fbpx
Blog,  Mazowieckie,  Polska

Puszcza Kampinoska Truskaw, wycieczka blisko Warszawy

Zdarza się w życiu, że postępujemy według utartych schematów. Na myśl o Puszczy Kampinoskiej mieliśmy więc zawsze jedno skojarzenie: Granica. Postanowiliśmy to zmienić i w poniedziałek pojechaliśmy do Truskawia, bliżej Warszawy. Spodziewaliśmy się, że ludzi będzie dużo, ilość samochodów na parkingu utwierdziła nas jeszcze w tym przekonaniu, ale na trasie było czasami po prostu tłoczno. Co najdziwniejsze niezbyt nam to przeszkadzało, bo wszyscy byli życzliwie do siebie nastawieni. Spotkaliśmy dwie duże grupy: rowerzystów i spacerowiczów.

Puszcza Kampinoska

Parking znajduje się na końcu miejscowości. Tak na marginesie jest to najstarsza miejscowość w Puszczy. W czasie powstania styczniowego była bazą powstańców. Z parkingu wyruszyliśmy czarnym szlakiem, który biegł wraz ze ścieżką przyrodniczą (z parkingu w lewo). Pierwszy odcinek był wyjątkowo błotnisty i pewnie, kiedy temperatury są wyższe, musi być tu mnóstwo komarów.

Puszcza Kampinoska Truskaw – błoto

Puszcza Kampinoska

Na szczęście czasem były kładki, więc dało się przejść.

Puszcza Kampinoska
Puszcza Kampinoska

Doszliśmy do skrzyżowania szlaków w Karczmisku i dalej ruszyliśmy szlakiem zielonym w stronę mogiły powstańców. Minęliśmy całkiem zniszczony przez wichurę fragment lasu. Trąba powietrzna przeszła tu w lipcu 2004 roku.

Las rośnie wolno

Przez dziesięć lat nie zdążył się jeszcze odbudować.

Puszcza Kampinoska

Puszcza Kampinoska Truskaw – z powrotem

Przy mogile jest kolejny węzeł szlaków, tym razem poszliśmy żółtym do Truskawia. Duża ilość tras turystycznych biegnących w tym rejonie Puszczy pozwala na wybranie takiego wariantu trasy, który będzie nam odpowiadał.

Puszcza Kampinoska

Spacer zajął nam około dwóch godzin, przeszliśmy mniej więcej 10 kilometrów. W obu miejscach, gdzie krzyżowały się szlaki były ławki, na których można było odpocząć.  Tak dla porządku przypominamy, iż gdy już wejdziecie na szlak możecie liczyć tylko na własny prowiant i napoje. To jedyny rodzaj puszczańskiej gastronomii.

Puszcza Kampinoska
Puszcza Kampinoska
Woda i drzewaBooking.com

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *