Monasterio de Leyre
Blog,  Hiszpania,  Nawarra

Monasterio de Leyre, zabytek światowej klasy. Byliśmy, widzieliśmy, polecamy

W Nawarze na szczycie wzgórza, otoczone niewielkimi górami wznosi się Monasterio de Leyre, wspaniały przykład architektury romańskiej. Nie mogliśmy sobie odmówić przyjemności zwiedzenia tej niesamowitej budowli. Prosto z zamku z Javier, ruszyliśmy więc na spotkanie z architekturą romańską.

Monasterio de Leyre. Krypty
Krypty

Monasterio de Leyre – trochę historii na początek

Pierwsza pisana wzmianka o klasztorze pojawiła się w 848 roku w liście, który święty Eulogiusz z Kordoby wysłał do biskupa Pampeluny. Pisał w nich o rygorze panującym w klasztorze zarządzanym przez opata Fortun, wspominał też o wspaniałej bibliotece. W X wieku monasterio pełniło funkcję opiekuna powstającego Królestwa Pampeluny, a monarchowie często zwracali się do mnichów o radę. Największym splendorem cieszyło się opactwa podczas rządów króla Sanczo Starszego, który mówił, że „jest to najstarsze i najbardziej ukochane opactwo w moim królestwie”. Podczas jego panowania zakonnicy z Leyre zostawali biskupami Pampeluny”.

W XI wieku zaczęła rozwijać się droga pielgrzymkowa św. Jakuba. Połączyła ona kilka klasztorów, zapewniając im tym samym rozwój. To wszystko przyczyniło się do rozkwitu sztuki romańskiej, której przykłady możemy dziś podziwiać w słynnych kryptach, kościele i wieży.

Wiek XIII przyniósł odnowę duchową, a opactwo dołączyło zreformowanych klasztorów cysterskich. W 1836 roku na mocy ustanowionego prawa, mnisi opuścili Leyre. Obecnie, od 1954 roku, przebywają tu benedyktyni, którym powierzono dbanie o odrestaurowane wcześniej budynki.

Zabudowania klasztorne, wejście do krypt i restauracja
Zabudowania klasztorne, wejście do krypt i restauracja

Nasza wizyta

Nie mieliśmy problemów z zostawieniem samochodu, bo przy drodze prowadzącej do klasztoru, jest duży parking. Zwiedzać można z przewodnikiem albo samodzielnie. My wybraliśmy tę drugą opcję. Najpierw udaliśmy się do kasy, zapłaciliśmy 3,5 euro i dostaliśmy klucz, który otwierał zarówno kryptę, jak i kościół. Dodatkowo otrzymaliśmy folder w języku angielskim, opisujący historię opactwa i poszczególne zabytki (korzystam z niego przy pisaniu tego tekstu).

Po uzyskaniu klucza, udaliśmy się do krypt. Jest to jeden z pierwszych zabytków sztuki romańskiej, który powstał w Hiszpanii. Największe wrażenie zrobiły na nas masywne kolumny podpierające sklepienie oraz stary ołtarz. Na kolumnach znaleźliśmy motywy dekoracyjne w postaci roślin i figur geometrycznych. Przez kratę oglądaliśmy tunel, pochodzący z tego samego okresu.

Po obejrzeniu krypt przyszła pora na wizytę w kościele, ale zanim weszliśmy do środka, zatrzymaliśmy się wspaniałym portalem. Pochodzi z XII wieku, a jego autorem był mistrz Esteban. Na tympanonie są rzeźby, przedstawiające Zbawiciela w towarzystwie Matki Boskiej, św. Piotra, św. Jana i dwóch innych ewangelistów. Powyżej znajdują wizerunki roślin z Nawarry, a kapitele zdobią podobizny lwów, ptaków i innych figur.

Monasterio de Leyre – kościół

Kościół, tak, jak krypty, jest jednym z najstarszych kościołów romańskich w Hiszpanii. Przez wieki był jednak przebudowywany. W każdym razie oba miejsca robią naprawdę duże wrażenie. Znajduje się tu też hotel i restauracja i trochę żałowaliśmy, że zatrzymaliśmy się tu na noc, bo widoki były nieziemskie. Widzieliśmy również trasy wycieczkowe.

Monasterio de Leyre. Portal z odblaskami słońca
Portal, niestety światło świeciło nie z tej strony, co trzeba
Wnętrze kościoła
Wnętrze kościoła
Monasterio de Leyre. Wiosenne góry w Nawarze
I wiosenna Nawarra na koniec

Monasterio de Leyre można zwiedzać w godzinach 10.00-19.00, z tym, że kasa zamykana jest o 18.15.

Jeśli lubicie Hiszpanię, zerknijcie tu.

Chcecie na bieżąco śledzić nasze podróże, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie.

Zainspirujcie się do odwiedzenia ciekawych miejsc w Polsce, kupując nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a klikając w zdjęcie, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies