Wrocław Centrum Historii Zajezdnia
Blog,  Dolnośląskie,  Polska

Wrocław Centrum Historii Zajezdnia warto odwiedzić

Bardzo chcieliśmy zobaczyć to miejsce. Bo to stosunkowo nowe muzeum, bo dużo dobrych rzeczy przeczytaliśmy na jego temat, no i wreszcie dlatego, że tu właśnie tu rozgrywała się historia. To miejsce powstania wrocławskiej „Solidarności”.

Wrocław Centrum Historii Zajezdnia, dawny środek lokomocji
Dawny środek lokomocji

Centrum Historii Zajezdnia – i…trochę historii

Centrum mieści się w budynku dawnej zajezdni autobusowej przy ulicy Grabiszyńskiej. Funkcjonowała od  1945 roku aż do 2015. A właściwie to tylko część prawdy, bo w pochodzącym z końca XIX wieku budynku mieściła się do 1945 roku Städtische Straßenbahn Breslau, a więc niemiecka zajezdnia tramwajowa. Budynek przetrwał nie tylko II wojnę światową, ale i oblężenie Wrocławia w 1945 roku. To miejsce ważne dla Wrocławia, strajk w 1980 roku właśnie tu dał początek Solidarności. 29 sierpnia 1980 roku w odprawianej tu prawdziwie polowej mszy wzięło udział 20 tysięcy ludzi.

Kiedy już zajezdnia zakończyła swoją działalność zdecydowana się stworzyć Centrum poświęcone powojennym dziejom Wrocławia, historii „Solidarności”. Budynek i otoczenie zaadaptowano do celów muzealnych i wystawienniczych i dziś to ważne miejsce na mapie Wrocławia.

Budynek z zewnątrz
Budynek z zewnątrz

Wrocław Centrum Historii Zajezdnia – i co tu można zobaczyć?

Są oczywiście wystawy czasowe, ale podstawowa ekspozycja to „Wrocław 1945 – 2016”. Nazwa nie jest myląca, ale warto zauważyć, iż organizatorzy postanowili swą opowieść rozpocząć jeszcze przed 1945 rokiem i w jakiejś mierze doprowadzają ją do dziś. Całość podzielona jest na VIII rozdziałów. Wystawa przygotowana została w modnym, nowoczesnym stylu. Są więc multimedia, ale i inscenizacja przestrzeni. Jest więc, nieprzypadkowo, ulica Lwowa sprzed wojny, pochodzący z PRL kiosk ruchu i sklep mięsny i bydlęcy wagom kolejowy. Są i cytaty. Z przemówienia ministra Józefa Becka o tym, iż „Polska od Bałtyku odepchnąć się nie da” i Churchilla mówiącego o „żelaznej kurtynie”. Jeśli ktoś ludzi historię opowiadaną , można także posłuchać nagrań. A żeby nie było wątpliwości – nie brak tu oryginalnych eksponatów, jest ich aż 500.

Wrocław Centrum Historii Zajezdnia. Dawny kiosk
Dawny kiosk
Pusty sklep mięsny
Pusty sklep mięsny, pamiętamy
Wrocław Centrum Historii Zajezdnia. Powódź w 1997
Powódź w 1997

Centrum Historii Zajezdnia – czego się można dowiedzieć?

To oczywiście takie przekorne pytanie, ale jednocześnie bardzo trafne. W końcu gdy przychodzimy do muzeum, to chcemy podziwiać piękne przedmioty, ale i czegoś się dowiedzieć. Z tymi pierwszymi jest nieco gorzej, no chyba, że u kogoś jest mocno rozwinięty sentyment za peerelowskimi pamiątkami. Dowiedzieć za to można się naprawdę dużo. Nie sposób i  nie ma to sensu by opowiadać tu całą wystawę. Warto jednak powiedzieć, iż udało się chyba przybliżyć współczesną historię Wrocławia. Jest i o tym, iż przed wojną było to miasto należące do Niemiec, z niemiecką historią (choć przecież wcześniej i polską i czeską).

Także jest o tym, że przybyli tu ludzie ze Wschodu zmuszeni opuścić swoje domy , gdy wiatr historii i brutalność polityki przygnała ich setki kilometrów na Zachód. Jest także o życiu, budowaniu Wrocławia po wojnie. Opowieść mówi o tym jak społeczeństwo rozwijało się w czasach komunistycznych wbrew panującemu systemowi i biedzie i mizerii socjalizmu. Jest wreszcie o tym, że dzisiejsze wrocławskie ulice kilkadziesiąt lat temu miały niemieckie nazwy. Jednym słowem to uczciwie opowiedziana historia.

Nazwy ulic się zmieniały
Nazwy ulic się zmieniały

Centrum Historii Zajezdnia – …czy warto przyjechać?

I znowu dziwne pytanie, choć właściwie już ustaliliśmy, iż tylko odpowiedzi mogą być dziwne. No więc tak, warto. Warto także przeznaczyć na wizytę co najmniej godzinę. To podróż przez 70 lat historii Wrocławia przez jedna godzinę. Wystawę dobrze zwiedzić „po kolei”, chronologicznie. W trakcie naszego zwiedzania było sporo ludzi i zrobiliśmy to trochę w innej kolejności, ale zdecydowanie polecamy trzymanie się porządku czasu. Za jednym razem trudno wysłuchać , przeczytać, obejrzeć, wysłuchać wszystkie materiały. Nasza rada – zobaczcie wszystkie części wystawy, a jeśli zależy Wam na szczegółach skupcie się na jakichś fragmentach.

Wrocław Centrum Historii Zajezdnia. Dawne gazety i dawne miejsca
dawne gazety i dawne miejsca

Wrocław Centrum Historii Zajezdnia – informacje praktyczne

Otwarte wtorek – środa  – 9-17

Czwartek – piątek 10-17

Sobota – niedziela 10 -18

Bilet normalny 10 (20 zł – aktualizacja 9.02.2024)

Ulgowy 5 (10 zł – aktualizacja 9.02.2024)

Można zwiedzać z najmłodszymi – wystawa jest przyjazna także dla dzieci

Jeśli

lubicie Dolny Śląsk, zerknijcie tu:

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie

fascynuje Was Polska i chcecie odwiedzić piękne miejsca, kupcie nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.Booking.com

Z czasów dzieciństwa pamiętam kolorową puszkę portugalskich sardynek. Na sklepowej półce wśród nijakich opakowań peerelowskich towarów była prawdziwą obietnicą przygody. Potem była podróż do zimowego Budapesztu i smak papryki i wina. Zawsze marzyłem o poznawanie świata, tego bliskiego i dalekiego, i to marzenie spełnia się w moim życiu. Lubię zwiedzać Polskę, cieszę się, iż każda podróż po naszym kraju przynosi fascynujące odkrycia. Zawsze chętnie wracam do Rzymu, poznawanie tego miasta to niekończąca się historia. Opisywałem meandry świata polityki i ekonomii, ale także ciekawe miejsca warte zobaczenia. Praca i związane z nią podróże zawiodły mnie do wielu niezwykłych zakątków, świątyń w Japonii, Watykanu, muzeów Amsterdamu. Od 8 lat współtworzę projekt Podróżniczy Dom Kultury. Piszę, komentuję w mediach społecznościowych. Wciąż myślę o kolejnych wyprawach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies