Blog,  Dolnośląskie,  Polska

Trasa na Śnieżnik, jak zdobyliśmy kolejny szczyt

Zrobiliśmy sobie małą (roczną) przerwę w chodzeniu po górach. Ale w ten weekend postanowiłam, że musimy wreszcie stanąć na jakimś szczycie. Padło na Śnieżnik, na Sudety. Nocowaliśmy w Lądku Zdroju, więc pod górę musieliśmy podjechać. Wchodziliśmy od strony Kletna. Jest tu parking strzeżony, opłata za cały dzień wynosi 10 zł. Trasa na Śnieżnik była całkiem przyjemna.

Z parkingu wyruszyliśmy za znakami żółtymi. Ta sama trasa prowadzi do Jaskini Niedźwiedziej. W pewnym momencie szlak skręca w las, a do jaskini idzie się dalej drogą. Można jednak iść tą samą trasą, bo przy jaskini obie się łączą. Jeżeli chcielibyście połączyć wejście na Śnieżnik ze zwiedzeniem jaskini, nie zapomnijcie zarezerwować bilety, bo na miejscu może być z tym problem. My zarezerwowaliśmy, ale dopiero na następny dzień, więc o Jaskini Niedźwiedziej będzie osobno.

Trasa na Śnieżnik nie jest nadmiernie skomplikowana, ma tylko jeden mankament, a mianowicie wiedzie konsekwentnie po górę. Nie ma ani jednego zejścia, ani też nie idzie się po płaskim. Zawsze w górę, bardziej lub mniej stromym podejściem. Według znaków z Jaskini do schroniska „Na Śnieżniku” idzie się jedną godzinę i piętnaście minut. Nam to zajęło trochę mniej czasu. W końcu kolejny rok ćwiczenia jogi coś znaczy.

Trasa na Śnieżnik – historia schroniska „Na Śnieżniku”

Schronisko ma swoją historię. Marianna Orańska, córka króla holenderskiego i żona księcia pruskiego zaprosiła swojego ojca, króla Wilhelma i wraz z nim zdobyła szczyt w 1840 roku. Kiedy przejęła tereny pod Śnieżnikiem, sprowadzonemu ze Szwajcarii góralowi poleciła wybudować schronisko.  W latach 80-tych XX wieku schronisko zmodernizował i wyremontował Zbigniew Fastnacht. Był on dzierżawcą schroniska. Zmarł w 2001 roku i schronisko nosi jego imię. Jego zdjęcie znajduje się przy okienku, w którym zamawia się posiłki.

Trasa na Śnieżnik
Przed schroniskiem
Trasa na Śnieżnik
Schronisko

My zjedliśmy ruskie pierogi i wypiliśmy kompot z czarnych jagód, zwany przez niektórych ( w tym Marcina) kompotem z borówek.

Popatrzyliśmy na panoramę, niestety trochę przymgloną i ruszyliśmy na szczyt. Aby go osiągnąć musieliśmy jeszcze pokonać trochę ponad 200 metrów wysokości (schronisko leży na wysokości 1218 m n.p.m., a szczyt to 1425 m n.p.m.). Zrobiło się trochę zimniej, wiał wiatr, ale my wraz dużą grupą dzielnie pięliśmy się do góry.

Trasa na Śnieżnik – na szczycie

Na szczycie było bardzo wesoło, turyści z Czech (bo można wejść na szczyt też od strony naszych południowych sąsiadów) wesoło popijali szampana. My zobaczyliśmy resztki wieży widokowej, którą wzniesiono także z inicjatywy Marianny Orańskiej. Weszliśmy na stertę kamieni i oglądaliśmy wspaniałe, choć trochę zamglone widoki. Przewodnik opowiadał grupie, że  przy doskonałej widoczności można zobaczyć Pragę i Wrocław. Musieliśmy uwierzyć na słowo. Szczyt jest dość rozległy, mieści się dużo ludzi i wcale nie ma wrażenia tłoku.

Trasa na Śnieżnik
Na szczycie
Trasa na Śnieżnik
Śnieżnik
Trasa na Śnieżnik
Trasa na Śnieżnik
Trasa na Śnieżnik
Jeżeli się przyjrzycie, znajdziecie Marcina
Trasa na Śnieżnik
Trasa na Śnieżnik

Schodząc na dół raczyliśmy się czarnymi jagodami ( które niektórzy nazywają borówkami). Pogodna była piękna, świeciło słoneczko. Czegóż chcieć więcej?Booking.com

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *