Wrocław Muzeum Architektury ciekawe miejsce, warte uwagi
Do Muzeum Architektury trafiliśmy przez przypadek, mieszkaliśmy niedaleko, więc weszliśmy do środka. I powiem Wam, że było warto. Ale po kolei.
Wrocław Muzeum Architektury – co znajdziecie w środku
Muzeum poświęcono historii architektury oraz architekturze współczesnej. Powstało już w 1965 roku, początkowo jako oddział Muzeum Miasta Wrocławia. Jego celem było przede wszystkim ocalenie detali architektonicznych pochodzących ze zrujnowanych podczas wojny budynków. Najcenniejsze z nich znajdują się dziś w Sali Romańskiej.
Sama lokalizacja muzeum jest dość niezwykła, albowiem mieści się ono w zabytkowym zespole dawnego klasztoru Bernardynów. Wzniesiono go w XV i XVI wieku. Zniszczony podczas ostatniej wojny klasztor przez długie lata pozostawał w ruinie. Odbudowano go w latach 60-tych i 70-tych.
Dział architektury średniowiecznej
Najwięcej jest tu kamiennych detali, które powstały na Śląsku od XII do początku XVI wieku. Szczególnie cenne są relikty romańskie, pochodzące z klasztoru Augustianów pod wezwaniem NMP na Piasku oraz opactwa Benedyktynów na Olbinie we Wrocławiu. Z tego ostatniego miejsca pochodzi też najcenniejszy zabytek, a mianowicie tympanon Jaksy (1160-1163).
Interesujące są też dwie gotyckie rzeźby drewniane. Na wystawie znalazły się też wyroby rzemiosła artystycznego, będące kiedyś elementami wystroju wnętrz. Nam szczególnie podobały się piece i witraże. W zbiorach muzeum znalazł się cenny witraż romański z przełomu XII i XIII wieku.
Dział architektury nowożytnej
Z tego wstępnego opisu wydawać by się mogło, że w muzeum zgromadzono jedynie zabytki średniowieczne. Nie jest to prawda. Kolekcja opisywanego obecnie działu liczy ponad dwa tysiące przedmiotów. Dużą grupę stanowią zbiory Ikonografii, czyli grafik, rynków i akwarel. Gromadzono je pod kątem dokumentowania architektury i detali architektonicznych. Pochodzą z XVI-XVIII wieku.
Drugą grupę zbiorów stanowią przedmioty rzemiosł artystycznych, związane z architekturą, czyli witraże, wyroby ceramiczne, sztukaterie, stropy i wyroby metalowe.
Dział architektury XIX i XX wieku
Kolekcja XIX wieczna przedstawia rozwój architektury w tym czasie. Ma charakter zróżnicowany. Zawiera zarówno rysunki, jak i zbiór rzemiosła artystycznego, w tym mebli. Ryciny i grafiki przedstawiają panoramy miast. Na zbiór rzemiosła składają się kafle i flizy, detale wykonane z metalu. Nam podobały się piece ceramiczne.
Druga część kolekcji ukazuje prace wybitnych polskich architektów XX-lecia międzywojennego. Są to projekty architektury modernistycznej, prace wykonane na konkursy. Mieliśmy okazję obejrzeć prace Bohdana Lacherta, Józefa Szanajcy, Jana Koszczyc-Witkiewicza, Heleny i Szymona Syrkusów.
Wrocław Muzeum Architektury – czy warto?
Mam nadzieję, że po przeczytaniu tekstu powyżej sami uznacie, że warto się tu wybrać. Ale jeśli jeszcze macie wątpliwości to dodam tylko, że kolekcja znajduje się w starym kościele. Są tu też eksponaty związane z architekturą Wrocławia, a co jakiś czas odbywają się wystawy czasowe.
My w muzeum spędziliśmy trochę czasu i cieszyliśmy, iż wpadliśmy na pomysł, aby do niego zajrzeć. Właściwie każdy dział budził nasze zainteresowanie.
Informacje praktyczne
Muzeum znajduje się na ulicy Bernardyńskiej 5.
Jest czynne wtorek, środa, sobota, niedziela 10.00-17.00; czwartek, piątek 12.00-19.00
Bilet normalny kosztuje 20 zł, ulgowy 14 zł
Jeśli
lubicie Dolny Śląsk, zerknijcie tu:
chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie
fascynuje Was Polska i chcecie odwiedzić piękne miejsca, kupcie nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.
Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.
Booking.com