Wrocław Centrum Historii Zajezdnia warto odwiedzić
Bardzo chcieliśmy zobaczyć to miejsce. Bo to stosunkowo nowe muzeum, bo dużo dobrych rzeczy przeczytaliśmy na jego temat, no i wreszcie dlatego, że tu właśnie tu rozgrywała się historia. To miejsce powstania wrocławskiej „Solidarności”.
Centrum Historii Zajezdnia – i…trochę historii
Centrum mieści się w budynku dawnej zajezdni autobusowej przy ulicy Grabiszyńskiej. Funkcjonowała od 1945 roku aż do 2015. A właściwie to tylko część prawdy, bo w pochodzącym z końca XIX wieku budynku mieściła się do 1945 roku Städtische Straßenbahn Breslau, a więc niemiecka zajezdnia tramwajowa. Budynek przetrwał nie tylko II wojnę światową, ale i oblężenie Wrocławia w 1945 roku. To miejsce ważne dla Wrocławia, strajk w 1980 roku właśnie tu dał początek Solidarności. 29 sierpnia 1980 roku w odprawianej tu prawdziwie polowej mszy wzięło udział 20 tysięcy ludzi.
Kiedy już zajezdnia zakończyła swoją działalność zdecydowana się stworzyć Centrum poświęcone powojennym dziejom Wrocławia, historii „Solidarności”. Budynek i otoczenie zaadaptowano do celów muzealnych i wystawienniczych i dziś to ważne miejsce na mapie Wrocławia.
Wrocław Centrum Historii Zajezdnia – i co tu można zobaczyć?
Są oczywiście wystawy czasowe, ale podstawowa ekspozycja to „Wrocław 1945 – 2016”. Nazwa nie jest myląca, ale warto zauważyć, iż organizatorzy postanowili swą opowieść rozpocząć jeszcze przed 1945 rokiem i w jakiejś mierze doprowadzają ją do dziś. Całość podzielona jest na VIII rozdziałów. Wystawa przygotowana została w modnym, nowoczesnym stylu. Są więc multimedia, ale i inscenizacja przestrzeni. Jest więc, nieprzypadkowo, ulica Lwowa sprzed wojny, pochodzący z PRL kiosk ruchu i sklep mięsny i bydlęcy wagom kolejowy. Są i cytaty. Z przemówienia ministra Józefa Becka o tym, iż „Polska od Bałtyku odepchnąć się nie da” i Churchilla mówiącego o „żelaznej kurtynie”. Jeśli ktoś ludzi historię opowiadaną , można także posłuchać nagrań. A żeby nie było wątpliwości – nie brak tu oryginalnych eksponatów, jest ich aż 500.
Centrum Historii Zajezdnia – czego się można dowiedzieć?
To oczywiście takie przekorne pytanie, ale jednocześnie bardzo trafne. W końcu gdy przychodzimy do muzeum, to chcemy podziwiać piękne przedmioty, ale i czegoś się dowiedzieć. Z tymi pierwszymi jest nieco gorzej, no chyba, że u kogoś jest mocno rozwinięty sentyment za peerelowskimi pamiątkami. Dowiedzieć za to można się naprawdę dużo. Nie sposób i nie ma to sensu by opowiadać tu całą wystawę. Warto jednak powiedzieć, iż udało się chyba przybliżyć współczesną historię Wrocławia. Jest i o tym, iż przed wojną było to miasto należące do Niemiec, z niemiecką historią (choć przecież wcześniej i polską i czeską).
Także jest o tym, że przybyli tu ludzie ze Wschodu zmuszeni opuścić swoje domy , gdy wiatr historii i brutalność polityki przygnała ich setki kilometrów na Zachód. Jest także o życiu, budowaniu Wrocławia po wojnie. Opowieść mówi o tym jak społeczeństwo rozwijało się w czasach komunistycznych wbrew panującemu systemowi i biedzie i mizerii socjalizmu. Jest wreszcie o tym, że dzisiejsze wrocławskie ulice kilkadziesiąt lat temu miały niemieckie nazwy. Jednym słowem to uczciwie opowiedziana historia.
Centrum Historii Zajezdnia – …czy warto przyjechać?
I znowu dziwne pytanie, choć właściwie już ustaliliśmy, iż tylko odpowiedzi mogą być dziwne. No więc tak, warto. Warto także przeznaczyć na wizytę co najmniej godzinę. To podróż przez 70 lat historii Wrocławia przez jedna godzinę. Wystawę dobrze zwiedzić „po kolei”, chronologicznie. W trakcie naszego zwiedzania było sporo ludzi i zrobiliśmy to trochę w innej kolejności, ale zdecydowanie polecamy trzymanie się porządku czasu. Za jednym razem trudno wysłuchać , przeczytać, obejrzeć, wysłuchać wszystkie materiały. Nasza rada – zobaczcie wszystkie części wystawy, a jeśli zależy Wam na szczegółach skupcie się na jakichś fragmentach.
Wrocław Centrum Historii Zajezdnia – informacje praktyczne
Otwarte wtorek – środa – 9-17
Czwartek – piątek 10-17
Sobota – niedziela 10 -18
Bilet normalny 10 (20 zł – aktualizacja 9.02.2024)
Ulgowy 5 (10 zł – aktualizacja 9.02.2024)
Można zwiedzać z najmłodszymi – wystawa jest przyjazna także dla dzieci
Jeśli
lubicie Dolny Śląsk, zerknijcie tu:
chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie
fascynuje Was Polska i chcecie odwiedzić piękne miejsca, kupcie nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.
Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.
Booking.com