Kościół Pokoju w Jaworze
Blog,  Dolnośląskie,  Polska

Kościół Pokoju w Jaworze warto odwiedzić

Podczas jednej z wizyt na Dolnym Śląskim odwiedziliśmy Kościół Pokoju w Jaworze. Interesująco wygląda z zewnątrz, ale dopiero wnętrze robi wrażenie.

Kościół Pokoju w Jaworze – historia

W drugiej połowie XVII wieku w następstwie pokoju westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią naciskany przez protestancką Szwecję katolicki cesarz Ferdynand III Habsburg przyznał śląskim luteranom prawo do wybudowania trzech świątyń. Zgoda na budowę Kościołów Pokoju została jednak obwarowana różnymi warunkami: budowle nie mogły być murowane, miały być wybudowane poza granicami miasta, nie dalej jednak niż na odległość strzału armatniego, nie mogły mieć wież, ani tradycyjnego dla świątyni kształtu, musiały być wzniesione w ciągu jednego roku.

Kościół Pokoju w Jaworze
Kościół, który nie wygląda, jak kościół

Wybudowano trzy takie kościoły w Jaworze, Świdnicy i Głogowie. Ostatni z nich spłonął od uderzenia pioruna. Dwa pozostałe zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a kościół w jaworze jest największą drewnianą budowlą spełniającą funkcje religijne na świecie.

Kościół Pokoju w Jaworze
Drzewa trochę przysłaniają widok

Po złagodzeniu represji wobec protestantów na początku XVIII wieku dobudowano od strony południowej wieżę z trzema dzwonami.

Kościół Pokoju w Jaworze – wnętrze

Naszą uwagę zwróciło barokowe wyposażenie wnętrze. Najładniejsza jest ambona, ale na interesujący jest też ołtarz i chrzcielnica. Po bokach znajdują się cztery kondygnacje empor, są one ozdobione malowidłami, przedstawiającymi sceny ze Starego i Nowego Testamentu. Całe wnętrze pokrywają polichromie. Kościół jest aktualnie remontowany, stąd rusztowania. Ale pomimo tego prezentuje się fantastycznie. Kościół mógł pomieścić nawet sześć tysięcy osób.

Kościół Pokoju w Jaworze
Na pierwszym planie piękna ambona, widać też rusztowanie
Kościół Pokoju w Jaworze
U góry organy, na dole chór
Kościół Pokoju w Jaworze
Malowidło z bliska

Przy wejściu musimy kupić bilet. Można usiąść w ławce i wysłuchać historii kościoła, która czytana jest przez głośniki. Warto usiąść w ławce i posłuchać. A potem trzeba obejść cały kościół i przyjrzeć się szczegółom. Warto tez wejść na chór, bo można na budowlę spojrzeć z innej perspektywy.

Kościół Pokoju w Jaworze
Wspaniała ławka
Kościół Pokoju w Jaworze
A to sufit
Kościół Pokoju w Jaworze
Są też herby

Kościół Pokoju w Jaworze – otoczenie

Kościół znajduje się na terenie dawnego cmentarza. Dziś świadczą o tym jedynie tablice nagrobne znajdujące się w ścianie kościoła i w jego wnętrzu. Dookoła jest park i warto z różnej perspektywy przyjrzeć się budowli. Niestety, latem widok zakłócają dorodne drzewa.

Ratusz w Jaworze
Ratusz

A jak już będziecie w Jaworze przejdźcie się do rynku, bo jest pełen uroku, a w Restauracji Ratuszowej można zjeść całkiem smaczny posiłek. Wiemy, bo jedliśmy.Booking.com

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *