fbpx
Weekend w okolicy Wadowic. Lanckorona
Blog,  Małopolskie,  Polska

Lanckorona – pełna uroku wieś z klimatem

W ostatni weekend byliśmy w Krakowie i postanowiliśmy zwiedzić także okolice miasta. Takim to sposobem trafiliśmy do Lanckorony. To tylko 30 minut jazdy samochodem z królewskiego miasta. Jak już przeczytaliście w tytule Lanckorona to wieś. Nie jest to jednak wieś typowa, wygląda bowiem jak małe miasteczko. I rzeczywiście prawie przez 600 lat – od 1366 do 1934 roku posiadała prawa miejskie.

Lanckorona
Sklep przed domem

Lanckorona – zwiedzanie

Pojechaliśmy do Lanckorony, bo to jedno z tych miejsc, które urzekają architekturą i klimatem. Miejscowość leży w Beskidzie Makowskim niedaleko Kalwarii Zebrzydowskiej. Została założona dla kolonistów z Niemiec i Śląska stąd także niemieckie pochodzenie nazwy. Centrum i zarazem najciekawsza jej część wznosi się ponad dolinę. Centralnym punktem wsi jest wielki, brukowany rynek mający 90 na 110 metrów.

Lanckorona
Brukowany Rynek

Warto pamiętać, iż  krakowski rynek ma 200 na 200 metrów. Co ciekawe kąt spadku tegoż rynku wynosi aż 9,5 % i co tu dużo mówić jest to dość nietypowe. Rynek otaczają drewniane zabytkowe domy. Mieszczą się w nich sklepy, kawiarnie, galerie i małe muzeum. Podobne zabudowania można zobaczyć przy uliczkach dochodzących do rynku. Dziś Lanckorona zyskuje nowe oblicze, domy są remontowane, a szyldy informujące o tym, czego możemy się spodziewać  we wnętrzach wystylizowane zostały na zabytkowe.

Lanckorona
Dawne sklepowe szyldy

Niedaleko rynku znajduje się kościół parafialny z pięknym obrazem Matki Boskiej z dzieciątkiem pędzla Wojciecha Eljasza

Lanckorona
Obraz w kościele

i licznymi zabytkowymi elementami.

Ruiny zamku

Gdy przejdziemy kilkaset metrów dalej pod górę dotrzemy do ruin zamku. W dawnych czasach była to budowla dość potężna, ale zawieruchy dziejowe sprawiły, iż do dziś zachowały się tylko malownicze ruiny. Kościół i część wzgórza znajduje się, wraz z zespołem klasztornym w Kalwarii Zebrzydowskiej, na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Lanckorona
Ruiny zamku
Lanckorona
A tak zamek kiedyś wygladał

W Lanckoronie jak niektórzy piszą „można chłonąć atmosferę”. To sformułowanie zresztą nie jest do końca przenośnią, bo rzeczywiście oddycha się tu świeżym powietrzem. Po dusznym i często pełnym smogu Krakowie, to prawdziwe wytchnienie. Jest w tym miejscu także małomiasteczkowy urok.

Lanckorona

Lanckorona – muzeum

Na pewno warto dotrzeć do zamkowych ruin, ale warto także zajrzeć do skromnego muzeum przy rynku by zobaczyć jak wyglądało życie w tym miejscu 100 czy 200 lat temu.

Lanckorona
Muzeum
Lanckorona
I w środku

Muzeum warto obejrzeć także ze względu na sam budynek w którym się znajduje. To jeden z nielicznych domów, które przetrwały pożar z 1868 roku. Większość zabudowy rynku pochodzi z lat 1868 – 1872. Można także zajrzeć do jednej z kawiarni, które znajdują się przy rynku i w okalających ją uliczkach. Sporo się tu dzieje i przy odrobinie szczęścia można natrafić na wydarzenie artystyczne, koncert czy wernisaż. Lanckorona się zmienia. Klimatem przypomina Kazimierz Dolny, ale dziś jeszcze nie jest tak pełna turystów. Znalazła się na naszej liście miejsc z klimatem.

Lanckorona
Kolejny sklep

Lanckorona – nasze rady

– przy ładnej pogodzie i przejrzystym powietrzu z Lanckorony można zobaczyć Kraków i Babią Górę

– trzeba wypić kawę w jednej z klimatycznych kawiarni

– warto zobaczyć wnętrze kościoła parafialnego – nam najbardziej podobał się piękny obraz autorstwa Wojciecha Eljasza przedstawiający Madonnę z dzieciątkiem

– Lanckorona leży na wzgórzu a prowadzące tu drogi są dość kręte – trzeba uważać w szczególności zimą

– Z Lanckorony do Kalwarii Zebrzydowskiej jest tylko kilka kilometrów. Warto pojechać i zobaczyć tamtejszy klasztor i kościół, a także dróżki – zabytki te znalazły się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jak wspomniałam na początku, spaliśmy w Krakowie.Booking.com

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *