Pałac biskupa Erazma Ciołka
Blog,  Kraków,  Polska

Pałac biskupa Erazma Ciołka w Krakowie i zwiedzanie wystawy

W pochodzącym z XVI wieku pałacu mieści się dziś oddział Muzeum Narodowego. Znajdują się tu stałe ekspozycje sztuki dawnej: Galeria Sztuki Dawnej Polski XII-XVIII wiek i Galeria Sztuki Cerkiewnej Dawnej Rzeczypospolitej. W piwnicach mieści się również lapidarium. Nic dziwnego, że w końcu trafiłam na Kanoniczą i obejrzałam te ciekawe zbiory.

Pałac biskupa Erazma Ciołka – historia budynku

Na uwagę zasługuje też sam budynek. Jak wspomniałam pochodzi on z XVI wieku. W 1505 roku Erazm Ciołek połączył dwa budynki i tak powstał najokazalszy dwór przy ulicy Kanoniczej. Kolejnymi właścicielami byli Mikołaj Wolski, następnie kardynał Jerzy Radziwiłł. Ten ostatni przebudował rezydencję. Bogaty wystrój pałacu zniszczono niestety w XIX wieku.

Zniszczony pałac przejęło Muzeum Narodowe w roku 1996. Przez kilka lat trwał remont, podczas którego przywrócono późnogotyckie i renesansowe obramowania okienne, poddano konserwacji zachowane malowidła ścienne. Muzeum otwarto w 2007 roku. No i właśnie ja do niego trafiłam.

Galeria Sztuka Dawnej Polski XII-XVIII wiek

Znajduje się na pierwszym piętrze i właśnie od niej zaczęłam zwiedzanie. Najstarszymi zabytkami są późnoromańskie kapitele z opactwa cystersów w Jędrzejowie z XIII wieku (tytułowy XII wiek jest więc trochę na wyrost). Bardzo dużo jest eksponatów prezentujących sztukę gotycką. Są to zarówno dzieła malarskie, jak i rzeźby. Renesans reprezentują zarówno dzieła z północy, jak i z południa Europy. Zafascynowanie baroku śmiercią jest powszechnie znane, na wystawie znalazły się więc pochodzące z tamtego czau portrety trumienne i dzieła związane z obyczajami pogrzebowymi.

Podobał mi się zarówno dobór eksponowanych dzieł, jak i prezentacja.

Kapitele
Kapitele
Pałac biskupa Erazma Ciołka. Święta Katarzyna i święta Małgorzata
Święta Katarzyna i święta Małgorzata
Portret trumienny

Pałac biskupa Erazma Ciołka Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej

Aby być zadowolonym z wizyty w muzeum wystarczy sama wizyta w poprzednio opisanej galerii, ale tu znajduje się kolejna, interesująca wystawa, tym razem na parterze. Najwięcej dzieł sztuki wschodniej pochodzi z Podkarpacia i Rusi Czerwonej, ale są też na przykład z Grecji. Bardzo podobały mi się ikony. Ich wiek jest różny, bo znalazłam tu te, pochodzące z XV wieku, ale są też XX-wieczne.

Kiedy zbliżałam się do ostatniej sali coraz głośniejsza stawała się muzyka cerkiewna. To naprawdę dobry pomysł, który wzmagał przeżycia estetyczne.

Na koniec odwiedziłam jeszcze, znajdujące się w piwnicach lapidarium. Na mnie wizyta zrobiła duże wrażenie i polecam Wam ten oddział Muzeum Narodowego, bo naprawdę warto odwiedzić Kanoniczą. Jak już będziecie na tej ulicy przyjrzycie się pięknie zachowanym portalom.

Pałac biskupa Erazma Ciołka. Galeria Sztuki Cerkiewnej
Galeria Sztuki Cerkiewnej
Lapidarium
Lapidarium

Pałac biskupa Erazma Ciołka – informacje praktyczne

Muzeum jest czynne we wtorki 10.00-18.00; od środy do niedzieli 10.00-16.00; w poniedziałki nieczynne.

Bilet normalny kosztuje 18 zł; we wtorki zwiedzanie wystaw stałych jest bezpłatne.

Jeśli

lubicie Kraków, wszystkie wpisy znajdziecie tu.

chcecie wiedzieć, co się u nas dzieje, śledźcie nas na Facebooku i Instastory;

fascynuje Was poznawanie Polski, kupcie nasz ebook, więcej szczegółów na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.



Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies