fbpx
Zwiedzanie Pelplina
Blog,  Polska,  Pomorskie

Zwiedzanie Pelplina, czyli wizyta w katedrze i muzeum

Jak wspominałam w tekście o zamku w Gniewie, do Pelplina musieliśmy się spieszyć, aby zdążyć przed ślubami. Na szczęście zdążyliśmy i katedrę spokojnie zwiedziliśmy.

Zwiedzanie Pelplina
Katedra w całej okazałości

Zwiedzanie Pelplina – historia katedry

Cystersi pod wodzą opata Wernerusa przybyli do wsi Pelplin w 1276 roku. Wieś została im nadana przez księcia pomorskiego Mściwoja II.  W XIV wieku cystersi rozpoczęli budowę głównego kościoła klasztornego. Jako datę ostatecznego zakończenia budowy przyjmuje się rok 1557. Kościół konsekrowano wcześniej, w 1472 roku. Cystersi byli w Pelplinie przez 550 lat.

Po podpisaniu Pokoju Toruńskiego skończyły się niepokoje związane z wojną trzynastoletnią i pochodami husytów. Krzyżacy, którzy w przeszłości nawet narzucali opatów, tracili znaczenie. Opiekunami opactwa stali się królowie polscy. Gościli tu: Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt III Stary i Jan III Sobieski.

Po kasacie zakonu w 1821 roku przez króla pruskiego, papież zmienił terytorium diecezji chełmińskiej i Pelplin uczynił jej stolicą, a więc kościół klasztorny został katedrą. W XIX wieku w katedrze dokonano przeróbek, na szczęście nie zdążono pozbyć się całego wyposażenia barokowego.  Katedra nie została zniszczono podczas wojen.

Zwiedzanie Pelplina
Piękny portal

Zwiedzanie Pelplina – w katedrze

Do środka po zakupieniu biletów, weszliśmy w towarzystwie przewodniczki. Świątynia zrobiła na nas duże wrażenie, przede wszystkim swoją wielkością. Długość zewnętrzna kościoła wynosi 80 metrów, szerokość 25,8, wysokość nawy głównej 26 metrów, wysokość wieży 63 metry. Najbardziej podobał nam się wielki, 25-metrowy ołtarz główny. Nad głowami mieliśmy piękne sklepienie gwiaździste. Wspomniany ołtarz główny pochodzi z lat 1623-24. W środku znajduje się obraz „Koronacji Marii”.

Zwróciliśmy też uwagę na późnogotyckie stalle. Wykonane zostały w XV i XVII wieku.Wielce oryginalna jest ambona., na której podstawie jest rzeźba przestawiająca Samsona walczącego z lwem. Organy pochodzą z XVIII wieku i podobno brzmią wspaniale.

Z kościoła wyszliśmy na krużganek otaczający wirydarz. Po wyjściu ze świątyni obejrzeliśmy jeszcze portale.

Zwiedzanie Pelplina
Wspaniałe sklepienie
Zwiedzanie Pelplina
Ołtarz główny
Zwiedzanie Pelplina
Ambona i organy
Zwiedzanie Pelplina
Ambona – Samson walczący ze smokiem
Zwiedzanie Pelplina
Krużganki
Zwiedzanie Pelplina
Kościół od strony krużganków

Zwiedzanie Pelplina – muzeum

Oprócz katedry w Pelplinie warto zobaczyć muzeum diecezjalne. My podjechaliśmy do niego samochodem, bo od katedry dzieli je kilkaset metrów. Muzeum Diecezjalne w Pelplinie powstało w 1928 roku z inicjatywy biskupa Okoniewskiego. Zbiory pochodzą z Diecezji Chełmińskiej i dzisiejszej Pelplińskiej. W 1988 roku otwarto nowy gmach. W czasie wojny kolekcja została zrabowana przez Niemców, wystawiono ją w Berlinie, przekazano do Muzeum Miejskiego w Gdańsku.

Muzeum posiada całkiem bogate zbiory. Jest Galeria Sztuki Średniowiecznej. Do najcenniejszych rzeźb należą dwie madonny szafkowe i poliptyk franciszkański z ok.1390, pochodzący z kościoła w Toruniu.  Jest Biblia Gutenberga, czyli kompletne wydanie Pisma Świętego, przygotowane do druku i wydane w 1452-55 w Moguncji przez Jana Gutenberga. Wydrukowana została prawdopodobnie w około 200 egzemplarzach. Do naszych czasów przetrwało tylko 45 egzemplarzy. Wojnę Biblia spędziła w Paryżu, Londynie i Kanadzie.

Piękne przedmioty znajdują się też w skarbcu. Wyjątkowy jest relikwiarz gotycki zawierający relikwia Krzyża Świętego i relikwiarz św. Barbary. Są też stare tkaniny: szaty liturgiczne, ornaty, mitry.

Na nas zarówno katedra, jak i muzeum zrobiły duże wrażenie i uważamy, że Pelplin powinien znaleźć na trasie każdego miłośnika polskich zabytków.

Zwiedzanie Pelplina
Słynna Biblia
Zwiedzanie Pelplina
Jedna z rzeźb

Bilet do katedry i muzeum kosztuje 12 zł.

W muzeum trwa remont (aktualizacja 15.10.2021)

My spaliśmy w Malborku, dlatego pod spodem znajdziecie wyszukiwarkę promocji w tym mieście. Korzystajcie i rezerwujcie.Booking.com

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *