Blog,  Kujawsko-Pomorskie,  Polska

Zwiedzanie Torunia wizyta w mieście pierników

Wreszcie dotarliśmy do Torunia i naprawdę było warto. Zaczęliśmy zwiedzanie od odwiedzenia punktu widokowego reklamowanego bardzo słusznie we wszystkich przewodnikach. Trafić tu łatwo, bo są nawet drogowskazy. Punkt mieści się na brzegu Wisły dokładnie na wprost Starego Miasta. Zrobiliśmy kilka wspaniałych zdjęć, myślę, że będziecie je często oglądać.

Zwiedzanie Torunia wizyta w mieście pierników
Toruń widok z drugiej strony Wisły

Zwiedzanie Torunia wizyta w mieście pierników – Stary Rynek

Zwiedzanie zaczęliśmy od Starego Rynku, odwiedziliśmy znajdujące się w Ratuszu muzeum.

Zwiedzanie Torunia wizyta w mieście pierników
Ratusz

Jest tu kilka całkiem dobrych obrazów polskich artystów. Nam podobał się Witkacy.

Zwiedzanie Torunia wizyta w mieście pierników
Muzeum w Ratuszu obraz Witkacego

Gdzieś w korytarzu znaleźliśmy portret autorstwa Henryka Rodakowskiego, naszego znajomego z łódzkiego muzeum i krakowskich Sukiennic. Była też ciekawa wystawa z kolekcji Czartoryskich z obrazem Rembrandta „Krajobraz z miłosiernym samarytaninem”. Podobała nam się sztuka gotycka, prezentowana w osobnej sali.

Zwiedzanie Torunia wizyta w mieście pierników
Podobała nam się sztuka gotycka

Historię miasta ilustrowały manekiny przebrane w stroje z poszczególnych epok. Sporo dowiedzieliśmy się o handlowych tradycjach Torunia.

Zwiedzanie Torunia wizyta w mieście pierników
Historia miasta

Zwiedzanie Torunia wizyta w mieście pierników – pieczenie pierników

Historię miasta poznawaliśmy też oglądając makietę w Domu Mikołaja Kopernika. Ale tam najlepszą zabawę mieliśmy przy wypiekaniu pierników. Zwiedzanie wystawy poświęconej piernikom, poprzedzało samodzielne włożenie ciasta do wybranej formy.

Zwiedzanie Torunia wizyta w mieście pierników
Można było użyć różnych form

Przedtem oczywiście musieliśmy to ciasto przygotować. No dobrze, nie będziemy oszukiwać, ciasto jest wcześniej przygotowane i trzeba je tylko trochę pougniatać.

Zwiedzanie Torunia wizyta w mieście pierników
Moje serce z piernika

Tradycja wypieku pierników sięga 600 lat. Kiedyś zajmowali się tym tylko mężczyźni, a pierniki były bardzo drogie. Smakowały trochę inaczej niż te dzisiejsze – nie były słodkie. Robiono je z mąki żytniej, miodu gryczanego i przypraw. Dowiedzieliśmy się też, jakich przypraw używano do pierników w Toruniu, bo każde miasto ma swoją specyfikę.

Usłyszeliśmy też dwie historie słynnych „katarzynek”. Pierwsza, jak stwierdziła przewodniczka, racjonalna: córka piekarza musiała zrobić pierniki pod nieobecność ojca, nie mogła znaleźć formy, więc zrobiła sześć kółek, które w piecu urosły i połączyły się ze sobą, tworząc znany dziś, charakterystyczny dla Torunia kształt. Córka miała na imię Katarzyna.

Zwiedzanie Torunia wizyta w mieście pierników
Pierniki

Druga historia jest romantyczna: pomocnik piekarza zakochał się w jego córce i upiekł piernik w kształcie dwóch serc i dwie obrączki i tak powstał piernik. Córka miała na imię Katarzyna.

Zwiedzanie Torunia wizyta w mieście pierników – próba zwiedzania kościołów

Próbowaliśmy zwiedzić wspaniałe gotyckie kościoły. Pamiętaliśmy, że jutro jest niedziela, więc zwiedzanie byłoby utrudnione. Ale i dziś okazało się właściwie prawie niemożliwe. Kościół pod wezwaniem Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty jest otwarty, ale całe wnętrze odgradzają kraty, przez które zrobiliśmy zdjęcia.

Zwiedzanie Torunia wizyta w mieście pierników
Kościół Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty

Lepiej jest od 1 kwietnia, kiedy podobno można kościół zwiedzać. Jest to dziwne, bo dziś było wielu turystów. W kolejnych kościołach było tylko gorzej. W kościele Najświętszej Marii Panny było ciemno, a kościół św. Jakuba był zamknięty. Bardzo to jest dziwne, że władze miasta nie są w stanie dogadać się z kościołem, aby turyści mogli spokojnie oglądać kościoły.

Zwiedzanie Torunia wizyta w mieście pierników
Kościoły oglądaliśmy głównie z zewnatrz

Przeszliśmy się jeszcze do Nowego Rynku, po drodze przyglądając się niezwykłym kamienicom. Jest tu obecna architektura gotycka, barokowa i pruska z końca XIX wieku. W Toruniu bardzo nam się podoba, zabudowa jest naprawdę wspaniała, nic dziwnego, że Stare Miasto znalazło się na liście UNESCO.

Zwiedzanie Torunia wizyta w mieście pierników
Urocze kamieniczki


Booking.com

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *