Blog,  Polska,  Śląskie

Jura Krakowsko-Częstochowska, zamek Będzin

Pojechaliśmy tam zaraz po obejrzeniu zamku w Siewierzu. Tym razem na szczęście nawigacja nie zawiodła i bez problemu dotarliśmy na miejsce. Szczerze mówiąc pomogło też, że zamek Będzin wznosi się na wzgórzu i już z daleka był widoczny. W zamku znajduje się muzeum. Nie ma natomiast opisywanej w przewodnikach karczmy, ale może znajdzie się nowy ajent…

zamek Będzin
Zamek Będzin jeszcze trwały prace remontowe
zamek Będzin
Z drugiej strony
zamek Będzin
Widok na okolicę
zamek Będzin
Zamek Będzin, wewnątrz broń i zbroje
zamek Będzin
Wieża

Zamek Będzin – trochę historii

Najstarsza jest okrągła wieża, pochodzi z XIII wieku. Marcin nie mógł sobie odmówić wdrapania się na nią, mimo ostrzeżeń, że mocno wieje. Z punktu widokowego spojrzał na okolicę. Kiedyś mieściło się w niej więzienie, służyła też za latarnię rzeczną, bo oświetlała drogę łodziom pływającym po Czarnej Przemszy. W kwadratowej wieży mieści się Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Obejrzeliśmy wystawy, bardziej podobała mi się ta poświęcona zamkowi i miastu, dawna broń jakoś mnie nie rusza. Podobno najciekawsza jest kolekcja broni palnej.

Do XIII-wiecznej wieży Kazimierz Wielki w latach 40-tych XIV wieku dobudował zamek. Stało się to w czasie, kiedy Polska utraciła Śląsk, granica z Koroną Czeską biegła na Czarnej Przemszy, a więc u podnóża zamku.

W zamku uwięziono arcyksięcia Maksymiliana Habsburskiego, który rościł sobie prawa do polskiej korony. Został pokonany przez wojska Jana Zamoyskiego pod Byczyną, a w zamku w Będzinie zmuszono go do podpisania paktów będzińsko-bytomskich, w których zrzekał się roszczeń do korony polskiej i  zobowiązał się do niezawierania żadnych paktów z Rosją, które byłyby wymierzone w Rzeczpospolitą lub Szwecję.

Do końca XVI wieku zamkiem zarządzali z ramienia króla burgrabiowie. W XVIII wieku zamek popadł w ruinę, miał nawet zostać zburzony do fundamentów, ale na szczęście do Będzina przybył w 1833 roku hrabia Edward Raczyński i postanowił go odbudować. Już w 1834 roku zamek odzyskał dawną świetność.

zamek Będzin
Widok z wieży
zamek Będzin
I jeszcze jedno ujęcie podczas remontu

Pod wzgórzem zamkowym ciągną się podziemia, wybetonowane korytarze i komory wybudowali Niemcy w latach 1942-1944. Prawdopodobnie miały tu być magazyny amunicji. Trasa jest udostępniona do zwiedzania, ale my nie mieliśmy czasu, aby to zrobić, bo wejścia są grupowe, o określonej godzinie.

Pałac Mieroszewskich

Ale zdążyliśmy odwiedzić barokowo-klasycystyczny pałac Mieroszewskich (można kupić bilet łączony obejmujący zamek i pałac). Na parterze jest ekspozycja archeologiczna i etnograficzna, zaś na piętrze można oglądać wnętrza stylowe XVIII i XIX – wieczne. Interesujące były malowidła ścienne.

Podczas naszej wizyty trwała wystawa czasowa „Od Kleopatry do Nelsona. Jubileuszowy bal kostiumowy królowej Wiktorii”. Zaprezentowano na niej 53 fotografie z balu, który odbył się w Londynie z okazji 60-lecia panowania królowej Wiktorii. Na zdjęciach rozpoznaliśmy księżną Daisy, o której już tu pisaliśmy.

pałac Mieroszewskich, Będzin
Pałac
księżna Daisy
Księżna Daisy

Warto także obejrzeć kolekcję prac urodzonego w Będzinie artysty żydowskiego Samuela Cyglera. To z pewnością jedna z największych artystycznych atrakcji muzeum. Artysta zginął w 1945 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym.

Jeśli

lubicie Śląsk, zerknijcie tu;

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

interesują Was ciekawe miejsca w Polsce, kupcie nasz ebook, szczegóły znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.Booking.com

Dodane przez Małgorzata Bochenek dnia 2015-12-07

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies