Rzeźba przed ratuszem
Belgia,  Blog,  Europa,  Jeden dzień w ...,  Wycieczki

Jeden dzień w Antwerpii, czyli wszystko, co najważniejsze

Antwerpia to dość rozległe miasto, a nie wszystkie miejsca godne uwagi znajdują się w samym centrum. Zobaczenie wszystkiego w jeden dzień będzie wymagało małej gimnastyki albo selekcji. Jak zwykle przypominam: w przewodnikach pokazuję Wam wszystkie, moim zdaniem, godne uwagi miejsca, co nie znaczy, że musicie je wszystkie zobaczyć.

Jeden dzień w Antwerpii. Kamienice w Rynku
Kamienice w Rynku

Dworzec kolejowy

Nawet jeśli przyjedziecie do Antwerpii samochodem, koniecznie wybierzcie się na dworzec kolejowy, który oddano do użytku w 1905 roku. Jego twórcą był Louis Delacenserie. Swój projekt wzorował na rzymskich Panteonie i dworcu w szwajcarskiej Lucernie. Zawiera dwie odmienne koncepcje: jedna ze szkła i stali nawiązuje do przyszłości, druga klasyczny budynek z kamienia, łączy w sobie dawne style architektoniczne. Hala peronowa ma 185 metrów długości, wykonana jest ze szkła i stali. Duże wrażeni robi hol wejściowy, który wygląda jak sala balowa. Sami więc widzicie, że warto się po tym dworcu rozejrzeć.

Znajduje się tu też biuro informacji turystycznej, może będzie Wam się opłacało kupić kartę Antwerp City Card 24, umożliwia darmowy transport po mieście i wolny wstęp do 15 muzeów, tu znajdziecie szczegóły .

Karta 24-godzinna kosztuje 29 euro (45 euro – aktualizacja 26.03.2024)

Dworzec w Antwerpii
Dworzec, prawda, że piękny

Jeden dzień w Antwerpii – Muzeum Rubensa

Mieści się ono w domu rodzinnym malarza. Dom projektował sam artysta. Nas zaskoczyła jego wielkość, przypomina raczej pałac. Ma bogate wyposażenie i ładny ogród. Świadczy to o bogactwie artysty, któremu udało się połączyć sukces artystyczny z sukcesem finansowym. Rubens był też kolekcjonerem dzieł sztuki, więc w domu, obok prac artysty, można oglądać dzieła innych twórców, są wśród nich także antyczne rzeźby.

Muzeum jest otwarte codziennie z wyjątkiem poniedziałków w godzinach 10-17. Jest również zamknięte 1 stycznia, 1 maja, w dzień Wniebowstąpienia (w 2020 roku 21 maja), 1 listopada, 25 grudnia.

Bilet normalny kosztuje 8 euro (12 euro aktualizacja 6.01.2023). Muzeum jest zamknięte do lata 2024 roku (aktualizacja 26.03.2024). A tu możecie sprawdzić bieżące informacje.

Jeden dzień w Antwerpii. W domu Rubensa
W domu Rubensa

Jeden dzień w Antwerpii – Muzeum Mayer van den Bergh

Mayer van den Bergh był kolekcjonerem sztuki, po jego przedwczesnej śmierci rodzina utworzyła muzeum. Obejrzycie tu obrazy Breugla, Rogera van der Weydena i wielu innych znakomitych twórców. Są tu też dzieła średniowieczne i sztuka użytkowa. Przy wejściu dostaniecie przewodnik po kolekcji, warto szczególną uwagę poświęcić wyróżnianym dziełom.

Jeden dzień w Antwerpii. Jedno z dzieł
Jedno z dzieł

Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach: 10-17. Jest zamknięte 1 stycznia, 1 maja, w dzień Wniebowstąpienia (w 2020 roku 21 maja), 1 listopada, 25 grudnia.

Bilet normalny kosztuje 8 euro (10 euro aktualizacja 26.03.2024).

Jeden dzień w Antwerpii – katedra

Jest ona pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i na pewno do niej traficie, bo jest jedną z najwyższych budowli sakralnych na świecie. Kościół wybudowano w stylu gotyku brabanckiego, ale później był przebudowywany. Wieża północna ma 123 metry, a południowa tylko 65,3.

W katedrze znajduje się wiele dzieł sztuki. Waszej uwadze szczególnie polecam: rzeźby – Madonna z Dzieciątkiem, Matka Boża z Antwerpii, obrazy Rubensa, a także witraże, stalle, ambonę, tabernakulum w postaci Arki Przymierza oraz współczesną rzeźbę Jana Fabre „Człowiek, który niesie Krzyż”.

Wszystkie dzieła są dobrze opisane, niestety nie ma opisów w języku polskim, ale jest po polsku broszura, która ułatwia poruszanie się po katedrze.

Stalle w katedrze
Stalle w katedrze
Całkiem współczesna rzeźna w Katedrze
Całkiem współczesna rzeźna w Katedrze
Jeden dzień w Antwerpii. Ozdobna ambona
Ozdobna ambona

Katedrę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 10-17, w sobotę 10-17 i w niedzielę 13-17.

Bilet normalny kosztuje 6 euro (12 euro aktualizacja 26.03.2024)

Jeden dzień w Antwerpii – Rynek

Plac otaczają wspaniałe kamienice, a na środku stoi ratusz. W średniowieczu organizowano tu liczne jarmarki i targi. Przed ratusze zobaczycie dziwną fontannę, z którą wiąże się dość makabryczna historia. Fontanna przedstawia rzymskiego żołnierza, Silviusa Brabo, wyrzucającego dłoń odciętą olbrzymowi Druon Antigoon. Legenda mówiła, że rzymski żołnierz wyzwał olbrzyma na pojedynek. Druon Antigoon domagał się zapłaty od żeglarzy przepływających przez Skaldę. Tym, którzy odmawiali, odcinał rękę. Brabo w rewanżu przez zabiciem olbrzyma, również odciął mu dłoń.

Na tym uroczym rynku warto usiąść w jakiejś restauracji i zjeść coś dobrego, na przykład mule. Dzięki temu będzie mogli spokojnie przyglądać się jak bije serce miasta.

Rzeźba przed ratuszem
Wspomniana rzeźba

Jeden dzień w Antwerpii – zamek

Zamek znajduje się nad rzeką i jest najstarszą budowlą miasta. Według legendy był siedzibą olbrzyma Druon Antigoon, o którym pisałam chwilę wcześniej. Jego postać znajdziecie na pomniku przed zamkiem.

Kamienny zamek stał na brzegu rzeki Skaldy już w X wieku. W XI wieku należał do księcia Lotaryngii Dolnej Gotfryda IV. Obecna budowla pochodzi z XIII wieku. Koniecznie wejdźcie na dziedziniec, aby obejrzeć detale architektoniczne.

Jeden dzień w Antwerpii. Zamek
Zamek

Jeden dzień w Antwerpii – Muzeum Platin Moretus

To ważne miejsce w Antwerpii, znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to doskonale zachowana XVI-wieczna drukarnia. Można się tu zapoznać z najstarszym procesem drukowania. Wrażenie robi też hala z maszynami drukarskimi i ołowianymi czcionkami. Jest też wspaniałą biblioteka. Uwagę zwracają też wykładane skórą ściany i stare meble.

Dawne techniki drukarskie
Dawne techniki drukarskie

Muzeum można zwiedzać codziennie z wyjątkiem poniedziałków i dni świątecznych, wymienionych w innych muzeach w godzinach 10.00-17.00

Bilet kosztuje 8 euro (12 euro – aktualizacja 2024). Szczegóły znajdziecie na stronie muzeum.

Jeden dzień w Antwerpii – dzielnica południowa

Musicie trochę oddalić się od centrum Dzielnica południowa jest nazywana sercem artystycznym miasta. Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych jest ciągle remontowane. Warto zajrzeć do Muzeum Sztuki Współczesnej. Może się zainspirujecie, bo w muzeum odbywają się ciekawe wystawy.

Sztuka współczesna i ja
Sztuka współczesna i ja

Muzeum jest czynne: wtorek- środa, piątek-niedziela 11.00-18.00; w czwartek 11.00-21.00; w poniedziałek jest zamknięte.

W dzielnicy południowej warto również odwiedzić Muzeum Fotografii. Zanjduje się tu bardzo znacząca kolekcja fotografii europejskiej. Mają też miejsce wystawy czasowe.

Jeden dzień w Antwerpii. W Muzeum Fotografii
Lubię oglądać fotografie

Muzeum czynne jest: wtorek-niedziela 10.00-18.00

Bilet kosztuje 10 euro (12 euro – aktualizacja 26.03.2024).

Na koniec pobytu w dzielnicy warto zobaczyć nowoczesny budynek Pałacu Sprawiedliwości.

Budynek Pałacu Sprawiedliwości
To ten budynek

Jeden dzień w Antwerpii – wieczór

Na kolację warto wybrać się do dawnej dzielnicy portowej, aby zobaczyć, jak zmienia się okolica dawnego portu. Jest tu charakterystyczny budynek MAS, ale myślę, w którym odbywają się wystawy czasowe, ale myślę, że wystaw i muzeów macie już dość na dziś.

Jeden dzień w Antwerpii. Budynek MAS
Budynek MAS

Poszukajcie więc miłego lokalu i odpocznijcie po długim zwiedzaniu.

Jeżeli następnego dnia będziecie chcieli pojechać do innego miasta w Belgii, tu macie link do jednego dnia w Brugii, tu w Gandawie, a tu w Brukseli.

Jeśli

podoba Wam się Belgia, zerknijcie tu

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nasz Facebook i Instagram

lubicie zwiedzać niezwykłe miejsca w Polsce, kupcie nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a klikając w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.Booking.com

 

 

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies