Kościół Pokoju w Jaworze warto odwiedzić
Podczas jednej z wizyt na Dolnym Śląskim odwiedziliśmy Kościół Pokoju w Jaworze. Interesująco wygląda z zewnątrz, ale dopiero wnętrze robi wrażenie.
Kościół Pokoju w Jaworze – historia
W drugiej połowie XVII wieku w następstwie pokoju westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią naciskany przez protestancką Szwecję katolicki cesarz Ferdynand III Habsburg przyznał śląskim luteranom prawo do wybudowania trzech świątyń. Zgoda na budowę Kościołów Pokoju została jednak obwarowana różnymi warunkami: budowle nie mogły być murowane, miały być wybudowane poza granicami miasta, nie dalej jednak niż na odległość strzału armatniego, nie mogły mieć wież, ani tradycyjnego dla świątyni kształtu, musiały być wzniesione w ciągu jednego roku.
Wybudowano trzy takie kościoły w Jaworze, Świdnicy i Głogowie. Ostatni z nich spłonął od uderzenia pioruna. Dwa pozostałe zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a kościół w jaworze jest największą drewnianą budowlą spełniającą funkcje religijne na świecie.
Po złagodzeniu represji wobec protestantów na początku XVIII wieku dobudowano od strony południowej wieżę z trzema dzwonami.
Kościół Pokoju w Jaworze – wnętrze
Naszą uwagę zwróciło barokowe wyposażenie wnętrze. Najładniejsza jest ambona, ale na interesujący jest też ołtarz i chrzcielnica. Po bokach znajdują się cztery kondygnacje empor, są one ozdobione malowidłami, przedstawiającymi sceny ze Starego i Nowego Testamentu. Całe wnętrze pokrywają polichromie. Kościół jest aktualnie remontowany, stąd rusztowania. Ale pomimo tego prezentuje się fantastycznie. Kościół mógł pomieścić nawet sześć tysięcy osób.
Przy wejściu musimy kupić bilet. Można usiąść w ławce i wysłuchać historii kościoła, która czytana jest przez głośniki. Warto usiąść w ławce i posłuchać. A potem trzeba obejść cały kościół i przyjrzeć się szczegółom. Warto tez wejść na chór, bo można na budowlę spojrzeć z innej perspektywy.
Kościół Pokoju w Jaworze – otoczenie
Kościół znajduje się na terenie dawnego cmentarza. Dziś świadczą o tym jedynie tablice nagrobne znajdujące się w ścianie kościoła i w jego wnętrzu. Dookoła jest park i warto z różnej perspektywy przyjrzeć się budowli. Niestety, latem widok zakłócają dorodne drzewa.
A jak już będziecie w Jaworze przejdźcie się do rynku, bo jest pełen uroku, a w Restauracji Ratuszowej można zjeść całkiem smaczny posiłek. Wiemy, bo jedliśmy.
Jeśli
lubicie Dolny Śląsk, zerknijcie tu:
chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie
fascynuje Was Polska i chcecie odwiedzić piękne miejsca, kupcie nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.
Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, jak z niego skorzystacie.
Booking.com