Chłodnik litewski, pyszna zupa na wiosnę
To potrawa kuchni polskiej i litewskiej. Można znaleźć wiele przepisów na to jak przygotować chłodnik, ale ten sprawi, że zupa będzie naprawdę smaczna, a jej przygotowanie nie zajmie Wam dużo czasu.
Chłodnik litewski – składniki:
– pęczek botwinki
– szczypiorek
– koperek
– dwa świeże ogórki
– kilka rzodkiewek
– 500 ml maślanki
– 3 łyżki śmietany 18%
– 500 ml rosołu
– sól
– 150 ml zakwasu z buraków (lub koncentratu z buraków, który kupicie w sklepie)
– jajka (1 sztuka na porcję)
Chłodnik litewski – przygotowanie
Zaczynamy od botwinki. Buraczki obieramy i kroimy w kostkę. Łodyżki kroimy na drobne kawałki. Podobnie robimy z liśćmi, ale odkładamy je na bok. Teraz faza gotowania. Do rosołu (najlepiej wywar zrobić samodzielnie) dodajemy pokrojone buraki i łodyżki i gotujemy do miękkości. Zajmie nam to pewno 10-15 minut. Pod sam koniec gotowania dodajemy liście botwinki.
W czasie gdy buraki się gotują szykujemy resztę składników. Obrane ogórki i rzodkiewkę kroimy w kostkę, Szczypiorek i koperek staramy się drobno posiekać. Proporcja, ilość zależą od naszych upodobań, ale pół pęczka z pewnością wystarczy.
Ugotowany wywar z burakami musi wystygnąć, to przecież chłodnik. Kiedy już jest wystudzony dodajemy do niego maślankę, śmietanę, pokrojone i poszatkowane warzywa i doprawiamy zakwasem. Podajemy z jajkiem ugotowanym na twardo.
Przepis na zakwas
Jeśli chcecie zrobić samodzielnie zakwas podaję przepis.
Składniki:
– 1, 5 kg buraków
– 3 ząbki czosnku
– korzeń chrzanu
– 3 liście laurowe
– ziele angielskie
– sól
…trochę cierpliwości i kamionkowy garnek
Zakwas przygotowuje się kilka dni. Ale nie musicie się obawiać, nie jest to zajęcie absorbujące. Buraki myjemy, obieramy i kroimy na spore kawałki. Wkładamy do kamionkowego garnka, zalewamy ciepłą wodą z solą, tak by woda przykryła buraki. Do wody dajemy 2-3 łyżki soli. Do garnka wędruje też obrany czosnek, chrzan, kilka liści laurowych, łyżeczka ziaren ziela angielskiego i chrzan. Całość przykrywamy i odstawiamy w cieple miejsce na 5-7 dni. Sprawdzamy w międzyczasie co dzieje się w garnku i zbieramy pojawiającą się na wierzchu pianę. Po kilku dniach zakwas jest gotowy. Płyn przecedzamy i przelewamy do butelek. Trzymamy w lodówce. Zakwas jest bardzo zdrowy i wiele osób pije codziennie szklankę lub pól właśnie dla zdrowia. Można użyć go do barszczu i chłodnika.
A tu znajdziecie przepisy na inne zupy.
One Comment
Do more of what makes you happy
Uwielbiam chłodnik. Nie wyobrażam już sobie bez niego lata.