fbpx
Blog,  Dolnośląskie,  Polska

Kopalnia uranu w Kletnie warto ją zwiedzić

Podczas naszego pobytu w Lądku Zdroju odwiedziliśmy Jaskinię Niedźwiedzią, zdobyliśmy Śnieżnik oraz zwiedziliśmy dawną kopalnię uranu w Kletnie. Zwiedzanie odbywa się w grupach, a pod sztolnię można podjechać samochodem.

Kopalnia uranu w Kletnie – historia

Kopalnia uranu w Kletnie działała w latach 1948-1953 wykorzystując kilka średniowiecznych sztolni. Długość wszystkich wyrobisk wynosiła ponad 37 kilometrów, łącznie wydobyto tu 20 ton uranu. Eksploatacją zajmowały się Zakłady Przemysłowe R-1. Oczywiście tajne. Pracowali głównie polscy robotnicy przymusowi – więźniowie z obozów pracy, żołnierze z poboru oraz nieliczni ochotnicy. Uran oczywiście nie miał służyć i nie służył rodzimemu przemysłowi, ale wykorzystywany był przez ZSRR. To mroczna i tragiczna historia, bo praca w takich kopalniach w szczególności w warunkach jakie tu panowały, prowadziła do chorób i śmierci. Warto jednak zobaczyć tę kopalnię choćby i po to, żeby zrozumieć co działo się w latach 50 tych.

kopalnia uranu w Kletnie
Plan trasy turystycznej
kopalnia uranu w Kletnie
Minerały
kopalnia uranu w Kletnie
Ściany Kopalni
kopalnia uranu w Kletnie
Wózek
kopalnia uranu w Kletnie
Kopalnia uranu w Kletnie przewodnik sprawdza promieniowanie

Zwiedzanie

Do zwiedzania udostępniono sztolnię numer 18. Trasa prowadzi częścią korytarza w jednym z najwyższych poziomów kopalni. Można oglądać różne widoczne minerały. Wysłuchaliśmy ciekawej opowieści o historii wydobycia minerałów. Przewodnik dużo uwagi poświęcił też działalności kopalni z lat 1948-1953. Chodzi się w kasku. Trasa jest bezpieczna pod względem promieniowania.  Przewodnik pokazał nam mały kawałek uranu, okazało się, że ma on właściwości promieniotwórcze tylko z bardzo bliskiej odległości.

kopalnia uranu w Kletnie
Inne minerały
kopalnia uranu w Kletnie
Ściany wyglądają jak współczesne obrazy

W okolicach sztolni podobno można znaleźć inne minerały, my z braku czasu nie próbowaliśmy. Szukając informacji do tego tekstu ze zdziwieniem zauważyłam, że nie zaniechano pomysłu na wydobycie uranu. Mimo protestów mieszkańców, pojawiają się przedsiębiorstwa energetyczne zainteresowane poszukiwaniem tego minerału.

Spaliśmy w Lądku Zdroju.Booking.com

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *