Cerkiew w Kwiatoniu
Blog,  Małopolskie,  Polska

Cerkiew w Kwiatoniu, piękna z zewnątrz i w środku

Przez wieki Kwiatoń i okolice zamieszkiwała ludność łemkowska, stąd i w Kwiatoniu cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem św. Paraskewy. W 1947 roku Łemków wysiedlono na ziemie zachodnie. Cerkiew pozostała, zachowała oryginalną bryłę i zachwyca swoim kształtem

Cerkiew w Kwiatoniu – trochę historii

Właściwie nie wiadomo, kiedy świątynia została wzniesiona. Są co do tego sprzeczne dane. Przyjęto umownie, że wybudowano ją około 1700 roku. Jednak dziś datę powstania przesuwa się na XVII wieku, świadczy o tym na przykład fragment odnalezionego ikonostasu. Inne ustalenia przesuwają powstanie cerkwi aż do 1732 roku. Obojętnie zresztą, kiedy dokładnie ją wybudowano jest stylowo piękna.

Cerkiew w Kwiatoniu – na zewnątrz

Jak widać na zdjęciu świątynia ma trójdzielną budowę i składa się z prezbiterium, nawy oraz babińca. Nawa ma największe wymiary, a najwyższa jest oczywiście wieża. Na górze wieży można zobaczyć okienka. Deski są ozdobnie zakończone, co nadaje budowli lekkości. Dachy kończą baniaste hełmy. Bardzo do całości pasuje drewniane ogrodzenie.

Cerkiew w Kwiatoniu
Z drugiej strony, trochę drzewo zasłania wieżę

Cerkiew w Kwiatoniu – w środku

Sufity, kopuły oraz ściany cerkwi wypełnia polichromia. Wykonał ją w 1904 roku Michał Bogdański. Przewodnik zwrócił uwagę, że malowidła te trochę przypominają te z kościołów katolickich. Nam też przypominały obrazy Jana Matejki.

Cerkiew w Kwiatoniu
Malowidło na stropie

W babińcu uwagę zwraca parapet chóru, bardzo ozdobny.

Cerkiew w Kwiatoniu

Oczywiście cerkiew nie może istnieć bez ikonostasu. Ten w Kwiatoniu pochodzi z 1904 roku. Wykonał go Andrzej Szajna z Rymanowa. Ikony są dziełem Michała Bogdańskiego (tego samego, który wykonał polichromie).

Cerkiew w Kwiatoniu
Ikonostas, a właściwie jego fragment
Cerkiew w Kwiatoniu
Ikony z bliska

W prezbiterium warto też zwrócić uwagę na XIX-wieczną płaszczenicę, czyli wizerunek martwego Chrystusa przedstawiony na płótnie. W kościele wschodnim w czasie Wielkanocy symbolizuje on Grób Pański. Umieszcza się go uroczyście na specjalnym stoliku. Ten w cerkwi był poniżej ołtarza, za szybą. Nic dziwnego, że zdjęcie nie wyszło.

Warto jeszcze spojrzeć na świątynię od strony wejścia, bo wtedy widać jej układ.

Cerkiew w Kwiatoniu
Cerkiew od strony wejścia

Cerkiew w Kwiatoniu jest także na liście UNESCO, dla nas stanowiła pewne urozmaicenie po odwiedzeniu drewnianych kościołów w Binarowej i Sękowej.

Jeśli

chcecie poznać więcej miejsc w Małopolsce, zerknijcie tu;

jesteście ciekawi, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

lubicie zwiedzać niezwykłe miejsca w Polsce, kupcie nasz ebook, więcej informacji na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój


Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies