fbpx
Blog,  Dolnośląskie,  Polska

Lądek Zdrój, naprawdę miłe miejsce

Opisywałam już naszą wycieczkę na Śnieżnik, ale nie wspomniałam, że naszą bazą noclegową był wtedy Lądek Zdrój i że bardzo nam się tam podobało. Wszystkie miejscowości wokół są również specyficznie, bo nie zostały zniszczone podczas II wojny i wyglądają jakby się czas w nich zatrzymał.

Lądek dzieli się na dwie części: uzdrowiskową i miejską. Ładniej prezentuje się część uzdrowiskowa i to w niej toczy się sanatoryjne życie. Jest tu cały kompleks sanatoriów, przepiękny park zdrojowy, zakłady przyrodolecznicze i kawiarnie. Park został właśnie odnowiony, budynki sanatoryjne również.

Lądek otrzymał prawa miejskie już w 1282 roku, a jako uzdrowisko był znany jeszcze wcześniej, bo już w 1241 roku. Występują tu źródła siarczkowe i fluorowe. Sami skorzystaliśmy z kąpieli w zakładzie przyrodoleczniczym Wojciech. Basen przykryty jest wspaniałą kopułą. Temperatura wody wynosi 28-32 stopnie. Osobiście trochę zmarzłam, ale u mnie to normalne. Na piętrze w tym samym zakładzie znajduje się pijalnia wód. Nie trzeba płacić, wystarczy mieć swoją szklankę, jak kto nie ma, to musi kupić w recepcji. Marcin tym razem pohamował chęć wypicia wody na zapas, więc obyło się bez sensacji żołądkowych.

Lądek Zdrój
Lądek Zdrój – Dom Zdrojowy
Lądek Zdrój
Krany z wodą mineralną
Lądek Zdrój
Piękna kopuła w domu zdrojowym
Lądek Zdrój
Tu jeszcze zostało coś do zrobienia
Lądek Zdrój
Lądek Zdrój – Park Zdrojowy

Odwiedziliśmy też kawiarnię wiedeńską, ciastko zjedliśmy na spółkę (kalorie!), było doskonałe, receptury wszystkich ciast pochodzą znad Dunaju. Pogoda była fantastyczna, siedzieliśmy więc na zewnątrz i delektowaliśmy się leniwym przedpołudniem, patrzyliśmy na kuracjuszy i słuchaliśmy ptaków. Gdzieś na horyzoncie majaczyły się góry otaczające miasto.

Wielki budynek, w którym mieściła się kawiarnia Zdrojowa jeszcze czeka na remont. Na swój czas czekają także niektóre kamienice w rynku. Jest tu piękny ratusz i pomnik Trójcy Świętej, którego autorem był Michał Klahr Starszy. Renesansowy Rynek ma sporo uroku, kiedy jeszcze wszystkie kamieniczki zostaną w całości odnowione i powstanie tu trochę więcej knajpek, będzie bardzo klimatycznym miejscem.

Lądek Zdrój
Ratusz
Lądek Zdrój
Rynek
Lądek Zdrój
Kamieniczki w Rynku
Lądek Zdrój
Lądek Zdrój
Zabytkowy most

Najstarszym zabytkiem miasta jest kamienny most z rzeźbą Jana Nepomucena. Pochodzi z 1565 roku.  Gdyby jeszcze widoczne w tle kamieniczki były trochę bardziej zadbane… Ale miejmy nadzieję, że i na to przyjdzie czas. A mimo tego Lądek i tak jest pełen uroku.

Spaliśmy tu w bardzo interesującym miejscu, w Rezydencji Grawert, która jest małym hotelem urządzonym w wiktoriańskim stylu. Rezydencja to dawny „Dolny Dom Generalski” wybudowany  w 1815 roku przez generała Juliusa von Grawerta. Był on pruskim gubernatorem Śląska i zasłużył się dla rozwoju miasta. Dom odnowiono całkiem niedawno i czuć w nich duch dawnych czasów.Booking.com

Dodane przez Małgorzata Bochenek dnia 2015-10-04

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *