Kościół w Gostkowie
Blog,  Kujawsko-Pomorskie,  Polska

Kościół w Gostkowie warto zobaczyć, bo jest piękny

Jeżeli odwiedzicie Toruń będziecie mieli szansę podziwiać piękne, gotyckie zabytki, kościoły, kamienice. Wystarczy jednak wyjechać za rogatki miasta by…znów zobaczyć gotyckie kościoły. Tak, historia zawitała także do niewielkich miejscowości Kujawsko-Pomorskiego i zostawiła swoje piękne ślady. W ich poszukiwaniu trafiliśmy do Gostkowa, by zobaczyć gotycki kościół.

Kościół w Gostkowie w jesienny dzień
Kościół w Gostkowie w jesienny dzień

Gostkowo – trochę historii

Jesteśmy niedaleko Torunia, wśród zdawać by się mogło sennych pól i łąk. Minęło już prawie 800 lat od czasu gdy Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego Anno von Sangerhausen nadał wieś biskupowi sambijskiemu. Później, jak to w historii bywało, wieś stawała się własnością kolejnych rodów, Czemów, Czapskich. Wreszcie w XVIII wieku  Józef Czapski sprzedał wieś Toruniowi. Miasto wydzierżawiło wieś kolejnym osobom i tak to się działo aż  do początków XX wieku… W tej historii pojawia się ciekawa postać. Przez kilka lat dzierżawca był Andreas Weese. Był on znanym producentem pierników w Toruniu. Fabryka Weesego ( później kierowana przez jego potomków) sprzedawała pierniki do wielu krajów na całym świecie. Dziś oczywiście te tradycje kontynuuje firma Kopernik. W budynkach dawnej fabryki Weesego mieści się Muzeum Toruńskiego Piernika.

Kamienny kościół i dobudowana wieżą
Kamienny kościół i dobudowana wieża

Kościół w Gostkowie – trochę historii

Wróćmy jednak do Gostkowa. Wieś doczekała się oczywiście kościoła. I nie jest to byle jaka budowla Na przełomie XIII i XIV wieku postawiono tu gotycką świątynię. Kościół był murowany, kamienno -ceglany ( to jedna z najstarszych takich świątyń w okolicy) i miał drewnianą wieże. Później, staraniem ówczesnych właścicieli, rodziny Czermów, kościół przebudowano, w XVI wieku. Kolejne zmiany przyniósł wiek XIX i wtedy gotycki wygląd kościoła uległ nieco zatarciu. W 1925 roku gostkowianie doczekali się murowanej wieży wybudowanej w stylu neogotyckim. Tak więc, gdy będziecie dojeżdżać do Gostkowa, a przed Waszymi oczami wyłoni się kościół, pamiętajcie, ze wieża nie była świadkiem długiej historii wsi, jest prawie współczesna, choć wygląda nobliwie.

Kościół w Gostkowie. Jeden z ołtarzy bocznych
Jeden z ołtarzy bocznych

Kościół w Gostkowie – wnętrze świątyni

Oglądanie kościoła z zewnątrz daje niekłamaną przyjemność. Harmonia, solidność murów, kształty. No i jeszcze świadomość, iż to na co patrzymy stoi tu już kilkaset lat. Nasuwa się refleksja jak bardzo ta i inne budowle musiały się wyróżniać w krajobrazie małych miejscowości kilkaset lat temu? Wejdźmy jednak do wnętrza, bo tu czekają na nas ciekawe zabytki. Najpierw spojrzenie w górę. Nad nami drewniany strop. Na belce tęczowej, także nad naszymi głowami gotyckie rzeźby z grupy Ukrzyżowania, między innymi św. Jan, Matka Boska. Gotyckich rzeźb jest tu więcej, choć większość wyposażenia pochodzi z okresu baroku i rokoka. No ale tego akurat można się było spodziewać, dawniej także podążano za modą. Barok wyparł dość skutecznie niemodne ( w ówczesnym rozumieniu) wyposażenie gotyckie. Jest jeszcze płyta nagrobna jednego z dawnych właścicieli.

Belka Tęczowa
Belka tęczowa

Gostkowo –kościół, Madonna

Najcenniejszym artystycznie, ale chyba i najważniejszym zabytkiem znajdującym się w świątyni jest Madonna z Gostkowa. To gotycka , drewniana rzeźba, wykonana w jednym z toruńskich warsztatów w 1420 roku. Madonna znajduje się w głównym ołtarzu – rzeźba jest złocona i polichromowana. Z całą pewnością twórca zadał sobie dużo trudu by powstało dzieło piękne, rzeźba, którą będzie można podziwiać. Postacie Madonny i Jezusa układają się w harmonijną całość. Sprzyja temu wyrzeźbienie kobiecej postaci w kształcie litery S. Z kolei w rękach dzieciątka możecie zauważyć symbole – jabłko królewskie i owoc granatu mający symbolizować Mękę Pańską. Tak jak możemy to obserwować w wielu kościołach rzeźby i obrazy miały przemawiać do wiernych swym pięknem, bogactwem, ale przede wszystkim nieść przekaz wiary, opowiadać historię. Sam kościół o czym warto napisać jest od wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Kościół w Gostkowie. Wnętrze świątyni i Madonna w ołtarzu głównym
Wnętrze kościoła i Madonna w ołtarzu głównym

Rada praktyczna – wizytę w Gostkowie warto połączyć ze zwiedzaniem okolicznych kościołów i pałaców.

Jeśli

chcecie odwiedzić więcej miejsc w Kujawsko-Pomorskim, zerknijcie tu;

jesteście ciekawi, co u nas słychać, śledźcie nas na Facebooku i Instagramie.

lubicie zwiedzać Polskę, kupcie naszego ebooka, szczegóły znajdziecie w tym wpisie, a klikając na zdjęcie poniżej, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Spaliśmy w Toruniu. Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.



Booking.com

Z czasów dzieciństwa pamiętam kolorową puszkę portugalskich sardynek. Na sklepowej półce wśród nijakich opakowań peerelowskich towarów była prawdziwą obietnicą przygody. Potem była podróż do zimowego Budapesztu i smak papryki i wina. Zawsze marzyłem o poznawanie świata, tego bliskiego i dalekiego, i to marzenie spełnia się w moim życiu. Lubię zwiedzać Polskę, cieszę się, iż każda podróż po naszym kraju przynosi fascynujące odkrycia. Zawsze chętnie wracam do Rzymu, poznawanie tego miasta to niekończąca się historia. Opisywałem meandry świata polityki i ekonomii, ale także ciekawe miejsca warte zobaczenia. Praca i związane z nią podróże zawiodły mnie do wielu niezwykłych zakątków, świątyń w Japonii, Watykanu, muzeów Amsterdamu. Od 8 lat współtworzę projekt Podróżniczy Dom Kultury. Piszę, komentuję w mediach społecznościowych. Wciąż myślę o kolejnych wyprawach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies