Byliśmy w Bieczu
Blog,  Małopolskie,  Polska

Byliśmy w Bieczu, krótko i tylko przejazdem, ale było warto

Napisałam Wam o kościele w Binarowej, zachęcając ze wszystkich sił do odwiedzenia tego miejsca. Nie wspomniałam, że Binarowa leży właściwie na przedmieściach Biecza. Postanowiliśmy oczywiście obejrzeć to miasto. Ale jak to ze zwiedzaniem bywa, uroda kościoła w Binarowej trochę nas przytłoczyła i do zwiedzania Biecza nie przyłożyliśmy się tak mocno. W dodatku kolegiata oczywiście była zamknięta i wszyscy twierdzą, że musi zmienić się proboszcz, aby było inaczej. I trochę tego nie rozumiem, bo przecież kościół nie jest prywatną własnością żadnego proboszcza.

Byliśmy w Bieczu
Baszta

Byliśmy w Bieczu – co zostało ze świetnej historii miasta?

Badania archeologiczne wykazały, że już w IX, X wieku istniało grodzisko na wzgórzu, na którym w XIII wieku wzniesiono zamek kasztelański. W pobliżu rozwinęła się osada. W XIII wieku Biecz otrzymał prawa miejskie, a rozwój zapewniło mu doskonałe położenie na przecięciu szlaków handlowych. Biecz był miastem królewskim, otoczono go murami. Do dziś zachował się ich fragment. Rozwijał się wspaniale do końca XVI wieku, niestety w XVII zaczął podupadać. Przyczyniły się do tego liczne wojny oraz zmiana tras handlowych.

Dziś Biecz jest małym małopolskim miasteczkiem. Sprawia miłe wrażenie, bo jest czysty i zadbany. Wspaniale wygląda ogromny ratusz, wznoszący się w Rynku, tak jakby trochę za duży. Można wejść na wieżę ratuszową, ale my sobie ten spacer odpuściliśmy, jest w ratuszu muzeum tortur, ale tych atrakcji nie oglądamy już z zasady. Kilka takich miejsc widzieliśmy i wystarczy.

Byliśmy w Bieczu
Wspaniały ratusz

Byliśmy w Bieczu – muzeum, a w nim dawna apteka

I dla tej wystawy dawnego aptekarstwa warto było się w Bieczu zatrzymać. Obejrzeliśmy starą, XIX-wieczną aptekę. Można było popatrzyć na nią z góry i podczas oglądania wysłuchaliśmy ciekawych informacji na temat funkcjonowania apteki w dawnych czasach. Była też specjalna sala z surowcami, z których dawniej wyrabiano lekarstwa. Znalazł się tu konik morski, homar, ryba latająca. W czymś też te lekarstwa trzeba było wyrabiać, stąd bogaty zbiór moździerzy, szkła aptekarskiego, a także dawna waga.

Salka alchemika z XVI wieku, to właściwie salka zielarza, w niej oglądaliśmy w specjalnych okularach pokaz multimedialny, oczywiście w trójwymiarze.

Byliśmy w Bieczu
Widok z góry na XIX-wieczną aptekę
Byliśmy w Bieczu
Dokładna waga była i jest niezbędna
Byliśmy w Bieczu
Liczne moździerze

W baszcie były inne wystawy: instrumenty muzyczne i dawne stroje. Ale to już nie było tak interesujące, jak wspomniana apteka.

Muzeum mieści się w domu z basztą, który pochodzi z 1523 roku, mieściła się tu pierwsza na Podkarpaciu apteka, założona w 1557 roku.

Przed budynkiem spotkaliśmy wielką beczkę, jak się okazało, jest ona pamiątką po czasach, kiedy w Bieczu istniały składy węgierskiego wina.

Byliśmy w Bieczu
Beczka

Byliśmy w Bieczu – muzeum „Kromerówka”

Ze wstydem przyznaję, że do tego miejsca nie dotarliśmy, dziś trochę żałuję, więc bardziej pilnym napiszę, iż mieści się tu ekspozycja poświęcona historii miasta i regionu i dwóm postaciom związanym z miastem, Marcinowi Kromerowi i Wacławowi Potockiemu. Muzeum usytuowano w dawnej kamienicy mieszczańskiej, w której zachowało się wiele detali.

Byliśmy w Bieczu – kolegiata

Jak wspomniałam na wstępnie, była zamknięta. jest to budowla gotycka, a w środku prezbiterium pomalował Władysław Tetmajer. Cenny jest renesansowy ołtarz. W jego centralnej części jest świetny obraz włoski „Zdjęcie z krzyża” z XVI wieku, przypisywany szkole Michała Anioła. We wnętrzu można odnaleźć elementy gotyckie, renesansowe i barokowe. Może będzie mieć więcej szczęścia i zastaniecie kościół otwarty. Podobno w wakacje przez dwie godziny dyżuruje młodzież.

Byliśmy w Bieczu
Kolegiatę widzieliśmy tylko z zewnątrz

Byliśmy w Bieczu – czy warto wpaść do miasta po drodze i na chwilę?

To, że powstał ten tekst świadczy o tym, że warto, bo tak naprawdę zastanawiałam się, czy pisać Wam o Bieczu. Ale w końcu świetne zbiory aptekarskie zasługiwały na ten tekst. Powiem jeszcze bardziej przewrotnie, czasem nawet nie warto zwiedzać wszystkiego, co jest do zobaczenia w danym miejscu, bo w końcu nasza podróż ma być przyjemnością i tylko takie kryterium jest naprawdę ważne. Warto więc się gdzieś zatrzymać i nie warto martwić się, że  nie widziało się wszystkiego.

Byliśmy w Bieczu
Baszta z trochę innej strony

Jeżeli byliście w Bieczu dłużej lub tu mieszkacie, śmiało uzupełniajcie tekst w komentarzach.Booking.com

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *