Zachód słońca nad morzem
Blog,  Polska,  Pomorskie

Okolice Ustki, pomysły na ciekawe wycieczki

Nastały wakacje i jest to czas, kiedy Polacy udają się nad morze. Okolice Ustki, które opiszę odwiedziłam jesienią 2011 roku, dlatego na zdjęciach jest tam tak pusto. Kiedy jednak znudzi wam się siedzenie na plaży możecie skorzystać z moich opisów i wybrać się na wycieczkę.

Okolice Ustki – baza, czyli sama Ustka

Okolice Ustki
Zachód słońca nad Bałtykiem, zawsze piękny

Swoje dwa tygodnie w Ustce wspominam jak najlepiej. Spałam w hotelu Royal-Baltic, prawie na końcu miejscowości, ale za to niedaleko plaży. Codziennie chodziłam na spacery plażą do portu

Okolice Ustki
Port w Ustce

i w drugą stronę aż do miejsca, w którym do morza wpada rzeczka. Raz zabrałam kalosze i przeprawiłam się na drugą stronę rzeczki i chodziłam po kompletnie pustej plaży, towarzyszyły mi jedynie mewy.

Okolice Ustki
Plaża wschodnia

Ale i tym razem musiałem przerwać swój spacer, bo wyrosły przede mną skały. Długość spacery zależy więc od morskich przypływów i odpływów. W samej Ustce można iść jeszcze na spacer po zachodniej stronie portu. Warto, bo przestrzeń nie jest zamknięta, a plaża szeroka.

Okolice Ustki
Plaża zachodnia

Okolice Ustki – Słowiński Park Narodowy

Jeździłam na wycieczki, szczególnie podobały mi się te do Słowińskiego Parku Narodowego. Czasem kilometrami byłam kompletnie sama. Wam pewnie teraz to się nie zdarzy. Nie płaciłam też za parkingi i toalety, ale niektóre obiekty były nieczynne. Najdłuższą wycieczkę zrobiłam z Rowów,

Okolice Ustki
Port w Rowach

poszłam szlakiem  zielonym, mijałam jezioro Gardno, szłam lasem, znów napotkałam jeziorka, weszłam na plażę i z powrotem ruszyłam w stronę Rowów. Muszę przyznać, że ledwo doszłam.

Okolice Ustki – latarnia morska w Czołpinie

Kiedy indziej postanowiłam zobaczyć latarnię morską w Czołpinie. Od parkingu do latarni jest kilometr.

Okolice Ustki
Latarnia morska w Czołpinie

Trzeba przyznać, że końcowy odcinek pokonuje się pod górę po schodach. Latarnia była wewnątrz zamknięta, więc nie zobaczyłam widoku, jaki się z niej rozciąga. Poszłam dalej nad morze.

Okolice Ustki
Jeden z wędkarzy

Spotkałam wędkarzy, towarzyszyły mi mewy, wracałam do parkingu od strony następnego zejścia na plażę, droga wiodła ścieżką przyrodniczą, uzupełniałam więc swoją wiedzę. Na koniec trochę pobłądziłam, no ale w końcu do samochodu dotarłam i jeszcze zdążyłam zobaczyć skansen w Klukach.

Okolice Ustki
Skansen w Klukach

Ekspozycja jest bardzo ciekawa, skansen leży po dwóch stronach drogi, ale najciekawsze były informacje o Kaszubach, ich losach, wysiedleniach. Na końcu wsi można jeszcze dojść nad jezioro Łebsko.

Okolice Ustki – wycieczka z Rąbki

Kolejny spacer po Parku zrobiłam z Łeby, no może nie z samej, tylko z Rąbki.  Jest to bardzo znana trasa. Nawet jesienią można było jechać meleksem, ale ja wolałam własne nogi.

Okolice Ustki
Jezioro Łebsko

Najpierw chwilę spędziłam nad jeziorem Łebsko. Oglądałam wyrzutnię rakiet,

Okolice Ustki
Wyrzutnia rakiet

aż wreszcie ruszyłam na ruchome wydmy.

Okolice Ustki
Ruchome wydmy

Wracałam nad brzegiem morza.

Okolice Ustki
Nad brzegiem morza

Okolice Ustki – Wydma Czołpińska

Wybrałam się też Wydmę Czołpińską, idzie się tam z tego samego parkingu, co do latarni morskiej. Najpierw trzeba przejść przez mokry las. Uwaga na komary, a potem dochodzi się do wydmy. Jest ona trochę bardziej porośnięta, ale równie wspaniała, jak wydma łącka (czyli ta koło Łeby).

Okolice Ustki
Wydma Czołpińska

Można wracać tą samą trasą, albo zejść nad morze i wrócić albo koło latarni w Czołpinie, albo jeszcze jedno wejście dalej (tam, gdzie pobłądziłam). Wyjścia z plaży są dobrze oznaczone.

Wyjście z plaży
Wyjście z plaży

Jeszcze jedna uwaga na koniec, nie napiszę do tego tekstu informacji praktycznych, bo coś się mogło zmienić, ale najlepsze ryby jadłam w smażalni w porcie w Ustce.

Ja ze względów osobistych polecam Wam mój tekst o Kołobrzegu.

Jeśli

pragniecie zobaczyć więcej miejsc w województwie pomorskim, kliknijcie tu;

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie

podróżować po Polsce, kupcie naszego ebooka i się zainspirujcie, więcej na jego temat napisaliśmy w tym wpisie, a gdy klikniecie na poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.Booking.com

Dodane przez Małgosia dnia 2013-07-17

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies