Księte
Blog,  Kujawsko-Pomorskie,  Polska

Księte średniowieczne grodzisko i drewniany kościół

Podczas ostatniej wycieczki po województwie kujawsko-pomorskim, obok opisanej Brodnicy, trafiliśmy do miejscowości Księte. Podczas jej zwiedzania osiągnęliśmy połowiczny sukces. Udało nam się zobaczyć średniowieczne grodzisko, natomiast kościół zastaliśmy zamknięty na trzy spusty.

Księte. Widok z góry grodziska
Widok z góry grodziska

Księte – trochę o dawnej historii

Grodzisko średniowieczne istniało tu prawdopodobnie w XI-XII i XIII-XIV wieku. Piszę prawdopodobnie, bo badania archeologiczne nie są wystarczające. Źródła pisane wskazują na dużą rolę tego miejsca w wiekach średnich. Znajdowało się ono na dawnych szlakach handlowo-komunikacyjnych. Istniała tu komora celna. Książę dobrzyński Siemowit nadał Księte Krzyżakom. Wkrótce jednak obszar ten przeszedł w posiadanie biskupa płockiego. Było to w 1306 roku.

Bardzo szybko, bo już w 1313 Księte wróciło do Polski. W 1329 wraz z całą ziemią dobrzyńską zajęli je Krzyżacy. Ostatecznie Księte z ziemią dobrzyńską wróciło do Polski w 1343 roku na mocy pokoju kaliskiego. W 1356 roku Kazimierz Wielki sprzedał miejscowość rycerzowi Piotrowi z Brussiny. (Powyższe informacje zaczerpnęłam z artykułu „Tajemnicza góra obok jeziora i pól uprawnych. W poszukiwaniu zaginionego skarbu” Krzysztofa Cedro zamieszczonego w „Czasie Brodnicy” 5.05.2021).

Grodzisko
Grodzisko

Grodzisko – nasza wizyta

Aby dotrzeć do grodziska należy z głównej drogi wjechać w polną. Jest tam znak wskazujące kierunek. Jednak drogi są dwie i należy skręcić w tę z lewej strony. My samochód zostawiliśmy przy sklepie z używanymi rzeczami i dalej ruszyliśmy na własnych nogach. Baliśmy się zakopania w piasku.

Grodzisko wznosi się nad polami. Z góry rozciąga się widok z jednej strony na pola, z drugiej na jezioro. Podanie mówią, że niegdyś stal tu kościół, który się zapadł, niektórzy do dziś słyszą dzwony. Miejscowa ludność wspomina też o skarbie, który miał być tu zakopany. Poszukiwacze ze wspomnianego wyżej artykuły znaleźli jedynie przedmioty pochodzące ze średniowiecza. Były to głównie naczynia i metalowe części ubrań.

Księte. Widok z grodziska na jezioro
Widok z grodziska na jezioro
Wejście na grodzisko
Wejście na górę nie było łatwe

Księte kościół

Kościół jest pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Świątynię ufundował Mikołaj Ramocki, właściciel wsi i była o niej mowa w 1520 roku. Obecna budowla pochodzi z XVIII wieku. Wybudowano ją z drewna na kamiennej podmurówce. Stoi we wschodniej części wsi, na niewielkim wzniesieniu. Kościół otacza kamienny mur.

Wewnątrz jest barokowy ołtarz główny oraz barokowe ołtarze boczne, a także pochodząca z tego samego czasu ambona. Nam nie było dane zobaczyć wnętrza, bo zamknięta brama nie pozwoliła nam podejść bliżej. Jednym słowem kościół był zamknięty na amen, nawet nie można było zobaczyć czegoś przez kratę.

Księte. Kościół
Kościół
Kościół za zamkniętą bramą
Za zamkniętą bramą

Jeśli

chcecie odwiedzić więcej miejsc w Kujawsko-Pomorskim, zerknijcie tu;

jesteście ciekawi, co u nas słychać, śledźcie nas na Facebooku i Instagramie.

lubicie zwiedzać Polskę, kupcie naszego ebooka, szczegóły znajdziecie w tym wpisie, a klikając na zdjęcie poniżej, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Spaliśmy w Toruniu. Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies