Warszawski Żoliborz – spacer
Słyszałam, że ładny. Są ludzie, którzy tylko tu chcą mieszkać. Myślałam, że przesadzają. Myślałam tak dopóki nie zaczęłam spacerować po Żoliborzu. Jest faktycznie niepowtarzalny, ma swój klimat i specyfikę. Mnie zachwycił rozplanowaniem architektonicznym i zielenią. Dzięki metru łatwo tu dotrzeć, więc wybierzcie się na spacer po Żoliborzu. Ulice z malowniczymi domami znajdują się po obu stronach ulicy Mickiewicza.
Najbardziej spodobała mi się ulica Wieniawskiego z domkami jakby przeniesionymi z małego, zadbanego miasta z początku wieków. Można tu zupełnie zapomnieć, że jest się w ruchliwej i pełnej życia stolicy. Gdyby jednak mieszkańcy potrzebowali więcej zieleni, zawsze mogą odwiedzić park im. Żeromskiego.
Warszawski Żoliborz – park Żeromskiego
Myślę, że wręcz muszą tu przychodzić rodzice z małymi dziećmi, które jak raz pobawią się na tutejszym placu zabaw, to pewnie nie dają spokoju. W parku stoi charakterystyczna rzeźba: dziewczyna z dzbankiem
oraz kamień poświęcony Jackowi Kuroniowi, który lubił przychodzić do parku. Mieszkał blisko, bo po przeciwnej stronie ulicy Mickiewicza, na parterze. Przyzwyczaił swoich gości, że mogą do niego wchodzić przez okno, nic więc dziwnego, iż czasem musiał uciec do parku.
Warszawski Żoliborz – Cytadela
W parku natraficie na jeden z fortów, jest to element charakterystyczny dla dzielnicy. Forty wybudowali Rosjanie po powstaniu listopadowym, aby strzec Warszawę przed Polakami. Do Cytadeli nie wejdziecie, bo właśnie trwa remont. Ma tu zostać przeniesione muzeum wojska. Możecie obejrzeć Bramę Straceń i mały cmentarz.
Warszawski Żoliborz – założenia urbanistyczne
Ale Żoliborz to przede wszystkim twór dwudziestolecia i charakterystycznych dla tamtych czasów założeń urbanistycznych. Niektóre ulice biegną tu półkoliście, czasem można trafić na okrągły plac, jak ten Wilsona czy Inwalidów. Najbardziej uroczy jest Plac Słoneczny, nazwany tak od pomysłu, aby stojące na jego środku drzewo było jednocześnie wskazówką zegara słonecznego. Pomysł nie wypalił, bo drzewo okazało się zbyt rozłożyste.
W dwudziestoleciu wybudowano na Żoliborzu kolonie domów. Mamy więc Żoliborz Oficerski, Urzędniczy, Dziennikarski. Każdy ma swój własny styl. Na Żoliborzu Oficerskim dominują domy w stylu dworkowym. Urzędniczy charakteryzuje się małomiasteczkowymi budynkami, a na dziennikarskim spotykamy nowoczesne w owym czasie wille o prostych kształtach.
Z wielu miejsc na Żoliborzu widoczny jest kościół w którym swoje kazania głosił ksiądz Jerzy Popiełuszko.
Trochę dalej, u zbiegu ulic Krasińskiego i Popiełuszki, jest robiące duże wrażenie popiersie zamordowanego w bestialski sposób duchownego.
Jeśli
chcecie poznać Warszawę, zerknijcie tu;
jesteście ciekawi, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;
lubicie zwiedzać niezwykłe miejsca w Polsce, kupcie nasz ebook, więcej informacji na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.
Jeśli lubicie spacery po ciekawych miejscach, w których żyli niezwykli ludzie, wybierzcie się z nami do Konstancina.
Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.
Booking.com