Wrocław Muzeum Architektury
Blog,  Dolnośląskie,  Polska

Wrocław Muzeum Architektury ciekawe miejsce, warte uwagi

Do Muzeum Architektury trafiliśmy przez przypadek, mieszkaliśmy niedaleko, więc weszliśmy do środka. I powiem Wam, że było warto. Ale po kolei.

Wrocław Muzeum Architektury. Tu się mieści
Tu mieści się muzeum

Wrocław Muzeum Architektury – co znajdziecie w środku

Muzeum poświęcono historii architektury oraz architekturze współczesnej. Powstało już w 1965 roku, początkowo jako oddział Muzeum Miasta Wrocławia. Jego celem było przede wszystkim ocalenie detali architektonicznych pochodzących ze zrujnowanych podczas wojny budynków. Najcenniejsze z nich znajdują się dziś w Sali Romańskiej.

Sama lokalizacja muzeum jest dość niezwykła, albowiem mieści się ono w zabytkowym zespole dawnego klasztoru Bernardynów. Wzniesiono go w XV i XVI wieku. Zniszczony podczas ostatniej wojny klasztor przez długie lata pozostawał w ruinie. Odbudowano go w latach 60-tych i 70-tych.

Tympanon Jaksy

Dział architektury średniowiecznej

Najwięcej jest tu kamiennych detali, które powstały na Śląsku od XII do początku XVI wieku. Szczególnie cenne są relikty romańskie, pochodzące z klasztoru Augustianów pod wezwaniem NMP na Piasku oraz opactwa Benedyktynów na Olbinie we Wrocławiu. Z tego ostatniego miejsca pochodzi też najcenniejszy zabytek, a mianowicie tympanon Jaksy (1160-1163).

Interesujące są też dwie gotyckie rzeźby drewniane. Na wystawie znalazły się też wyroby rzemiosła artystycznego, będące kiedyś elementami wystroju wnętrz. Nam szczególnie podobały się piece i witraże. W zbiorach muzeum znalazł się cenny witraż romański z przełomu XII i XIII wieku.

Wrocław Muzeum Architektury. Nadproże rzeźników ok.1500 r
Nadproże rzeźników, ok.1500 r.
Jeden z witraży
Jeden z witraży

Dział architektury nowożytnej

Z tego wstępnego opisu wydawać by się mogło, że w muzeum zgromadzono jedynie zabytki średniowieczne. Nie jest to prawda. Kolekcja opisywanego obecnie działu liczy ponad dwa tysiące przedmiotów. Dużą grupę stanowią zbiory Ikonografii, czyli grafik, rynków i akwarel. Gromadzono je pod kątem dokumentowania architektury i detali architektonicznych. Pochodzą z XVI-XVIII wieku.

Drugą grupę zbiorów stanowią przedmioty rzemiosł artystycznych, związane z architekturą, czyli witraże, wyroby ceramiczne, sztukaterie, stropy i wyroby metalowe.

Wrocław Muzeum Architektury. Piec klasycystyczny
Piec klasycystyczny

Dział architektury XIX i XX wieku

Kolekcja XIX wieczna przedstawia rozwój architektury w tym czasie. Ma charakter zróżnicowany. Zawiera zarówno rysunki, jak i zbiór rzemiosła artystycznego, w tym mebli. Ryciny i grafiki przedstawiają panoramy miast. Na zbiór rzemiosła składają się kafle i flizy, detale wykonane z metalu. Nam podobały się piece ceramiczne.

Druga część kolekcji ukazuje prace wybitnych polskich architektów XX-lecia międzywojennego. Są to projekty architektury modernistycznej, prace wykonane na konkursy. Mieliśmy okazję obejrzeć prace Bohdana Lacherta, Józefa Szanajcy, Jana Koszczyc-Witkiewicza, Heleny i Szymona Syrkusów.

Secesyjny witraż
Secesyjny witraż

Wrocław Muzeum Architektury – czy warto?

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tekstu powyżej sami uznacie, że warto się tu wybrać. Ale jeśli jeszcze macie wątpliwości to dodam tylko, że kolekcja znajduje się w starym kościele. Są tu też eksponaty związane z architekturą Wrocławia, a co jakiś czas odbywają się wystawy czasowe.

My w muzeum spędziliśmy trochę czasu i cieszyliśmy, iż wpadliśmy na pomysł, aby do niego zajrzeć. Właściwie każdy dział budził nasze zainteresowanie.

Przygotowywanie wystawy
Przygotowywanie wystawy

Informacje praktyczne

Muzeum znajduje się na ulicy Bernardyńskiej 5.

Jest czynne wtorek, środa, sobota, niedziela 10.00-17.00; czwartek, piątek 12.00-19.00

Bilet normalny kosztuje 20 zł, ulgowy 14 zł

Jeśli

lubicie Dolny Śląsk, zerknijcie tu:

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie

fascynuje Was Polska i chcecie odwiedzić piękne miejsca, kupcie nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.



Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies