Jaskinia Raj i Centrum Neandertalczyka
Jaskinia Raj to miejsce odwiedziliśmy całkiem niedawno i znów zrobiła na nas duże wrażenie. Najpierw jednak jedna ważna uwaga praktyczna: jeśli chcecie odwiedzić jaskinię musicie kilka dni wcześniej kupić w Internecie bilety na określony dzień i godzinę. Jest to konieczne, bo zwiedzanie odbywa się w małych, 15-osobowych grupach z przewodnikiem.
Jaskinia Raj – informacje praktyczne
Z trasy Warszawa-Kraków musicie zjechać na węźle Kielce Południe i udać się w stronę Kielc i dopiero tam będzie drogowskaz. Samochód zostawia się na parkingu koło restauracji z pensjonatem i Centrum Neandertalczyka (5 zł). Do jaskini idzie się ścieżką około 200 metrów, możecie się dokładnie przyjrzeć terenowi, bo pod wami znajduje się jaskinia. W kasie trzeba zamienić rezerwację na bilet. My przybyliśmy trochę za wcześnie, mieliśmy więc czas na wypicie herbaty. W barku możecie też dostać inne napoje oraz drobne przekąski (np. zapiekankę). Nam wystarczyła herbata. Musicie pamiętać o ciepłej odzieży, bo temperatura w jaskini przez cały rok jest taka sama i wynosi 8-9 stopni.
Jaskinia Raj – historia
Kiedy przyszła nasza kolej zwiedzenia z przykrością dowiedzieliśmy się, że ze względu na małe rozmiary jaskini, nie można w niej robić zdjęć, bo zmiana temperatury mogłaby doprowadzić do rozwoju glonów. Na wstępie przewodniczka opowiedziała o odkryciu jaskini, najpierw przez dwóch rolników, a potem przez uczniów technikum geologicznego. To właśnie ci uczniowie pierwsi zeszli do jaskini i ją opisali oraz nazwali „Raj”. Na widok jej urody jeden z uczniów krzyknął: „o raju!”. Przewodniczka stwierdziła, że boi się nawet myśleć, jaki okrzyk zagościłby na wargach dzisiejszego ucznia…
Jaskinia Raj – zwiedzanie
Jaskinię oddano zwiedzającym w roku 1972, wcześniej wydobywając z niej wszystko, co znajdowało się na jej dnie. Znaleziono szczątki zwierząt i owadów, które świadczyły o zmianach klimatycznych. Na nas ogromne wrażenie zrobił ząb mamuta, bo był naprawdę olbrzymi.
Wewnątrz jaskini zachwycaliśmy się już tylko stalaktytami i innymi formacjami, które wyczarowała natura. Wszystko było zachwycające, a przewodniczka oświetlała latarką każdą ładniejszą skałę. Najwspanialsze miejsca to te, w których góra jaskini odbijała się w małych jeziorkach. Rewelacyjne. Jaskinia jest mała i pewnie dlatego zwiedzanie jej robi tak duże wrażenie, bo jest się bardzo blisko wszystkich wspaniałości i można je dokładnie obejrzeć.
W zimie w jaskini śpią nietoperze. Nie można ich budzić, bo wtedy nie mają co jeść i giną z głodu. A pożytek z nich wielki, bo zjadają mnóstwo komarów. Udało nam się zobaczyć pająka jaskiniowego, tym razem starałam się być jak najdalej. Zwiedzanie trwa około 40 minut.
Była pora bardzo obiadowa, więc postanowiliśmy w restauracji przy parkingu coś zjeść. Nasz wybór padł na robione na miejscu pierogi ruskie, były naprawdę dobre.
Jaskinia Raj – Centrum Neandertalczyka
Na koniec odwiedziliśmy Centrum Neandertalczyka z interesującą multimedialną wystawą. Dzięki opowieści z audio przewodnika dowiedzieliśmy bardzo dużo o zwyczajach tego praczłowieka z bocznej linii.
Jeśli
chcesz zobaczyć więcej miejsc w Świętokrzyskim, kup naszą książkę
chcesz śledzić na bieżąco naszą aktywność, obserwuj naszego Facebooka i Instagrama;
lubisz zwiedzać Polskę, kup nasz ebook, szczegóły znajdziesz w tym wpisie, a gdy klikniesz w obrazek poniżej, przeniesiesz się do naszego sklepu.
Link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.
Booking.com