Turnov
Blog,  Czechy,  Europa

Turnov w Czeskim Raju, kolejne miejsce, które warto odwiedzić

Na początku napiszę, że Litomyśl i Jiczyn podobały nam się bardziej. Nie znaczy to jednak, że nie warto zawitać do Turnova. Warto, przynajmniej dla dwóch miejsc. Jest tu świetne muzeum oraz ciekawy pałac.

Turnov zamek
Turnov zamek

Turnov – trochę historii

Miasto w XIII wieku założyli dwaj bracia Jaroslav i Havel z rodu Markvarticów. Turnov rozwijał się, a jego mieszkańcy zajmowali się handlem i rzemiosłem. Znani i cenieni byli tutejsi szlifierze kamieni szlachetnych. Wytwarzano biżuterię. Ulubionymi kamieniami rzemieślników i ich klientów były granaty.

Rzeźby w mieście
Gdzieś w mieście

Muzeum Czeskiego Raju

Muzeum składa się z kilku działów: archeologicznego, kamieni szlachetnych, wybitnych postaci i kultury ludowej. Obejrzeliśmy je wszystkie. Szczególnie duży dział poświęcono kamieniom szlachetnym. W gablotach zaprezentowano skały przede wszystkim z Czeskiego Raju. Są także kamienie z innych części świata. Obejrzeliśmy wystawę „Z Czeskiego Raju na najwyższe szczyty”, ale nie próbowaliśmy swoich sił na ściance wspinaczkowej. W piwnicach zobaczyliśmy wystawę biżuterii, wykonanej w Turnovie.

Turnov. Kamienie szlachetne
Kamienie szlachetne
Wystawa alpinistyczna
Wystawa alpinistyczna

Muzeum można zwiedzać od maja do września w godzinach 9.00-17.00 oraz od października do kwietnia od 9.00 do 16.00.

Bilet normalny kosztuje 90 koron.

Turnov – Zamek Hruby Rohozec

W Turnovie jest też zamek. Znajduje się kawałek od centrum, ale pojechaliśmy go zwiedzić. Powstał w połowie XIII wieku, ale był wielokrotnie przebudowywany.

Zwiedziliśmy kaplicę, którą wybudowano już w gotyckim pałacu, ale dzisiejszy wygląd zawdzięcza przebudowie w XVII wieku. Uwagę naszą zwróciły rokokowe ołtarze boczne. Obejrzeliśmy tarczę pogrzebową ostatniego właściciela Mikołaja Vladimira Des Fours. Postać to o tyle ważna, że dziś zwiedza się pokoje urządzone dokładnie tak samo, jak za czasów ostatniego właściciela. I to było właśnie najciekawsze.

W małej bibliotece dowiedzieliśmy się, że była ona miejscem, w którym przedostatni właściciel pracował nad drzewem genealogicznym. Z jego studiów wynikało, że ród wywodzi się ze zwykłych węglarzy. Jeden z nich uratował życie królowi i otrzymał za to tytuł szlachecki.

Duża biblioteka z kolei służyła jako męski salon, a zarazem palarnia. Nad drzwiami przedstawiono życie mężczyzny i kobiety. I tak dziesięcioletni chłopiec ma przy sobie małpę, która obrazuje jego skłonność do zabawy. Trzydziestoletni ma woła, jako symbol siły, a sześćdziesięcioletni chciwego lisa. Kobiece życie wcale nie przebiega lepiej. Dziesięcioletnia ma przy sobie kurczę, bo jeszcze potrzebuje opieki matki – kwoki (40 lat). Sześćdziesięcioletnia ma gęś jako symbol lenistwa i tycia.

Turnov. Dziedziniec zamkowy, trochę w remoncie
Dziedziniec zamkowy, trochę w remoncie
W kaplicy
W kaplicy
Turnov. Mała biblioteka
Mała biblioteka
Obraz przedstawiający zycie kobiet
Życie kobiet
Turnov. Obraz, przedstawiający życie mężczyzn
Życie mężczyzn

Kolejne pokoje i kolejne historie

Zwróciliśmy uwagę na przestrzelone drzwi. Okazało się, że po II wojnie w zamku ukrywał się złodziej. Podczas kontroli zarządca odkrył złodzieja, doszło do walki. Złodziej nie dał się złapać i popełnił samobójstwo.

W jadalni w gablotach umieszczono różnego rodzaju broń. Miało to przypominać o wojskowej tradycji rodziny. Zielony salon służył kobietom, które spędzały tu czas, słuchając muzyki. Warto zwrócić uwagę na ostatnie zdjęcia właścicieli. W sypialni pana są przyrządy gimnastyczne.

Jadalnia
Jadalnia
Turnov. Sypialnia pana domu
W sypialni pana

Jest jeszcze drugie piętro zamku, ale my go nie widzieliśmy. W Czechach mają taki dziwny zwyczaj, że przez poszczególne zamki pałace wytyczają dwie trasy, które są zupełnie inne. Nasz prowadziła przez te główne pokoje.

Zamek można zwiedzać w kwietniu: sobota-niedziela 10.00-16.00; w maju wtorek-niedziela 10.00-16.00; czerwiec-sierpień wtorek-niedziela 9.00-17.00; wrzesień wtorek-niedziela 10.00-16.00; październik sobota-niedziela 10.00-15.00.

Bilet normalny kosztuje 170 koron (200 koron – aktualizacja 29.01.2024).

Jeśli

lubicie Czech, zerknijcie tu;

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

interesują Was ciekawe miejsca w Polsce, kupcie nasz ebook, szczegóły znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.



Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies