
Cerkiew w Kwiatoniu, piękna z zewnątrz i w środku
Przez wieki Kwiatoń i okolice zamieszkiwała ludność łemkowska, stąd i w Kwiatoniu cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem św. Paraskewy. W 1947 roku Łemków wysiedlono na ziemie zachodnie. Cerkiew pozostała, zachowała oryginalną bryłę i zachwyca swoim kształtem
Cerkiew w Kwiatoniu – trochę historii
Właściwie nie wiadomo, kiedy świątynia została wzniesiona. Są co do tego sprzeczne dane. Przyjęto umownie, że wybudowano ją około 1700 roku. Jednak dziś datę powstania przesuwa się na XVII wieku, świadczy o tym na przykład fragment odnalezionego ikonostasu. Inne ustalenia przesuwają powstanie cerkwi aż do 1732 roku. Obojętnie zresztą, kiedy dokładnie ją wybudowano jest stylowo piękna.
Cerkiew w Kwiatoniu – na zewnątrz
Jak widać na zdjęciu świątynia ma trójdzielną budowę i składa się z prezbiterium, nawy oraz babińca. Nawa ma największe wymiary, a najwyższa jest oczywiście wieża. Na górze wieży można zobaczyć okienka. Deski są ozdobnie zakończone, co nadaje budowli lekkości. Dachy kończą baniaste hełmy. Bardzo do całości pasuje drewniane ogrodzenie.
Cerkiew w Kwiatoniu – w środku
Sufity, kopuły oraz ściany cerkwi wypełnia polichromia. Wykonał ją w 1904 roku Michał Bogdański. Przewodnik zwrócił uwagę, że malowidła te trochę przypominają te z kościołów katolickich. Nam też przypominały obrazy Jana Matejki.
W babińcu uwagę zwraca parapet chóru, bardzo ozdobny.
Oczywiście cerkiew nie może istnieć bez ikonostasu. Ten w Kwiatoniu pochodzi z 1904 roku. Wykonał go Andrzej Szajna z Rymanowa. Ikony są dziełem Michała Bogdańskiego (tego samego, który wykonał polichromie).
W prezbiterium warto też zwrócić uwagę na XIX-wieczną płaszczenicę, czyli wizerunek martwego Chrystusa przedstawiony na płótnie. W kościele wschodnim w czasie Wielkanocy symbolizuje on Grób Pański. Umieszcza się go uroczyście na specjalnym stoliku. Ten w cerkwi był poniżej ołtarza, za szybą. Nic dziwnego, że zdjęcie nie wyszło.
Warto jeszcze spojrzeć na świątynię od strony wejścia, bo wtedy widać jej układ.
Cerkiew w Kwiatoniu jest także na liście UNESCO, dla nas stanowiła pewne urozmaicenie po odwiedzeniu drewnianych kościołów w Binarowej i Sękowej.
Jeśli
chcecie poznać więcej miejsc w Małopolsce, zerknijcie tu;
jesteście ciekawi, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;
lubicie zwiedzać niezwykłe miejsca w Polsce, kupcie nasz ebook, więcej informacji na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.
Booking.com

