Pałac biskupa Erazma Ciołka w Krakowie i zwiedzanie wystawy
W pochodzącym z XVI wieku pałacu mieści się dziś oddział Muzeum Narodowego. Znajdują się tu stałe ekspozycje sztuki dawnej: Galeria Sztuki Dawnej Polski XII-XVIII wiek i Galeria Sztuki Cerkiewnej Dawnej Rzeczypospolitej. W piwnicach mieści się również lapidarium. Nic dziwnego, że w końcu trafiłam na Kanoniczą i obejrzałam te ciekawe zbiory.
Pałac biskupa Erazma Ciołka – historia budynku
Na uwagę zasługuje też sam budynek. Jak wspomniałam pochodzi on z XVI wieku. W 1505 roku Erazm Ciołek połączył dwa budynki i tak powstał najokazalszy dwór przy ulicy Kanoniczej. Kolejnymi właścicielami byli Mikołaj Wolski, następnie kardynał Jerzy Radziwiłł. Ten ostatni przebudował rezydencję. Bogaty wystrój pałacu zniszczono niestety w XIX wieku.
Zniszczony pałac przejęło Muzeum Narodowe w roku 1996. Przez kilka lat trwał remont, podczas którego przywrócono późnogotyckie i renesansowe obramowania okienne, poddano konserwacji zachowane malowidła ścienne. Muzeum otwarto w 2007 roku. No i właśnie ja do niego trafiłam.
Galeria Sztuka Dawnej Polski XII-XVIII wiek
Znajduje się na pierwszym piętrze i właśnie od niej zaczęłam zwiedzanie. Najstarszymi zabytkami są późnoromańskie kapitele z opactwa cystersów w Jędrzejowie z XIII wieku (tytułowy XII wiek jest więc trochę na wyrost). Bardzo dużo jest eksponatów prezentujących sztukę gotycką. Są to zarówno dzieła malarskie, jak i rzeźby. Renesans reprezentują zarówno dzieła z północy, jak i z południa Europy. Zafascynowanie baroku śmiercią jest powszechnie znane, na wystawie znalazły się więc pochodzące z tamtego czau portrety trumienne i dzieła związane z obyczajami pogrzebowymi.
Podobał mi się zarówno dobór eksponowanych dzieł, jak i prezentacja.
Pałac biskupa Erazma Ciołka Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej
Aby być zadowolonym z wizyty w muzeum wystarczy sama wizyta w poprzednio opisanej galerii, ale tu znajduje się kolejna, interesująca wystawa, tym razem na parterze. Najwięcej dzieł sztuki wschodniej pochodzi z Podkarpacia i Rusi Czerwonej, ale są też na przykład z Grecji. Bardzo podobały mi się ikony. Ich wiek jest różny, bo znalazłam tu te, pochodzące z XV wieku, ale są też XX-wieczne.
Kiedy zbliżałam się do ostatniej sali coraz głośniejsza stawała się muzyka cerkiewna. To naprawdę dobry pomysł, który wzmagał przeżycia estetyczne.
Na koniec odwiedziłam jeszcze, znajdujące się w piwnicach lapidarium. Na mnie wizyta zrobiła duże wrażenie i polecam Wam ten oddział Muzeum Narodowego, bo naprawdę warto odwiedzić Kanoniczą. Jak już będziecie na tej ulicy przyjrzycie się pięknie zachowanym portalom.
Pałac biskupa Erazma Ciołka – informacje praktyczne
Muzeum jest czynne we wtorki 10.00-18.00; od środy do niedzieli 10.00-16.00; w poniedziałki nieczynne.
Bilet normalny kosztuje 18 zł; we wtorki zwiedzanie wystaw stałych jest bezpłatne.
Jeśli
lubicie Kraków, wszystkie wpisy znajdziecie tu.
chcecie wiedzieć, co się u nas dzieje, śledźcie nas na Facebooku i Instastory;
fascynuje Was poznawanie Polski, kupcie nasz ebook, więcej szczegółów na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.
Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.
Booking.com