Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu
Blog,  Kujawsko-Pomorskie,  Polska

Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu warto odwiedzić

To była nasza druga wizyta w tym miejscu, ale miejsce się zmieniło. Za pierwszym razem w Domu Kopernika odbywały się też warsztaty pieczenia pierników. Teraz warsztaty odbywają się gdzie indziej. W Domu Kopernika znalazło miejsce muzeum poświęcone astronomowi i epoce, w której żył.

Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu. W piwnicach muzeum
W piwnicach muzeum

Trochę o Mikołaju Koperniku

Mikołaj Kopernik urodził się w Toruniu 19 lutego 1473 roku, prawdopodobnie w kamienicy, w której znajduje się dziś muzeum. Jego ojciec był zamożnym kupcem pochodzącym z Krakowa. Matka pochodziła z rodu Watzenrode. Mikołaj był najmłodszy z czwórki dzieci. Naukę rozpoczął w szkole przy kościele świętych Janów. W wieku 18 lat wyjechał na studia w Akademii Krakowskiej. Od 1492 roku studiował astronomię w Bolonii, a od 1501 prawo i medycynę w Padwie. Na stałe wrócił do Polski, na Warmię, w 1503 roku.

W latach 1504-1510 był sekretarzem i lekarzem swojego wuja i biskupa warmińskiego Lukasa Watzenrode i przebywał w Lidzbarku Warmińskim. Znajdziecie na ten temat informacje w tekście o Lidzbarku. W 1510 roku jako kanonik osiedlił się we Fromborku, gdzie prowadził obserwacje astronomiczne i pisał swe główne dzieło. Pisaliśmy o tym w tekście o Fromborku. Przez jakiś czas był administratorem dóbr kapitularnych w Olsztynie. Podczas wojny polsko-krzyżackiej w 1521 roku bronił zamku olsztyńskiego przed Krzyżakami.

Jak przystało na człowieka renesansu Kopernik miał różnorodne zainteresowania. Był prawnikiem, ekonomistą, medykiem. Jednak do historii przeszedł dzięki dziełu „O obrotach sfer niebieskich”. Dzieło ukazało się drukiem w Norymberdze w 1543 roku. W tym samym roku, 24 maja, astronom zmarł we Fromborku i został pochowany w tamtejszej katedrze.

Dawna nauka w średniowiecznych wnętrzach
Dawna nauka w średniowiecznych wnętrzach

Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu – zwiedzanie

Muzeum znajduje się w dwóch zabytkowych kamienicach należących kiedyś do rodziny astronoma. Nie ma pewności, czy Mikołaj Kopernik urodził się właśnie tu, czy może w kolejnej kamienicy należącej do rodziny, a znajdującej się w Rynku. Ekspozycja dotyczy trzech tematów: nauki dawnej i współczesnej, życia w średniowiecznej kamienicy mieszczańskiej oraz życia i twórczości Mikołaja Kopernika.

Wystawa, a właściwie wystawy są multimedialne. Można jednak też zobaczyć eksponaty. Dla nas szczególnie interesujące były te, które obrazowały życie w średniowiecznej kamienicy. Niektóre z obiektów wypełniających poszczególne sale pochodzą z wykopalisk archeologicznych z terenów Nowego i Starego Miasta Torunia.

Muszę jeszcze wspomnieć, że w muzeum funkcjonuje również kino. Wyświetlane są trzy filmy: „Mikołaj Kopernik w Toruniu”, „Wszechświat”, „Mikołaj Kopernik – poprzednicy i następcy”. My, niestety nie mieliśmy już czasu na obejrzenie filmów. Następnym razem.

Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pozostałości dawnych dekoracji
Pozostałości dawnych dekoracji
Kuchnia z epoki
Kuchnia z epoki
Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu. Gabinet
Gabinet
Mikołaj Kopernik, czyli uczony wszechstronny
Mikołaj Kopernik, czyli uczony wszechstronny

Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu – informacje praktyczne

Muzeum jest czynne od 1 maja do 30 września w godzinach 10.00-18.00; od 1 października do 30 kwietnia 10.00-16.00.

Bilet normalny kosztuje 21 zł (26 zł – aktualizacja 29.04.2024).

Na filmy są oddzielne bilety, ich cena zależy od miejsca: fotel bilet normalny 21 zł, antresola 19 zł.

Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu. Muzeum
Muzeum

Jeśli

chcecie odwiedzić więcej miejsc w Kujawsko-Pomorskim, zerknijcie tu;

jesteście ciekawi, co u nas słychać, śledźcie nas na Facebooku i Instagramie.

lubicie zwiedzać Polskę, kupcie naszego ebooka, szczegóły znajdziecie w tym wpisie, a klikając na zdjęcie poniżej, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Spaliśmy w Toruniu. Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies