fbpx
Pustynia Kyzył-kum
Azja,  Blog,  Uzbekistan

Wycieczka z Chiwy na Pustynię Kyzył-kum i dawne twierdze

Dziennik z podróży do Uzbekistanu 25.04.2019

Po dwóch dniach pobytu w Chiwie, postanowiliśmy się ruszyć gdzieś dalej. Ogląda przez okno pociągu pustynia zrobiła na nas duże wrażenie, dodatkowo przeczytaliśmy o znajdujących się tam dawnych fortecach. Zamówiliśmy więc w hotelu samochód z kierowcą (30 dolarów) i ruszyliśmy.

Wycieczka z Chiwy na pustynię Kyzył-kum – droga na pustynię

Z Chiwy do Urgencza wiodła dwupasmówka, całkiem przyzwoita, czasem tylko pojawiały się na niej dziury. Potem było trochę gorzej. Droga zrobiła się wąska, a dziury większe. Zauważyliśmy w Uzbekistanie prawdziwy bum budowlany. Powstawały nowe domy lub remontowano stare. Oglądaliśmy dzieci idące do szkoły w eleganckich strojach: dziewczynki w białych bluzkach, białych rajstopach i granatowych spódniczkach, chłopcy w granatowych garniturach.

Czasem na drodze pojawił wózek zaprzężony w osła. Najpierw były pola uprawne. Potem przejechaliśmy przez szeroką Amur-darię. Krajobraz zaczął się zmieniać. Minęliśmy punt graniczny, okazało się, że oddziela on Karakaupację od reszty Uzbekistanu. No i w końcu wjechaliśmy na pustynię. Do pierwszej dawnej twierdzy dotarliśmy po 1,5 godziny.

Wycieczka z Chiwy na Pustynię Kyzył-kum. Pustynia
Pustynia
Wycieczka z Chiwy na Pustynię Kyzył-kum. Roślinność taka inna
Roślinność taka inna
Wycieczka z Chiwy na Pustynię Kyzył-kum
Marcin na pustyni
Wycieczka z Chiwy na Pustynię Kyzył-kum. Roślina
Roślina
Wycieczka z Chiwy na Pustynię Kyzył-kum. Kwiatki
Kwiatki na pustyni
Wycieczka z Chiwy na Pustynię Kyzył-kum
Ten kwiatek szczególnie mi się podobał
Wycieczka z Chiwy na Pustynię Kyzył-kum. Wielbłądy na pustyni
Pustynia, a na niej wielbłądy


Wycieczka z Chiwy na pustynię Kyzył-kum – Ayaz-Kala

Twierdzę wybudowano za czasów państwa Kuszanów. Nazwa pochodzi od legendarnego wojownika, niewolnika Ayaza. Jest to legendarny bohater z mitów Azji Środkowej i tureckich. Forteca jest z II wieku. Była częścią łańcucha fortec broniących państwo od strony pustyni. Wszystkie te fortece znajdowały się od siebie w odległości pola widzenia, aby można było przekazywać sobie ostrzeżenia o zbliżaniu się wroga.

Podjechaliśmy na parking i do twierdzy udaliśmy się ścieżką wiodącą pod górę. Obok parkingu stały jurty, a dalej na pustyni pasły się wielbłądy. Po wejściu do dawnej twierdzy oglądaliśmy dawne mury i zarys fortyfikacji. Wszystko już niestety mocno zniszczone. Na terenie twierdzy pasł się wielbłąd, który wśród turystów budził większe zainteresowanie niż dawne wieże obronne. Z góry rozpościerał się widok na pustynię i muszę przyznać, że zrobił na nas wrażenie. To po prostu coś takiego, czego nigdy wcześniej nie widzieliśmy. Podczas zejścia na dół sfotografowałam też napotkane rośliny.

Wycieczka z Chiwy na Pustynię Kyzył-kum. Twierdza
Tyle zostało z twierdz
Wycieczka z Chiwy na Pustynię Kyzył-kum. Twierdza z drugiej strony
Z drugiej strony
Wycieczka z Chiwy na Pustynię Kyzył-kum. Wewnątrz murów
Wewnątrz murów
Wielbłąd w twierdzy
Wielbłąd, czyli żywa atrakcja w twierdzy
Wycieczka z Chiwy na Pustynię Kyzył-kum. Ruiny
Ruin ciąg dalszy

Wycieczka na pustynię Kyzył-kum – Toprak-Kala

Do samochodu schodziliśmy już w deszczu. I muszę przyznać, że o tej porze roku na pustyni było dość zimno i dodatkowo wietrzenie. Po podjechaniu do następnej twierdzy musieliśmy zapłacić 10 tys. somów za wjazd. Twierdza ta została wybudowana w III wieku, została opuszczona już w 305 roku. Sporo się tu zachowało. Są resztki pałacu gubernatora, fragmenty świątyni zoroartriańskich świątyni. Znaleziono tam dużo różnych przedmiotów podczas prac archeologicznych, nawet dokumenty napisane w starożytnym języku chorezmiańskim. Nie zostały one do dziś odczytane w całości. Sama twierdza była bardzo potężna.

Wycieczka z Chiwy na Pustynię Kyzył-kum
To już kolejne ruiny
Wycieczka z Chiwy na Pustynię Kyzył-kum. Układ dawnych pomieszczeń
Tu zachował się układ dawnych pomieszczeń
Chmury nad twierdzą
Chmury nad twierdzą
Wycieczka z Chiwy na Pustynię Kyzył-kum
Jeszcze raz dawne pomieszczenia
Wycieczka z Chiwy na Pustynię Kyzył-kum

Wycieczka na pustynię Kyzył-kum – Twierdza Kyzył-Kala

Do kolejnej twierdzy mieliśmy tylko cztery kilometry. Tak samo, jak w poprzedniej musieliśmy zapłacić 10 tys. somów za wjazd. Twierdza pochodzi z końcowego okresu państwa chorezmiańskiego. Została w znacznym stopniu odbudowana, dzięki czemu mogliśmy sobie wyobrazić, jak wyglądały dwie pozostałe twierdze.

 Legenda mówi, że te dwie ostatnie twierdze były połączone podziemnym korytarzem. Twierdza w przeciwieństwie do Toprak-Kala przez kolejne stulecia była używana jako twierdza.

Odnowiona twierdza z zewnątrz
Twierdza w wersji odnowionej z zewnątrz
Wewnątrz murów
Tak wygląda wewnątrz murów
Wycieczka z Chiwy na Pustynię Kyzył-kum
Ściana i nowe schody
Wycieczka z Chiwy na Pustynię Kyzył-kum. Schody i ściana
Schody raz jeszcze
Wycieczka z Chiwy na Pustynię Kyzył-kum. Jurty
A pod twierdzą jurty

Obiad nad jeziorem Akhchakol

Kierowca zaproponował nam zjedzenie obiadu w oryginalnej restauracji nad jeziorem. Restauracja była oryginalna, bo jadło się w jurtach. Jedzenie było naprawdę smaczne. Jedzenie w jurcie nie należało do najwygodniejszych, przynajmniej dla mnie. Niski stół i konieczność siedzenia po turecku dały trochę w kość. Podczas posiłku deszcz przestał padać. Poszliśmy nad samo jezioro, nad którym właśnie powstaje plaża.

Wycieczka z Chiwy na Pustynię Kyzył-kum. Restauracja w jurtach
Restauracja w jurtach
Wycieczka z Chiwy na Pustynię Kyzył-kum. Nad jeziorem
Nad jeziorem

Po przyjeździe do Chiwy rozpadało się na dobre i tylko konieczność zjedzenia kolacji wygnała nas z hotelu. Następnego dnia czekała nas podróż do Buchary.

Dla chętnych wyszukiwarka promocji w Chiwie

Booking.com

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *