchach. Kolejna sala wydaje się bardzo skromna ( a może wprost przeciwnie), bo jest w niej tylko jeden zabytek. Szczerbiec, miecz koronacyjny królów Polski, pozostaje jedynym świadkiem koronacji naszych monarchów. Wszystkie korony, jabłka i berła, przechowywane w Skarbcu do 1795 roku zniszczyli Prusacy. Najpierw wywieźli je do Belina, a później zniszczyli i przetopili, wykonując z nich monety.

Wawel Skarbiec Koń z ozdobnym siodłem
Wspomniany wyżej koń
Haftowany płaszcz króla Sobieskiego
Płaszcz króla Sobieskiego
Wawel Skarbiec Zbiór kufli
Zbiór kufli

Szczerbiec

Wróćmy jednak do Szczerbca. Według dawnej tradycji Szczerbiec miał być mieczem Bolesława Chrobrego, którym to nasz władca uderzył w Złotą Bramę w Kijowie. Od tego uderzenia w mieczu zrobiła się szczerba i od tego czasu nosi nazwę Szczerbiec. Nauka zanegowała wspomnianą wyżej legendę, ale pochodzenie miecza nie zostało wyjaśnione. Przez jakiś czas uważano nawet, że to nie jest średniowieczny miecz, tylko jego replika. W 2008 roku wykonano badania, aby ustalić, z jakim materiałów go wykonano. Okazało się, że pochodzi z pierwszej połowy XIII wieku. Powszechnie uważa się, że po raz pierwszy został użyty podczas koronacji Władysława Łokietka. Dalsze losy Szczerbca nadają się na specjalną opowieść z wątkiem kryminalnym, ale to już może innym razem.

Szczerbiec
Szczerbiec

Wawel Skarbiec – Kunstkamera

Ostatnie pomieszczenie mieści się w wieży Zygmunta III Wazy. Nawiązuje do kunstkamery, czyli pomieszczenia, w którym znajdowały się dzieła sztuki i osobliwości. Warto przyjrzeć się poszczególnym przedmiotom, co uczyniłam, a po wyjściu na zewnątrz pospacerowałam jeszcze po zamkowym dziedzińcu i poszłam zobaczyć widok, rozciągający się z góry.

Wawel Skarbiec. Kunstkamera
Kunstkamera

Jeśli

lubicie Kraków, wszystkie wpisy znajdziecie tu.

chcecie wiedzieć, co się u nas dzieje, śledźcie nas na Facebooku i Instastory;

fascynuje Was poznawanie Polski, kupcie nasz ebook, więcej szczegółów na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.



Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies