Buchara. Dziedziniec meczetu
Azja,  Blog,  Uzbekistan

Zwiedzanie Buchary dzień pierwszy

Dziennik z podróży do Uzbekistanu 27.04.2019

Widzieliśmy już Samarkandę i Chiwę, nadszedł na zwiedzanie Buchary. To był bardzo wyczerpujący dzień, obejrzeliśmy wiele zabytków, poznaliśmy  miasto i do tego świetnie się bawiliśmy. Zwiedzanie zaczęliśmy od twierdzy Ark

Zwiedzanie Buchary – twierdza Ark

Do twierdzy Ark dochodzi się długą ulicą, wzdłuż której trwają prace renowacyjne. Swoje stoiska mają tu też handlarze. Przed twierdzą jest duży parking, a ponieważ była sobota był on zapełniony samochodami i autobusami. Nigdy nie myśleliśmy, że zwiedzanie jest tak popularnym zajęciem w Uzbekistanie. Trzeba przyznać, że na wycieczki jeżdżą i starzy, i młodzi. Oczywiście mieliśmy rację i w twierdzy panował tłok.

Twierdza Ark jest najstarszym zabytkiem Buchary. Teren ten przez kilka tysięcy lat był wykorzystywany w celach obronnych. Obecna twierdza była wielokrotnie przebudowywana. Na początku XX wieku rezydencję miał tu emir Buchary, na terenie twierdzy mieszkało i pracowało kilka tysięcy ludzi. W 1920 roku twierdza została częściowo zniszczona w czasie szturmu armii czerwonej.

Po wejściu w wewnątrz murów naszą uwagę zwrócił interesujący meczet. Podobały nam się drewniane dekoracje kolumn stojących przed meczetem. A w środku był pięknie zdobiony sufit. W gablotach wystawiono zabytkowe książki.

Wszędzie było pełno osób sprzedających różne towary. Metalowe, kolorowe talerzyki wymagają wiele precyzji. A później każdy jest inny.

Wewnątrz twierdz znajdowały się też sale muzealne, w których wystawiono różne zabytki archeologiczne oraz stroje i tkaniny dawnych mieszkańców miasta.

Na kolejnym dziedzińcu znajdował się tron. Tutaj od XVII wieku byli koronowani władcy Buchary. Bardzo ciekawa była wystawa obrazująca historię Buchary. Pisałam już o niej wczoraj. Z zainteresowaniem oglądaliśmy mapy. Były też zdjęcia dawnych emirów. W sali tronowej znajduje się kolejny tron emira.

Z dziedzińca widać część miasta wraz z pochodzącą z czasów radzieckich wieżą Szuchowa.

Buchara
W drodze do twierdzy
Buchara, dużo turystów
Nie tylko my wpadliśmy do Buchary
Buchara. Mury twierdzy z zewnątrz
Mury twierdzy z zewnątrz
Buchara. Kolumny przed meczetem
Kolumny przed meczetem wewnątrz twierdzy
Buchara. Sufit w środku meczetu
Sufit w środku meczetu
Buchara. Tłum wewnątrz twierdzy
Tłum wewnątrz twierdzy
Buchara. Na dziedzińcu
Na dziedzińcu
Tron
Tron
Buchara. Też w twierdzy
Też w twierdzy
Buchara,  widok z twierdzy
Ta ażurowa za murem to wieża, o której w tekście wspomniałam
Droga do twierdzy
Wracamy z twierdzy

Zwiedzanie Buchary – Po-i-Kalon

Nazwa ta oznacza „podnóże wielkoluda” i odnosi się do dominacji minaretu nad całym kompleksem. Minaret ma ponad 900 lat. Znajduje się tu meczet Kalon z kolumnami z XVI wieku. Kolumn jest ponad 200. Nam zabudowania meczetu bardzo przypadły do gustu. Kolumny, może nie aż efektowne, jak te drewniane w Chiwie, ale i tak robią wrażenie. Fantastycznie wyglądają też niebieskie kopuły. Jednocześnie na dziedzińcu panował jakiś taki dziwny spokój.

Naprzeciw meczetu znajduje się medresa. Jest ona czynna do dziś, co oznacza, że znajduje się w niej szkoła religijna. W związku z tym dziedziniec obejrzeliśmy tylko przez kratę i nie zostaliśmy wpuszczeni do środka.

Na terenie dziedzińca znajduje się jeszcze jeden budynek, to jest dawny, stary meczet, dziś jest tu połączenie wystawy z makietą, przedstawiającą Bucharę i jej zabytki oraz sklepu.

Piękny, stary minaret, z jednej strony meczet, z drugiej medresa
Piękny, stary minaret, z jednej strony meczet, z drugiej medresa
Buchara. Dziedziniec w meczecie
Dziedziniec w meczecie
Buchara. Las kolumn w meczecie
Las kolumn w meczecie
Buchara. Ten sam meczet
Ten sam meczet
Buchara
Widok z drugiej strony
Buchara. Dziedziniec meczetu
Dziedziniec meczetu
Czynna medresa zza kraty
Czynna medresa zza kraty
Buchara. Drugi meczet
Drugi meczet

Zwiedzanie Buchary – Lab-i-Hauz

Nazwa hauz oznacza staw. Znajduje się on przed kolejnym kompleksem architektonicznym. Są tu trzy budowle. Medresa Kukeltasz, która powstała w XVI wieku i była jedną z największych w Azji Środkowej. Następny budynek to medresa Diwana Begiego z XVII wieku. Miała być początkowo karawanserajem. W czasie jej otwarcia bucharski władca nazwał karanwaseraj medresą, więc przerobiono ją na medresę. Na jej fasadzie są wizerunki ptaków o ludzkich twarzach. Ptaki te nazywają się simurgi. Jest to o tyle ciekawe, że takie wizerunki były zabronione w islamie. Trzeci budynek to Hanaka Diwana Begiego. Była to siedziba zakonu sufickiego.

W medresie Kukeltasz można zobaczyć pokoje, w jakich mieszkali studenci, w hanace jest wystawa ceramiki.

Wokół tego stawu toczy się bujne życie towarzyskie miasta. Turyści mieszają się z mieszkańcami. Można zjeść posiłek, a także coś słodkiego. Zawsze jest tu tłumnie i gwarnie. Nasz hotel mieścił się tuż obok, dlatego wielokrotnie mijaliśmy rozbawionych ludzi.

Buchara. Motyw zwierzęcy
Ptaki
Medresa Diwana Begiego
Medresa Diwana Begiego
Buchara. Tak wyglądał pokój ucznia
Tak wyglądał pokój ucznia
Buchara. Spiżarnia pod pokojem ucznia
Pod pokojem była spiżarnia
Buchara. Nad stawem w centrum
Nad stawem w centrum

Zwiedzanie Buchary – bazary

W starej części miasta znajdują cztery bazary. Mają charakterystyczne kopulaste dachy. Są tu sklepy i stragany z wyrobami rękodzielniczymi. Najbardziej popularne są szale i chusty, haftowane obrusy i poszewki na poduszki, a także ubrania oraz ceramika.

Buchara. Wejście na bazar
Wejście do jednego z bazarów

Zwiedzanie Buchary – Medresa Ulugbega, medresa Abd al-Azis Chana

Pierwsza z nich pochodzi z XV wieku, druga zaś z XVII wieku. W pierwszej w zasadzie nie ma nic do zwiedzania i widać, że trwają prace renowacyjne.

Druga ma fasadę bardziej dekoracyjną, a wewnątrz jest atrakcyjne pomieszczenie z bogato udekorowanymi ścianami i sufitem. Na dziedzińcu są liczne kramy. Ale z boku można obejrzeć kolejny pokój ucznia, w którym zachowały się dekoracje na ścianach.

Buchara. W tej medresie trwają prace remontowe
W tej medresie trwają prace remontowe
Buchara. Medresa
Medresa, którą można zwiedzać
Buchara
I takie cuda można znaleźć w środku

Jeśli

interesuje Was Uzbekistan, zerknijcie tu;

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

lubicie zwiedzać niezwykłe miejsca w Polsce, kupcie nasz ebook, informacje na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.

Na koniec link do booking z wyszukiwarką promocji. Może się przyda.

Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies