Villa la Fleur
Inspiracje,  Mazowieckie,  Niezbędnik

Villa la Fleur – niezwykłe muzeum w Konstancinie

Konstancin – Jeziorna kojarzy się wszystkim z pięknymi willami, miastem ogrodem. Nam także, w końcu napisaliśmy o tym mieście niezwykły spacerownik. Ale jest tu miejsce szczególne – Villa la Fleur. To muzeum, a w nim kolekcja rzeźb i obrazów. Króluje tu sztuka Szkoły Paryskiej. Jeśli lubicie oglądać piękne obrazy, powinniście tu koniecznie przyjechać.

Villa la Fleur, Port-Vendres
Stefania Ordyńska Port-Vendres

Villa la Fleur – trochę historii

Piękne budynki (są dwa) mieszczą się nieopodal konstancińskiego Parku Zdrojowego. A tak dla przypomnienia Konstancin – Jeziorna leży nieopodal Warszawy i jest jedynym w województwie mazowieckim uzdrowiskiem. Tytułowa willa wzniesiona została w 1906 roku i zrazu była po prostu elegancką rezydencją. Dzisiejszą rolę pełni dzięki kolekcjonerowi, Markowi Roeflerowi. To on, stopniowo, od lat 90 stworzył niezwykła kolekcję obrazów i rzeźb , koncentrując się w swej pasji na zbieraniu dzieł Szkoły Paryskiej. Wyremontował dwa budynki, stworzył muzeum w którego skład wchodzi także ekspozycja rzeźb w ogrodzie.

Mela Muter - Martwa natura z koszem, winogronami i jabłkami
Mela Muter – Martwa natura z koszem, winogronami i jabłkami
Villa la Fleur Henryk Hayden - Żniwiarze
Henryk Hayden – Żniwiarze

Viila la Fleur – Szkoła Paryska

Szkoła Paryska to termin wymyślony prawie 100 lat temu. Użył go francuski krytyk Andre Warnod. Określił nim artystów przybywających do Paryża z Europy Środkowej i Wschodniej (choć nie tylko), osiedlających się głównie na Montparnassie. Większość z nich stanowili artyści pochodzenia żydowskiego i polskiego.

Termin ten nie opisuje konkretnego kierunku artystycznego, bowiem dzieła tworzone w tej artystycznej kolonii zasiliły dorobek wielu nurtów sztuki okresu międzywojennego. Są to więc prace reprezentujące postimpresjonizm, fowizm, kubizm, ekspresjonizm, a nawet art deco. Nie sposób wymienić wszystkich artystów zaliczanych do Szkoły Paryskiej. Wśród tego grona znaleźli się między wielu innymi: Mela Muter, Marc Chagall. Eugeniusz Eibish, Szymon Mondzjain, Henryk Hayden, Mojżesz Kisling, także Tamara Łempicka, Estera Karp, Eugeniusz Zak.

Mela Muter - Rynek w Amer
Mela Muter – Rynek w Amer
Villa le Fleur Maurice Utrillo - Chatillon d' Azergues
Maurice Utrillo – Chatillon d’ Azergues
Mela Muter - Pejzaż z Rustrel
Mela Muter – Pejzaż z Rustrel
Jean Peske - Łąka
Jean Peske – Łąka

Villa la Fleur – ekspozycja

Kolekcja, zgromadzona w salach dwóch budynków, jest naprawdę imponująca. Co charakterystyczne, i spotykane tylko w nielicznych muzeach, nie ma tu dzieł słabych i przypadkowych. Nie tylko artystyczna, ale także materialna wartość tej kolekcji jest niezwykła. I nie chodzi tu tylko o bijące rekordy prace art deco Tamary Łempickiej. Dzieła innych twórców świetnie radzą sobie na aukcjach. I trudno się temu dziwić, bo jeżeli obrazy Szkoły Paryskiej mielibyśmy próbować poddać pod wspólny mianownik, to byłby to niezwykły świat kolorów i piękne przedstawienie namalowanego świata. Nieważne czy jest to portret, czy krajobraz.

Villa la Fleur Henryk Epstein - Port śródziemnomorski, Saint Tropez
Henryk Epstein – Port śródziemnomorski, Saint Tropez

Villa la Fleur  – jak zwiedzać?

Odpowiedź powinna być i jest prosta – z przyjemnością. Co warto podkreślić, obrazów jest w sumie kilkaset. Nie sposób nad każdym dziełem pochylić się dłużej, więc trzeba dokonać wyboru. No i przypominamy, są dwa budynki z ekspozycjami, a pomiędzy nimi ogród z rzeźbami. Tym ostatnim też zresztą warto poświecić uwagę. Są tu między innymi prace Bolesława Biegasa, Edgara Degasa. Warto również  spojrzeć na sam odrestaurowany budynek Villa la Fleur. Prezentuje się naprawdę dobrze, a nowoczesne elementy nie psują raczej dawnego wyglądu. Na wizytę w muzeum warto zarezerwować sobie przynajmniej 1,5 godziny. Nie wiemy, które obrazy, a może rzeźby skradną Wasze serce. Te, które możecie zobaczyć na zdjęciach zamieszczonych w tym tekście wprowadzą Was w klimat i niezwykły świat Szkoły Paryskiej.

Jeśli

lubicie zwiedzać województwo mazowieckie, kliknijcie tu;

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

jeździcie po Polsce i szukacie interesujących miejsc do zobaczenie, kupcie nasz ebook, w tym wpisie znajdziecie szczegóły, a klikając w poniższe zdjęcie przeniesiecie się do naszego sklepu.

znajdziecie w tym wpisie, a klikając na poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Mamy też własny przewodnik po województwie świętokrzyskim, znajdziecie w nim wiele atrakcyjnych miejsc.

Świętokrzyskie z przyjemnością
Świętokrzyskie z przyjemnością

Jeśli lubicie spacery po ciekawych miejscach, w których żyli niezwykli ludzie, wybierzcie się z nami do Konstancina.

Z czasów dzieciństwa pamiętam kolorową puszkę portugalskich sardynek. Na sklepowej półce wśród nijakich opakowań peerelowskich towarów była prawdziwą obietnicą przygody. Potem była podróż do zimowego Budapesztu i smak papryki i wina. Zawsze marzyłem o poznawanie świata, tego bliskiego i dalekiego, i to marzenie spełnia się w moim życiu. Lubię zwiedzać Polskę, cieszę się, iż każda podróż po naszym kraju przynosi fascynujące odkrycia. Zawsze chętnie wracam do Rzymu, poznawanie tego miasta to niekończąca się historia. Opisywałem meandry świata polityki i ekonomii, ale także ciekawe miejsca warte zobaczenia. Praca i związane z nią podróże zawiodły mnie do wielu niezwykłych zakątków, świątyń w Japonii, Watykanu, muzeów Amsterdamu. Od 8 lat współtworzę projekt Podróżniczy Dom Kultury. Piszę, komentuję w mediach społecznościowych. Wciąż myślę o kolejnych wyprawach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies