fbpx
Cieplice Park Zdrojowy "Edward"
Blog,  Dolnośląskie,  Polska

Cieplice Zdrój nasza baza wypadowa z ciepłymi źródłami

W Cieplicach nocowaliśmy podczas naszej ostatniej podróży po Dolnym Śląsku z wypadem do Czech i Niemiec. Jak to zawsze bywa, kiedy nocujemy w jakimś miejscu, nie zwiedziliśmy go bardzo dokładnie. Ale trochę zobaczyliśmy, no i właśnie o tym dziś napiszę.

Cieplice – historia

Ale zanim przejdziemy do historii, jedna uwaga na początek, dzisiaj Cieplice są częścią Jeleniej Góry. A wracając do historii, a właściwie legendy, mówi ona, że w 1175 roku książę Bolesław Wysoki polował na jelenia, którego zranił, zwierzę wskoczyło do gorącego źródła i ozdrowiało. Książę wybudował w tym miejscu domek myśliwski. Niestety, żadnych źródeł na potwierdzenie tej legendy nie ma.

W dokumentach miejscowość pojawia się dopiero w 1281 roku, kiedy to książę Bernard z Lwówka podarował joannitom ze Strzegomia miejscowość Califusfons (czyli ciepłe źródła).

Od połowy XIV wieku do 1945 roku Cieplice były własnością rodziny Schaffgotschów. W miejscowym pałacu znajdowała się główna siedziba rodu. Na początku XV wieku sprowadzili oni cystersów z Krzeszowa. Cystersi utworzyli szkołę i byli gospodarzami miejscowości do 1810 roku, kiedy to zakon zlikwidowano.

W 1935 roku Cieplice uzyskały prawa miejskie. W 1945 roku włączono je Polski, a w 1946 otrzymały nazwę Cieplice Śląskie Zdrój. Koniec odrębności Cieplic nastąpił w 1976, wtedy właśnie włączono je do Jeleniej Góry.

Cieplica, deptak
Deptak
Cieplice, deptak widok na drugą stronę
Deptak, widok na drugą stronę

Cieplice – uzdrowisko

Historia i teraźniejszość Cieplic kręci się wokół wód termalnych. Są tu źródła o najwyższej w Polsce temperaturze 86 stopni. Leczono są  choroby ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, osteoporoza, choroby nerek i układu moczowego oraz choroby oka.

Kuracjusze mają do dyspozycji dwa duże parki i spacery z widokiem na sudeckie szczyty. Nam przeszkadzała głośna muzyka dobiegająca z parku „Edward”, a może z miejscowych basenów termalnych. W dniu naszego wyjazdu organizowany był też we wspomnianym parku kiermasz. Szczerze mówiąc, głośna muzyka i kiermasz, naszym zdaniem, nie ma walorów leczniczych. Wolelibyśmy słuchać ptaków.

Same parki są ładne i zadbane. Odnawiany jest domek norweski i w związku z tym muzeum przyrodnicze zostało przeniesione. Po tej chwili narzekań wracam jednak do tematu basenowego. Baseny termalne mieszczą się w cieplickich termach. To nowoczesny kompleks położony tuż obok parku zdrojowego. Miejsce to ma sporo zalet – oczywiście samą wodę, ale też i to, że jest czynne od 6:00 rano, a dla rannych ptaszków są specjalne ceny biletów. Jest tu nowocześnie. Ale jest też chyba jedna wada, termy są nieco za małe.

Cieplice Park Zdrojowy "Edward"
Park Zdrojowy „Edward”
Drugi park, staw z fontanną
Staw z fontanną
Domek norweski
Domek norweski
Widok z Cieplic na Sudety
Widok na Sudety

Cieplice – spacer po mieście

Podobał nam się w Cieplicach główny deptak w mieście. Stoją przy nim stare, odnowione domy i pałac dawnych właścicieli. Dziś należy on do Politechniki Wrocławskiej.

Z braku czasu nie wstąpiliśmy do kościoła parafialnego pod wezwaniem Jana Chrzciciela i nie widzieliśmy, znajdującego się w nim ołtarza głównego z obrazem Jana Willmanna i całego barokowego i rokokowego wyposażenia tego kościoła. Teraz żałuję.

Również żałuję, że nie widzieliśmy dawnego klasztoru cystersów (dziś pijarów), w którego części znajduje się dziś Muzeum Przyrodnicze oraz Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku. Ale, jak to mawiamy w takich sytuacjach, będzie dobry powód, aby jeszcze raz przyjechać do Cieplic, tym bardziej, że są one doskonałą bazą wypadową.Booking.com

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

One Comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *