Blog,  Mazowieckie,  Polska

Puszcza Kampinoska Truskaw, wycieczka blisko Warszawy

Zdarza się w życiu, że postępujemy według utartych schematów. Na myśl o Puszczy Kampinoskiej mieliśmy więc zawsze jedno skojarzenie: Granica. Postanowiliśmy to zmienić i w poniedziałek pojechaliśmy do Truskawia, bliżej Warszawy. Spodziewaliśmy się, że ludzi będzie dużo, ilość samochodów na parkingu utwierdziła nas jeszcze w tym przekonaniu, ale na trasie było czasami po prostu tłoczno. Co najdziwniejsze niezbyt nam to przeszkadzało, bo wszyscy byli życzliwie do siebie nastawieni. Spotkaliśmy dwie duże grupy: rowerzystów i spacerowiczów.

Puszcza Kampinoska

Parking znajduje się na końcu miejscowości. Tak na marginesie jest to najstarsza miejscowość w Puszczy. W czasie powstania styczniowego była bazą powstańców. Z parkingu wyruszyliśmy czarnym szlakiem, który biegł wraz ze ścieżką przyrodniczą (z parkingu w lewo). Pierwszy odcinek był wyjątkowo błotnisty i pewnie, kiedy temperatury są wyższe, musi być tu mnóstwo komarów.

Puszcza Kampinoska Truskaw – błoto

Puszcza Kampinoska

Na szczęście czasem były kładki, więc dało się przejść.

Puszcza Kampinoska
Puszcza Kampinoska

Doszliśmy do skrzyżowania szlaków w Karczmisku i dalej ruszyliśmy szlakiem zielonym w stronę mogiły powstańców. Minęliśmy całkiem zniszczony przez wichurę fragment lasu. Trąba powietrzna przeszła tu w lipcu 2004 roku.

Las rośnie wolno

Przez dziesięć lat nie zdążył się jeszcze odbudować.

Puszcza Kampinoska

Puszcza Kampinoska Truskaw – z powrotem

Przy mogile jest kolejny węzeł szlaków, tym razem poszliśmy żółtym do Truskawia. Duża ilość tras turystycznych biegnących w tym rejonie Puszczy pozwala na wybranie takiego wariantu trasy, który będzie nam odpowiadał.

Puszcza Kampinoska

Spacer zajął nam około dwóch godzin, przeszliśmy mniej więcej 10 kilometrów. W obu miejscach, gdzie krzyżowały się szlaki były ławki, na których można było odpocząć.  Tak dla porządku przypominamy, iż gdy już wejdziecie na szlak możecie liczyć tylko na własny prowiant i napoje. To jedyny rodzaj puszczańskiej gastronomii.

Puszcza Kampinoska
Puszcza Kampinoska
Woda i drzewa

Jeśli

lubicie zwiedzać województwo mazowieckie, kliknijcie tu;

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

jeździcie po Polsce i szukacie interesujących miejsc do zobaczenie, kupcie nasz ebook, w tym wpisie znajdziecie szczegóły, a klikając w poniższe zdjęcie przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Jeśli lubicie spacery po ciekawych miejscach, w których żyli niezwykli ludzie, wybierzcie się z nami do Konstancina.

Konstancin
Konstancin

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, jak z niego skorzystacie.



Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies