fbpx
Blog,  Łódzkie,  Polska

Zwiedzanie Nieborowa, oprowadza Janusz Radziwiłł

Nieborów, Arkadia i skansen w Maurzycach taka była nasz niedzielna  wycieczka. Pałac w Nieborowie zrobił na nas duże wrażenie.

Zwiedzanie Nieborowa
Pałac w Nieborowie widok od frontu

Zwiedzanie Nieborowa rozpoczęliśmy od wypożyczenia przewodnik audio. Tym razem jednak nie towarzyszy nam suchy opis obiektu. Naszym przewodnikiem po pałacu jest ostatni właściciel Nieborowa Janusz Radziwiłł. Nie tylko opisuje wnętrza i ich historię, dzieje swojej rodziny, ale także porównuje dawne czasy z dniem dzisiejszym. To oczywiście jedynie fikcja i kreacja autorów przewodnika, ale trzeba przyznać, iż pomysł jest ciekawy i udany.

Zwiedzanie Nieborowa – historia

Ostatni właściciel był bardzo interesującą postacią. Janusz Radzwiłł brał udział w wojnie z bolszewikami w 1920 roku. Był politykiem związanym z partią konserwatywną w XX- leciu międzywojennym. W 1939 roku został aresztowany przez NKWD, przesłuchiwał go sam Beria. Zwolniono go po trzech miesiącach, w 1944 wrócił do Nieborowa. Po wojnie został wywieziony do Związku Radzieckiego, gdzie w Krasnogorsku zmarła jego żona. Wrócił do kraju, władze zakazały mu zbliżać się do Nieborowa. Mieszkał w Warszawie, do śmierci w 1967 roku.

Pierwszy z Radziwiłłów, który był właścicielem Nieborowa, to mniej chwalebna postać, myślę tu o Michale Hieronimie Radziwille, którego podpis widniał pod dokumentami rozbiorowymi. Jego żoną była Helena z Przeździeckich Radziwiłłowa, dama dworu i przyjaciółka carycy Katarzyny II i kochanka między innymi Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wspomnę jeszcze o niej okazji opisu Arkadii.

Podczas przechadzki po pałacu widzimy ślady przyjaźni z rodziną carską. Są portrety cara i jego żony. Wspominane są ich wizyty. W nagranej opowieści nie ma jednak żadnych negatywnych ocen tych kontaktów i sympatii, no bo przecież pewnie o rodzinie nie wypada mówić źle.

W pałacu największe wrażenie robią  meble, a także bardzo ładne kaflowe piece.

zwiedzanie Nieborowa
Zwiedzanie Nieborowa – wspaniały piec kaflowy

Wiele z nich stanowiło cześć wystroju pałacu w czasach, gdy nie był jeszcze muzeum, a był po prostu rezydencją możnego rodu. Na uwagę zasługują znajdujące się w bibliotece  meble w stylu angielskim.

zwiedzanie Nieborowa
Gabinet w stylu angielskim

Ich historia wiąże się z kolejnym Radziwiłłem – Michałem, który przejął pałac zniszczony i aby go odbudować założył manufaktury. W jednej z nich wykonane zostały meble. Michał Radzwiłł kupił w Anglii pierwowzory i wykonał takie same. Był człowiekiem na wskroś przedsiębiorczym, bo założył także manufakturę wytwarzająca wyroby porcelanowe. W budynku blisko wyjścia z parku można oglądać niektóre z wykonanych tam przedmiotów.

zwiedzanie Nieborowa
Takie ładne drobiazgi

Wśród postaci przewijających się w nagranej opowieści pojawia się hrabina Anna Orzelska, córka z nieprawego łoża Augusta II. Znana w swoim czasie skandalistka, słynąca z wielkiej urody.

zwiedzanie Nieborowa
Anna Orzelska

Można ją podziwiać na portrecie znajdującym się w salonie z charakterystyczną czerwoną kanapą. Portret rzeczywiście przedstawia piękną kobietę, ale w tym pomieszczeniu warto zwrócić uwagę także na kanapę.

zwiedzanie Nieborowa
Kanapa z osobnym miejscem dla kawalerów

Różni się od tych, których używamy  dzisiaj. Oprócz klasycznej części przeznaczonej do siedzenia, ma z każdej strony boczne małe siedziska, odgrodzone od części centralnej. To tu mogli przysiadać kawalerowie i rozmawiać z damami.  Tylko ciekawe dlaczego kanapie będącej dowodem na swoistą pruderyjność tamtych czasów (albo jak kto woli konserwatyzm) patronuje śmiała hrabina Orzelska?

Wycieczka kończy się w dawnym gabinecie Janusza Radziwiłła. Zachowało się wyposażenie z biurkiem i specjalną szafką na korespondencję.

zwiedzanie Nieborowa
Gabinet Janusza Radzwiłła

Wokół rozciąga się park w stylu francusko-angielskim. Początkowo regularne aleje zmieniają się w nieregularne.

W parku jest miła kawiarnia, w której bardzo przyjemnie było wypić kawę i zjeść szarlotkę przy dźwiękach ptasiego śpiewu. Ptaki urządziły tu sobie koncert na najgłośniejszy trel.Booking.com

Dodane przez Małgosia dnia 2013-06-06

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

One Comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *