Cieplice Zdrój nasza baza wypadowa z ciepłymi źródłami
W Cieplicach nocowaliśmy podczas naszej ostatniej podróży po Dolnym Śląsku z wypadem do Czech i Niemiec. Jak to zawsze bywa, kiedy nocujemy w jakimś miejscu, nie zwiedziliśmy go bardzo dokładnie. Ale trochę zobaczyliśmy, no i właśnie o tym dziś napiszę.
Cieplice – historia
Ale zanim przejdziemy do historii, jedna uwaga na początek, dzisiaj Cieplice są częścią Jeleniej Góry. A wracając do historii, a właściwie legendy, mówi ona, że w 1175 roku książę Bolesław Wysoki polował na jelenia, którego zranił, zwierzę wskoczyło do gorącego źródła i ozdrowiało. Książę wybudował w tym miejscu domek myśliwski. Niestety, żadnych źródeł na potwierdzenie tej legendy nie ma.
W dokumentach miejscowość pojawia się dopiero w 1281 roku, kiedy to książę Bernard z Lwówka podarował joannitom ze Strzegomia miejscowość Califusfons (czyli ciepłe źródła).
Od połowy XIV wieku do 1945 roku Cieplice były własnością rodziny Schaffgotschów. W miejscowym pałacu znajdowała się główna siedziba rodu. Na początku XV wieku sprowadzili oni cystersów z Krzeszowa. Cystersi utworzyli szkołę i byli gospodarzami miejscowości do 1810 roku, kiedy to zakon zlikwidowano.
W 1935 roku Cieplice uzyskały prawa miejskie. W 1945 roku włączono je Polski, a w 1946 otrzymały nazwę Cieplice Śląskie Zdrój. Koniec odrębności Cieplic nastąpił w 1976, wtedy właśnie włączono je do Jeleniej Góry.
Cieplice – uzdrowisko
Historia i teraźniejszość Cieplic kręci się wokół wód termalnych. Są tu źródła o najwyższej w Polsce temperaturze 86 stopni. Leczono są choroby ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, osteoporoza, choroby nerek i układu moczowego oraz choroby oka.
Kuracjusze mają do dyspozycji dwa duże parki i spacery z widokiem na sudeckie szczyty. Nam przeszkadzała głośna muzyka dobiegająca z parku „Edward”, a może z miejscowych basenów termalnych. W dniu naszego wyjazdu organizowany był też we wspomnianym parku kiermasz. Szczerze mówiąc, głośna muzyka i kiermasz, naszym zdaniem, nie ma walorów leczniczych. Wolelibyśmy słuchać ptaków.
Same parki są ładne i zadbane. Odnawiany jest domek norweski i w związku z tym muzeum przyrodnicze zostało przeniesione. Po tej chwili narzekań wracam jednak do tematu basenowego. Baseny termalne mieszczą się w cieplickich termach. To nowoczesny kompleks położony tuż obok parku zdrojowego. Miejsce to ma sporo zalet – oczywiście samą wodę, ale też i to, że jest czynne od 6:00 rano, a dla rannych ptaszków są specjalne ceny biletów. Jest tu nowocześnie. Ale jest też chyba jedna wada, termy są nieco za małe.
Cieplice – spacer po mieście
Podobał nam się w Cieplicach główny deptak w mieście. Stoją przy nim stare, odnowione domy i pałac dawnych właścicieli. Dziś należy on do Politechniki Wrocławskiej.
Z braku czasu nie wstąpiliśmy do kościoła parafialnego pod wezwaniem Jana Chrzciciela i nie widzieliśmy, znajdującego się w nim ołtarza głównego z obrazem Jana Willmanna i całego barokowego i rokokowego wyposażenia tego kościoła. Teraz żałuję.
Również żałuję, że nie widzieliśmy dawnego klasztoru cystersów (dziś pijarów), w którego części znajduje się dziś Muzeum Przyrodnicze oraz Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku. Ale, jak to mawiamy w takich sytuacjach, będzie dobry powód, aby jeszcze raz przyjechać do Cieplic, tym bardziej, że są one doskonałą bazą wypadową.
Jeśli
lubicie Dolny Śląsk, zerknijcie tu:
chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie
fascynuje Was Polska i chcecie odwiedzić piękne miejsca, kupcie nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.
Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, jak z niego skorzystacie.
Booking.com
One Comment
FUKO
Spora dawka pomocnych informacji i fotorelacja, która zachęca do odwiedzenia tego miejsca. Pozdrawiamy!