Zwiedzanie kościoła w Sękowej
Blog,  Małopolskie,  Polska

Zwiedzanie kościoła w Sękowej, warto tu przyjechać

Dziś będę kontynuować naszą podróż po Małopolsce. Ci z Was, którzy śledzą naszą stronę na Facebooku, wiedzą, że odwiedziliśmy niedawno Wenecję, ale na relację musicie jeszcze trochę poczekać. Do Sękowej udaliśmy się prosto z Biecza i kościoła udało nam się nie zauważyć. Musieliśmy jeszcze raz wrócić do miejscowości i trochę bardziej skupić uwagę. Kościół nas zaskoczył. Dlaczego? O tym za chwilę.

Zwiedzanie kościoła w Sękowej
Zwróćcie uwagę na dach i podcienie

Zwiedzanie kościoła w Sękowej – na początek trochę historii

Kościół jest pod wezwaniem św.św. Filipa i Jakuba, powstał około roku 1520. Pierwotnie składał się z nawy i prezbiterium, czyli nie było podcieni, tak charakterystycznych dla jego dzisiejszego wyglądu, który zawdzięcza przebudowom z XVII i XVIII wieku. Wtedy też dostawiono wieżę.
Pod koniec XIX wieku kościołem zainteresowali się krakowscy malarze. Uwieczniali go w swoich licznych pracach. Świątynia posiadała wtedy bogate i cenne wyposażenie, między innymi ambonę i późnorenesansowe ołtarze. I dobrze się stało, bo I wojna światowa prawie doprowadziła do zagłady kościółka. Na przełomie 1914 i 1915 roku w pobliżu przebiegała linia frontu. Do marca 1915 Sękowa była w rękach Rosjan. Szturm Austriaków nastąpił 8 marca. Doszło do walk wręcz z zabarykadowanymi w kościele przeciwnikami.

Już wtedy świątynia była poważnie zdewastowana, ale Austriacy dalej dokonywali dzieła zniszczenia, dosłownie rozbierając kościół i tworząc z jego fragmentów umocnienia, a później też traktując jako materiał opałowy. Część wyposażenia zrabowali.

Na szczęście po zakończeniu działań wojennych przystąpiono do odbudowy świątyni. W 2003 roku kościół wraz z innymi drewnianymi świątyniami został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO.

Zwiedzanie kościoła w Sękowej – na zewnątrz

Niesamowite i zupełnie wyjątkowe wrażenie robi wysoki dach świątyni, który jest wspólny dla nawy i dla prezbiterium. Charakterystyczna jest też kwadratowa wieża, taka trochę przysadzista. Nakryta została kopulastym hełmem. Całą budowlę oplatają podcienie, które zostały oparte na słupach. Warto zwrócić uwagę na zachowane gotyckie portale.

Zwiedzanie kościoła w Sękowej
Kościół z trochę innej perspektywy
Zwiedzanie kościoła w Sękowej
Podcienie z kamienną posadzką
Zwiedzanie kościoła w Sękowej
Gotycki portal

Zwiedzanie kościoła w Sękowej – wnętrze świątyni

Z powodu zniszczeń dokonanych podczas I wojny, wnętrze nie robi tak ogromnego wrażenie, jak to w Binarowej. Brakuje przede wszystkim polichromii. Ołtarz główny pochodzi z XVII wieku, nie ma w nim kilku rzeźb zniszczonych podczas wspomnianej wojny. Ołtarze boczne są współczesne. Zachowały się barokowe obrazy przedstawiające drogę krzyżową.

Zwiedzanie kościoła w Sękowej
Ołtarz

My zapamiętamy kościół w Sękowej głównie ze względu na jego niepowtarzalny wygląd zewnętrzny.Booking.com

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *