fbpx
Cerkiew w Kwiatoniu
Blog,  Małopolskie,  Polska

Cerkiew w Kwiatoniu, piękna z zewnątrz i w środku

Przez wieki Kwiatoń i okolice zamieszkiwała ludność łemkowska, stąd i w Kwiatoniu cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem św. Paraskewy. W 1947 roku Łemków wysiedlono na ziemie zachodnie. Cerkiew pozostała, zachowała oryginalną bryłę i zachwyca swoim kształtem

Cerkiew w Kwiatoniu – trochę historii

Właściwie nie wiadomo, kiedy świątynia została wzniesiona. Są co do tego sprzeczne dane. Przyjęto umownie, że wybudowano ją około 1700 roku. Jednak dziś datę powstania przesuwa się na XVII wieku, świadczy o tym na przykład fragment odnalezionego ikonostasu. Inne ustalenia przesuwają powstanie cerkwi aż do 1732 roku. Obojętnie zresztą, kiedy dokładnie ją wybudowano jest stylowo piękna.

Cerkiew w Kwiatoniu – na zewnątrz

Jak widać na zdjęciu świątynia ma trójdzielną budowę i składa się z prezbiterium, nawy oraz babińca. Nawa ma największe wymiary, a najwyższa jest oczywiście wieża. Na górze wieży można zobaczyć okienka. Deski są ozdobnie zakończone, co nadaje budowli lekkości. Dachy kończą baniaste hełmy. Bardzo do całości pasuje drewniane ogrodzenie.

Cerkiew w Kwiatoniu
Z drugiej strony, trochę drzewo zasłania wieżę

Cerkiew w Kwiatoniu – w środku

Sufity, kopuły oraz ściany cerkwi wypełnia polichromia. Wykonał ją w 1904 roku Michał Bogdański. Przewodnik zwrócił uwagę, że malowidła te trochę przypominają te z kościołów katolickich. Nam też przypominały obrazy Jana Matejki.

Cerkiew w Kwiatoniu
Malowidło na stropie

W babińcu uwagę zwraca parapet chóru, bardzo ozdobny.

Cerkiew w Kwiatoniu

Oczywiście cerkiew nie może istnieć bez ikonostasu. Ten w Kwiatoniu pochodzi z 1904 roku. Wykonał go Andrzej Szajna z Rymanowa. Ikony są dziełem Michała Bogdańskiego (tego samego, który wykonał polichromie).

Cerkiew w Kwiatoniu
Ikonostas, a właściwie jego fragment
Cerkiew w Kwiatoniu
Ikony z bliska

W prezbiterium warto też zwrócić uwagę na XIX-wieczną płaszczenicę, czyli wizerunek martwego Chrystusa przedstawiony na płótnie. W kościele wschodnim w czasie Wielkanocy symbolizuje on Grób Pański. Umieszcza się go uroczyście na specjalnym stoliku. Ten w cerkwi był poniżej ołtarza, za szybą. Nic dziwnego, że zdjęcie nie wyszło.

Warto jeszcze spojrzeć na świątynię od strony wejścia, bo wtedy widać jej układ.

Cerkiew w Kwiatoniu
Cerkiew od strony wejścia

Cerkiew w Kwiatoniu jest także na liście UNESCO, dla nas stanowiła pewne urozmaicenie po odwiedzeniu drewnianych kościołów w Binarowej i Sękowej.Booking.com

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *